Čeští musheři se vracejí z ME jako nejúspěšnější výprava z 19 států! Získali 26 medailí!

V horském městečku Santa Maria Maggiore na italském území, těsně za švýcarskou hranicí,  se  o víkendu 14. - 15. října 2017 konalo mistrovství Evropy v individuálních musherských disciplínách na suchu. Tedy v canicrossu, bikejöringu a scooteru. O titul bojovalo 631 týmů (myšleno závodník a pes) z 19 zemí, Rakousko, Belgie, Česká republika, Slovensko, Estonsko, Francie, Švýcarsko, Rusko, Německo, Maďarsko, Island, Itálie, Irsko, Velká Británie, Holandsko, Polsko, Slovinsko, Španělsko a pozvaní sportovci z USA.

Závodní trať měřila 5,5 km a byla velmi technicky náročná hlavně nespočtem prudkých zatáček a členitým terénem. Jelo se sice částečně i po golfovém hřišti, ale vlhký „green“ závodníci ve vysoké rychlosti úplně neocenili. Trať letošního ME by se dala přirovnat k šampionátu v cyklokrossu.

Česká reprezentace byla zastoupena 50 reprezentanty a získala 26 medailí (z toho 7 zlatých!) a to napříč všemi disciplínami. Byla nejúspěšnější výpravou ze všech a ukázala Evropě, že v tomto sportu patří opravdu na vrchol. Navíc jsme potvrdili po loňském úspěšném mistrovství Evropy konaném v Novém Městě na Moravě ve Vysočina Areně, že to Češi umí nejen na domácí půdě.

V disciplíně bikejoring získala bronzovou medaili Linda Suchá,  (členka T.J. Sokol Maxičky). V mužské kategorii získal stříbro Martin Klár (MC Český ráj)

Disciplína scooter, vypadala spíše jako české mistrovství. Naši reprezentanti nedali nikomu šanci. V mužské kategorii se stal mistrem Evropy Václav Vančura (MC Český ráj) a druhé místo nechal jako loni pro  Michala Ženíška (T.J. Sokol Maxičky), na třetí příčku se vyšvihl Jiří Mencák (klub Samota). V ženské kategorii si pro titul dojela Veronika Navrátilová (MC Český ráj), stříbrnou medaili získala Ševelová Marie (T.J. Sokol Maxičky) a bronzovou nedaili Kuříková Václava (T.J. Sokol Maxičky). Ve veteránských kategoriích zvítězila Martina Štěpánková (SK Děti Severu) a v mužích sice neobhájil loňský titul Michal Tobiášek (MC Český ráj), ale letos vybojoval stříbro.

V canicrossu se Čechům dařilo, ale letos se ukázala neznalost tratě jako zásadní. Nováček v canicrossu Tomáš Jaša (T.J. Sokol Maxičky) si ze svého prvního ME odvezl stříbro a loňský mistr Evropy Pavel Červenka (MC Český ráj) se musel spokojit se třetí příčkou. V ženské kategorii jsme letos získali pouze stříbrnou medaili zásluhou Michaely Srchové (T.J. Sokol Maxičky). Ve veteránské kategorii excelovali členové T.J. Sokol Maxičky, když se Jiří Suchý stal mistrem Evropy a obhájil loňský titul. Libor Sovák získal bronzovou medaili ve veteránech nad 50 let.  Obdivuhodný výkon podala Eva Koubová (T.J. Sokol Maxičky), která získala bronz v ženách nad 60 let.

Mistrovství Evropy se zúčastnili i děti a junioři, a též velmi úspěšně! V juniorské kategorii získal člen T.J. Sokol Maxičky Jan Burian 3 místo. Naše juniorky ale suverénně ovládly celé pódium.  Zlatá Zuzana Jílková (SK Děti Severu), stříbrná Adriana Švecová a bronzová Anežka Štihlová (Obě MC Český ráj). V dětské kategorii od 11 – 14 let se mistryní Evropy stala Matilda Ježková (T.J. Sokol Maxičky). V nejmladší dětské kategorii, děti od 7 – 10 let bodovali kluci Max Mrovec prvním místem a Matěj Suchý (T.J. Sokol Maxičky) místem druhým.  Rozálie Štihlová zakončila medailové žně třetím místem.

Závodní víkend uzavíraly národní štafety, kde Češi získali v mužské kategorii stříbrnou medaili, a v ženské bronzovou. Bohužel ženskou kategorii jednoznačně ovládly, ale technickou komisí byl uznán protest na předčasný start na prvním úseku. Bohužel děvčata dostala 30 vteřinovou penalizaci.

Jednotlivé disciplíny

Canicross je disciplína, kdy je běžec zapřažen za svého psa. Průměrná rychlost vítězů je přes 22 km/hod. na 5-6km trailové trati. Canicross je jediná disciplína s hromadným startem, kdy se na začátku závodu sejde několik desítek natěšených atletů a jejich psích kamarádů. Je to zážitek, který si nikdy nenechají ujít ani závodníci ostatních disciplín. V rámci mistrovství si diváci přišli na své především v neděli, kdy se dle pravidel startovalo právě hromadným startem, kde bylo možné vidět na startu až kolem 70 běžců.

Disciplíny bikejöring a scooter se startují intervalově, tedy po jednotlivých závodnících, kdy nedělní starty byly startovány dle sobotních výsledků.

Bikejöring je nejrychlejší ze všech disciplín. Jedná se o sprint v pravém slova smyslu. Pes a jeho pán jedou terénem v rychlostech mnohdy přesahujících 40 km/hod. Vítězové musí být velmi kvalitní cyklisté schopni jet celý závodní trail v obrovském tempu.

Koloběžka (scooter) je dynamicky rostoucí sport oblíbený mezi závodníky. Koloběžka tažená jedním nebo dvěma psy se však stává adrenalinovým zážitkem pro opravdové dobrodruhy. V kategorii scooter nedosahují závodníci takových rychlostí jako na kole, ale koloběžka je často označována za královskou disciplínu individuálních mushingových sportů, protože je zde nutná optimální souhra a forma jezdce a jeho psa. Nejrychlejší závodníci jezdí průměrnou rychlostí přes 30km/hod a to jak s jedním či se dvěma psy. Na Mistrovství Evropy se závodilo v disciplíně scooter s jedním psem.

Mushing patří k fyzicky nejnáročnějším psím sportům vůbec. Základním předpokladem úspěchu je výborná kondice, připravenost psa a jeho chuť do práce. Fyzickou kondici získávají psi pravidelným a cíleným tréninkem. Část této přípravy se zaměřuje na výdrž a vytrvalost, jiná část zase na rychlost a akceleraci.