Prestižní Evropský klubový šachový pohár zahájil 2. října 2022 v rakouském Mayrhofenu

V rakouském Mayrhofenu byla v neděli 2. října 2022 slavnostním ceremoniálem zahájena jedna z nejprestižnějších akcí v šachovém světě konaná na starém kontinentu, Evropský klubový pohár.

Do startovní listiny čítající současného mistra světa Magnuse Carlsena či exmistra světa Viswanathana  Ananda jsou přihlášeny tři české týmy. Družstvo extraligového Nového Boru je nasazeno jako turnajová dvojka.

V pondělí 3. října 2022 je od 14:00 hodin na programu první kolo Evropského klubového poháru. V rakouském  Mayrhofenu se představí také tři družstva pod hlavičkou České republiky. Nejvýše nasazen je tým extraligového vítěze Nového Boru.


Jak říkám...

„Cíl máme stejný jako v posledních letech, zlato! Třikrát po sobě nám uniklo, vždy jsme brali stříbro. Pevně věřím, že letos to tam už spadne,“ přiblížil  jaké má tým nabitý skvělými hráči ambice kapitán týmu Petr Boleslav.

„Nováčky v našem týmu pro tuto akci budou český velmistr Thai Dai Van Nguyen a švédský velmistr Nils Grandelius,“  představil letošní nováčky týmu na klubovém poháru viceprezident 1. Novoborského šachového klubu, který je také Petr Boleslav.

Kromě výše zmíněných velmistrů bude Nový Bor do bojů nasazovat tyto hráče GM Harikrishna Pentala, GM Vidit Santosh Gujrathi, GM Wojtaszek Radoslaw, česká jednička GM Navara David, GM Anton Guijarro David, GM Ragger Markus.

Druhým českým týmem, který je mezi 70 týmy nasazen na 16. místě je Moravská Slavia Brno vedená kapitánem Michalem Vávrou. Stříbrný tým z uplynulého ročníku české extraligy nominoval do sestavy tyto hráče: GM Heberla Bartlomiej, IM Neugebauer Martin, GM Polák Tomáš, FM Kůsa Jakub, Roubalík Jakub, FM Němec Jáchym a Vávra Michal.

Třetím českým týmem je výběr mládežníků z celého Česka  hrající pod hlavičkou Frýdku-Místku vedený trenérem české mládežnické reprezentace Lukášem Vlasákem. Kompletní sestava je následující:      IM Vlasák Lukáš, FM Stalmach Richard, FM Frank Adam, FM Gnojek Petr, FM Šmolík Jáchym, Brožka Karel a Bouška Jiří.

Celkem se na letošním poháru přestaví 503 hráčů ze 45 federací.  Souběžně s turnajem mužů změří své síly také ženy. Startovní pole je zde však oproti turnaji mužů méně početné. Do bojů se první den  odpoledne zapojí pouze 17 týmů, navíc bez české účasti.

Vítěze této prestižní akce bude znát svět královské hry až v neděli 9. října 2022.


(Petr Skála podle zprávy na chess.cz pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)