Více než 200 exponátů včetně závodních aut 46 značek .. to je Autoshow Praha 2018

[ title]
Více než 200 exponátů, 46 značek, více než 25 českých výstavních premiér, světová premiéra vozu Kaipan, bohatý doprovodný program - testovací jízdy včetně elektromobilu Tesla, hasičské a vojenské vozy, unikátní sbírka Ferrari, soutěže  to je prostě Autoshow Praha 2018, který probíhá od 12. dubna do 15. dubna 2018 na Výstavišti v Praze v Holešovicích.

SportovníListy.cz byly na místě děje...

Pohled do střední haly Průmyslového paláce Výstaviště v Holešovicích, kde jsou vystaveny nejpozoruhodnější exponáty
Vozy značky Kaipan vypadají pozoruhodně a jsou k vidění i na veletrhu Autoshow Praha 2018
Jeepy v moderní karoserii


Autoshow Praha 2018 je podle pořadatelů totiž  unikátní a jediný celostátní autosalón.

Padesát značek včetně miniautomobilů představuje  již 21. ročníku výstavy Autoshow Praha 2018, který je opět jediným letošním celostátním autosalónem v Česku. Jednotlivé značky jsou zastoupeny jak automobilovými dealery, tak samotnými výrobci a dovozci.

Z domácích značek tu je  Hyundai, a to novým modelem vyráběným v Nošovicích i30 Fastback, malosériový výrobce sportovních otevřených vozů Kaipan s omlazeným roadsterem 57A a tradiční největší značka Škoda. Dvě její novinky představené na nedávném autosalónu v Ženevě najdete i  v Holešovicích. Konkrétně Škoda Fabia po faceliftu a nové vrcholné provedení modelu Kodiaq, verze Laurin a Klement.

Z ostatních novinek je vystavena Alfa Romeo Stelvio QV s motorem Ferrari, což je jedno z nejrychlejších SUV střední třídy. To, že většina novinek se nese ve znamení kategorie SUV a crossover dokazuje  i zcela nová Dacia Duster.

Značka Ford je zastoupena hned třemi novinkami. Novým malým crossoverem Ecosport, inovovaným legendárním sportovním Mustangem a luxusním minibusem Tourneo Custom. Zcela nové je SUV E-Pace od prémiové značky Jaguar. Jde o menšího sourozence modelu F-Pace. Další prémiová značka Mercedes-Benz poprvé představuje třetí generaci čtyřdveřového kupé CLS a nový pick-up Mercedes-Benz třídy X. Své želízko v ohni v kategorii SUV má i Mitsubishi, konkrétně nový model Eclipse Cross vybavený zážehovým turbomotorem 1,5 litru. 

Japonská značka Subaru proslulá jednak plochými motory typu boxer, jednak pohonem všech kol, poprvé představuje nový model XV, crossover se skvělými jízdními vlastnostmi jak na silnici, tak mimo ní. Opět tuto kategorii doplní i novinky od automobilek Volkswagen a Volvo, konkrétně modely T-Roc a XC40.

Poprvé se české veřejnosti představí značka Dodge zastoupená oficiálním dovozcem. Z trojice modelů bude stát za pozornost zejména kupé Challenger SRT Hellcat s motorem o výkonu přes 700 koní. Půjde tak o jeden z nejvýkonnějších exponátů výstavy.

Nedílnou součástí autosalónu Autoshow Praha 2018 je  opět doprovodný program. Mezi nejatraktivnějšími patří  testovací jízdy s téměř dvěma desítkami osobních vozů vystavujících značek po několikakilometrovém okruhu vně Výstaviště. Návštěvníci mají  jedinečnou příležitost otestovat například též elektromobil Tesla. K vidění jsou  také unikátní prezentace týmu eForce, který se každý rok zabývá konstrukcí a stavbou studentské formule pro prestižní závody kategorie Formula Student a který představí návštěvníkům jedinou formuli s elektrickým pohonem, a to dokonce 4x4, v České republice.

Víkendový doprovodný program je zaměřen na rodiny s dětmi. Děti si osvěží pravidla bezpečného provozu na dopravním hřišti. Najdete tu i  trenažery, které přesvědčivě ukáží otočení vozu při nehodě, nebo náraz v rychlosti 30 km/h, či poučí o správném uchycení dětské autosedačky. Je tu i též příležitost shlédnout vozy integrovaného záchranného systému.

Na veletrhu se netrhnou dveře ani se sportovci, kteří s motorismem mají cosi společného.  Třeba u jedné expozice byl u svého služebního vozu vojenské policie a doprovodného vozu z Dakarské rally   Lukáš Kvapil  účastník Rally Dakar, který ten poslední ročník projel v doprovodném vozidle.


 (ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)