Před motokrosem Mezinárodní šestidenní motocyklové soutěže je česká medaile na dosah


Tým KBS ÚAMK Unhošť v sestavě Jan Balaš, Jakub Horák a Vít Kuklík sahá i po pátém dnu 90. Mezinárodní šestidenní motocyklové soutěže v Košicích po medaili v kategorii klubových týmů. Pátý den  absolvovali svěřenci Ladislava Krupičky takticky na jedničku a třetí pozici před americkým týmem Gofasters.com s přehledem posílili o dalších 43 sekund.

Kadleček odstoupil

V hlavní soutěži Trophy Teamů (TT) klesl reprezentační tým ČR z pátého místa na osmé a navíc musel odstoupit Michal Kadleček, který se poranil v lese na hlavě při přejezdu mezi rychlostními vložkami. Podle informace ze Slovenska je v nemocnici s lékařem národního týmu.

Francouzi vyprotestovali vedení

V čele TT vystřídali Australany Francouzi, kterým se nelíbila  penalizace z druhého dne za nedodržení trati a vyhrožovali, že se odvolají až k nevyššímu soudu mezinárodní motocyklové federace FIM. S týmem galského kohouta se "svezli" také Američani a Britové a společně způsobili sestup reprezentantů ČR.

Junioři ČR si polepšili

V Juniorské TT si Češi o jednu příčku polepšili a před závěrečným zhruba 15minutovým motokrosem jsou osmí. První místo bezpečně drží Austrálie.

Pátý den závodu si závodní pole zopakovalo předchozí  267 km dlouhou trať se dvěma enduro testy a jedním krosem. Už předjezdci poznali, že druhá vložka Kojšov není ve všech úsecích průjezdná. Proto první její zdolání rozhodčí neměřili a ve druhém trať zkrátili.

"Tohle nám pomohlo, protože Honza Balaš hned v prvním testu při pádu poškodil zadní brzdu a my jsme ji pak stačili opravit,"  hlásil ze Slovenska Láďa Krupička.

Trápení Víti Kuklíka

Sice bylo celý den pod mrakem a chladno, ale naštěstí nezapršelo. "Kluci obdrželi rozkaz dojet. A nebylo to snadné, protože se Víťa Kuklík vůbec nevyspal. Ve dvě hodiny po půlnoci jsme budili lékaře české reprezentace, a pak jsme až do rána ledovali Víťovy paže a on spolykal prášky na tišení bolesti. Moc cením, že s takovým trápením vůbec dojel,"  naznačil oprávněné obavy Krupička.

Jestli Kuklíka čtvrtý den trápilo zápěstí pravé ruky, dnes bez velkého přehánění téměř neměl čím držet řidítka.  "Noc byla děsná. Ráno jsem byl strašně unavenej. Vyklepával jsem ruce, kde se dalo. Bolely, brněly a tuhly mně prsty. Občas jsem musel také na chvíli zastavit.  Byl to jeden z nejobtížnějších soutěžních dnů v mé kariéře,"  ví Vít, o čem hovoří. Šestidenní jede 33letý borec letos již podesáté.

"Na motokros jsem si docela věřil, ale teď bude hlavní dojet a dobrou pozici týmu nepokazit,"  dodal Víťa v cíli páté etapy a pospíchal za masérem.

Trpěl i Honza Baláš

Ani Jan Balaš, hvězda předchozích dvou dnů, se v pátek potížím nevyvaroval. "Dneska jsem měl opravdu „povedený“ den. Napřed jsem poškodil hned při první vložce kontrolní okénko na brzdovém válci, takže jsem musel odjet zbytek testu bez zadní brzdy. Na hubu jsem padnul ještě na asfaltu před tankovací kontrolou na závěr prvního kola. Prostě jsem přidal plyn jinak, než jsem chtěl. A v posledním vložce jsem si namáčkl prsty mezi spojkovou páčku a řidítka, když jsem se natlačil bokem na strom v lese. Naštěstí jsem nespadl, ale zastavit jsem musel, a tak jsem přišel o deset až patnáct vteřin. Zápěstí levé ruky bolí, snad to bude zítra lepší,“ neztrácel celkem dobrou náladu po pátém dnu  pochroumaný Honza Balaš a na chvilku se zamyslel nad závěrečným  motokrosem: "Musel jsem při dnešním výkonu zvažovat, jak pošetřit sebe i motorku. Na motokros se ale těším, jsou na něm velký lavice, podlouhlý tobogány a spousta šutrů. Nedej bože, aby pršelo. Hluboký koleje nejsou požehnáním pro můj levý kotník ani pravý koleno."

Překvapený Kuba Horák

Na informaci, že byl pátý závodní den skvělý v první i páté speciálce, kde patřil k absolutně nejrychlejším závodníkům klubové soutěže, vykulil překvapený Jakub Horák oči: "Opravdu? Že jsem měl sílu hned po ránu, prosím, ale taky ve druhém kole? Na motokrosových testech se mi jelo celkem dobře, při enduru jsme měli nařízeno neriskovat a dostat se s co nejmenšími problémy do cíle. To se nám celkem dobře podařilo. Na trati jsem jel skoro pořád ve stupačkách na jistotu, abych nic neudělal sobě ani motorce. Únava je po pěti dnech znát. Já trpím nejvíc ze začátku dne, pak už ty svý tuhnoucí ruce nějak rozhýbám a jede se mi líp."

Očima už unhošťský šéf Láďa Krupička vyháněll jezdce odpočívat, sám před závěrečným dnem ještě prozradil: "Před motokrosem využijeme čas na přezutí, nyní jsme to nedělali. Pak si závodníci projedou jedno zaváděcí kolo a každý absolvuje se soupeři ve stejné třídě zhruba patnáctiminutový motokros. Ten naši jezdci umějí.  Důležitý bude jejich zdravotní stav. Požehnaně bylo diváků kolem tratě už dnes. Podle prodeje vstupenek na závěrečný motokros jich slovenští pořadatelé čekají na motokrosu dvacet tisíc.“

Sportovnilisty.cz již napsaly ...

Jan Balaš na Mezinárodní motocyklové šestidenní enduro zářil. ÚAMK tým je stále třetí

Tým ÚAMK si upevnil třetí místo na Mezinárodní šestidenní motocyklové soutěži

Mezinárodní šestidenní motocyklová soutěž se rozjela v Košicích

Pozorně sleduje vystoupení týmu KBS ÚAMK Unhošť na Šestidenní také prezident ÚAMK JUDr. Oldřich Vaníček: "Zprávy z Košic jsou vesměs pozitivní. Velmi oceňuji bojovnost i taktickou vyzrálost našeho dobře sestaveného týmu. Třetí místo v klubové soutěži je opravdu velmi blízko, ale víc by mě potěšilo, kdyby kluci zopakovali roky 2002 a 2003, kdy vyhráli. Také poslední den  jim budu moc fandit.“

 (ps, ÚAMK, Sportovnilisty.cz, Foto: Petr Vomáčka)