V Praze nastoupí Češi na Světovém poháru v moderním pětiboji v patnáctičlenné sestavě

Hned patnáct českých jmen bude figurovat ve startovních listinách Světového poháru v moderním pětiboji, který v Praze začne už ve čtvrtek 23. května 2019. Vedle domácí špičky v čele se světovým a evropským šampionem Janem Kufem se před českým publikem představí i závodníci z širšího národního týmu.

K české reprezentaci, která aktuálně čítá dvanáct jmen, se díky nenaplněným kvótám přidají ještě Aranka Chalupníková, Michaela Hajduková a Anna Roubíčková. Včetně patnácti Čechů je na pražský podnik přihlášeno celkem 183 závodníků z 34 zemí.

"Obsazením bude tento podnik hodně podobný tomu minulému v Maďarsku. Myslím, že se máme opravdu na co těšit," předvídá reprezentační trenér českého týmu Jakub Kučera.

Skvělá podívaná čeká podle něj diváky nejen při finálových závodech, které jsou na programu o víkendu, ale také při pondělním závodě smíšených štafet.

"Bude to opravdu kvalitní závod s možná maximálním obsazením až čtyřiadvaceti štafet."

Češi jsou ve světovém žebříčku aktuálně druzí. O přesném složení štafety Kučera rozhodne až v průběhu individuálních závodů.

Hlavním adeptem na kvalitní český výsledek je současný lídr národního týmu Jan Kuf. Ten má letos na kontě individuální druhé a šesté místo v předešlých pohárových podnicích, v průběžném hodnocení Světového poháru je čtvrtý.

"Zatím jsem se dokázal udržet docela klidný, ale nervozita určitě přijde. Ty výsledky, které letos zatím mám, jsou sice hezké, ale nemusí to tak být vždycky. Ta konkurence je hodně vyrovnaná a propadnout se o deset míst není nic nemožného,“ brzdí přílišná očekávání domácího publika Jan Kuf.

Mezi ženami se letos daří Elišce Přibylové, kterou však v posledních týdnech přibrzdilo zranění po pádu z koně.

"Noha už je úplně v pořádku, takže na závody se moc těším. Jsem zvědavá, jak to bude na Císařské louce všechno vypadat," těší se Přibylová.

Světový pohár se na české území vrací po dlouhých jedenácti letech. V roce 2008 se tento podnik coby součást kvalifikace na pekingskou olympiádu konal v Kladně. Tentokrát se vše odehraje v Praze. Šerm a plavání na Julisce, vše ostatní potom na Císařské louce. „Pro nás jsou závody v Česku vždycky radost, protože Češi jsou velmi dobrými organizátory. Mají organizační výbor, který funguje už několik let, takže mají skvělé zkušenosti,“ pochválil české pořadatele na předzávodní tiskové konferenci sportovní ředitel mezinárodní pětibojařské federace Phillip Waeffler.

"Postavit prakticky celý pětiboj doslova na louce byl docela oříšek, je to tam omezené. Kromě tribuny, šermířské planše, parkuru a střelnice tam ještě budou mobilní boxy pro koně. Musí tam být taky dvě opracoviště. Ladili jsme taky, kudy pak povede ta běžecká trať mezi tím vším, ale vše jsme, myslím, zvládli," věří generální sekretářka Českého svazu moderního pětiboje Lucie Grolichová.

Světový pohár v moderním pětiboji se uskuteční ve dnech 22. - 27. května 2019 za finanční podpory MŠMT a Hlavního města Prahy. Záštitu nad celým podnikem převzal Český olympijský výbor. Světový pohár se uskuteční ve spolupráci Armádního sportovního centra Dukla a Českého golfového klubu. Na české území se pohárový podnik vrací po jedenácti letech. Naposledy se konal v roce 2008 v Kladně.
SP v moderním pětiboji PrahaSložení českého týmu

Muži: Jan Kuf, Martin Vlach, Marek Grycz, Ondřej Polívka, Martin Bilko, David Kindl, Ondřej Svěchota, Lukáš Svěchota

Ženy: Eliška Přibylová, Barbora Ciprová, Karolína Křenková, Veronika Novotná, Aranka Chalupníková, Michaela Hajduková, Anna Roubíčková


Program Světového poháru 2019
Čtvrtek, 23. května 2019  - kvalifikace ženy
Pátek, 24. května 2019  - kvalifikace muži
Sobota, 25. května 2019  - finále ženy
Neděle, 26. května 2019  - finále muži
Pondělí, 27. května 2019   - smíšené štafety

(sš, SportovníListy.cz, foto: plakát vydaný ke Světovému poháru)