Přípravy na otevření Leteckého muzea v Mladé Boleslavi vrcholí

Už za měsíc se slavnostně otevře Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi. Milovníci historie i současnosti létání si na Den letectví a kosmonautiky 12. dubna 2015 budou moci v Mladé Boleslavi vychutnat leteckou show.

Vzlétnou tu nejen historické stroje, které budou v muzeu vystaveny, ale předvedou akrobacii i letadla z jiných letišť.

„Muzeum nabídne zajímavým a nevšedním způsobem pohled na historii létání. Bude také vybaveno interaktivní a zajímavou expozicí, kde si na své přijde celá rodina. Věřím, že se lidé budou do muzea často vracet,“ řekl hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD).

Muzeum je koncipováno jako živé. Návštěvníci budou vtaženi do života letadel. Prožijí si na vlastní kůži přípravy k letu od tankování, přes údržbu, opravy až po starty.

„Nebudou chybět ani letecké simulátory nebo simulátory seskoku s padákem a přetížení. Lákadlem bude určitě i vyhlídková věž a letecká skluzavka. Součástí bude kavárna a také dětský koutek. Prostor muzea bude využitelný i pro programy pro všechny generace, pro prezentační a naučné akce,“ sdělil náměstek pro regionální rozvoj Karel Horčička.

Budova letecká muzea se již plní modely letadel.

„Do interiéru budovy, která loni získala prestižní ocenění Stavba roku, je už nainstalována například funkční německá stíhačka z první světové války, americké sportovní letadlo z 30. let, dvouplošník Polikarpov, který sloužil za druhé světové války jako bombardovací a průzkumný letoun a dostal se i do filmu Letka čarodějek, nebo slavné české sportovní cvičné letadlo Trenér,“ uvedl radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek (KSČM).

V muzeu bude vystaveno přes 30 letadel včetně 11 plně funkčních replik z Nadačního fondu Metoděje Vlacha. Součástí expozice bude také výstava leteckých motorů a dalších předmětů souvisejících s letectvím. Návštěvníci se budou moci seznámit s příběhem Metoděje Vlacha, který v Mladé Boleslavi v roce 1912 postavil první české letadlo poháněné automobilových motorem, a s historií letectví u nás.

Letecká show začne 12. dubna 2015 v 15:30 a poté v 16:00 bude veřejnost pozvána k nahlédnutí.

(ps, Sportovnilisty.cz, Foto: Středočeský kraj)

Sparťanské časy se vrací

5.7.2020 09:00:00

Trvalo to dlouho, předlouho. Již to vypadalo, že se dříve dokončí Pražský okruh, než fotbalová Sparta opět získá alespoň nějakou sportovní trofej. Ale ouha, v rámci své PR kampaně před zahájení...