V Olomouci, kde startuje pětidenní Světový pohár v parkurech, je na tři stovky koní

[ title]
Parkurový mítink J&T BANKA CSI3*-W Olomouc zařazený do Světového poháru Mezinárodní jezdecké federace již pošesté zavítal do olomouckého Equine Sport Centra. Dorazilo na tři stovky koní z třinácti zemí. Závodit se bude letos poprvé celých pět dní.

Ve středu 19. června 2019 startuje šestý ročník mezinárodních skokových závodů zařazených do světového poháru v parkurovém skákání – J&T BANKA CSI3*-W Olomouc 2019. Oproti předchozím ročníkům se rozhodli organizátoři vypsat o jeden den mítinku a dvě túry navíc, konkrétně Bronze a Elite Tour, a dát tak více prostoru mladším nebo méně zkušenějším jezdcům, případně mladším koním. Značnou prestiž dodává letošním závodům právě světoznámý stavitel parkuru Ital Uliano Vezzani. Jeho vizitkou jsou téměř všechny parkury v rámci top skokové série Global Champions Tour, jedná se o stavitele, který patří mezi absolutní světovou špičku.

Zásluhou o den prodlouženému programu prošli přihlášení koně již v úterý 18. června 2019 veterinární přejímkou a proběhlo setkání se zástupci médií, jíž se zúčastnila majitelka areálu Barbora Hubáčková, ředitelka závodů Klára Damborská a tři čeští reprezentanti Marek Klus, Ondřej Zvára a Filip Doležal.


Jak říkám..."Letošní přípravy by zřejmě i přes prodloužení celé akce nebyly nijak specifické nebýt nedělní průtrže, díky níž jsme museli řadu stájí znovu přestýlat, nicméně jsem přesvědčená, že opět vše bez problému zvládneme," přiblížila přípravy majitelka areálu ESC Olomouc Barbora Hubáčková.

"Jednou z pravidelných účastníků je například německá jezdkyně Jörne Sprehe. Ta zde již dvakrát zvítězila a letos byla jednou z prvních přihlášených. Čáru přes rozpočet nám bohužel udělala Budapešť konající se hned příští týden. Jedná se o olympijskou kvalifikaci a jezdce jako Zuzku Zelinkovou nebo Aleše Opatrného v letošním ročníku neuvidíme, jelikož se intenzivně připravují na tento prestižní mítink. To samé platí pro nejlepší maďarské reprezentanty, přestože do Olomouce jezdili každoročně," řekla Klára Damborská, která se stala již pošesté ředitelkou mítinku J&T BANKA CSI3*-W Olomouc  a  je náležitě pyšná na to, že se spousta jezdců ráda do Olomouce vrací.

"Z loňského ročníku mám velmi dobré vzpomínky a letos se navíc těším na parkury Uliana Vezzaniho," shrnul své dojmy Marek Klus, který loni byl v olomoucké Velké ceně druhý  s hannoverským hřebcem Carisonem.

"Do Olomouce jsem si přivezl opět Quimera, který byl loni třetí v Grand Prix, bohužel mi každoročně nevychází zde předvést svoji stájovou jedničku Cento Lana. Ten se nyní připravuje na závody, jež jsou pro nás v tuto chvíli na nejvyšším stupni důležitosti, což je zmiňovaná olympijská kvalifikace v Budapešti," potvrdil slova Kláry Damborské Ondřej Zvára.

"Doufám, že budu se svými koňmi podávat dobré výkony a podaří se mi získat co nejlepší umístění v nedělní Grand Prix,“ řekl Filip Doležal, který  se následující dny představí mimo jiné se svou stájovou jedničkou Reasonem de Ganad.Sportovní program J&T BANKA CSI3*-W OlomoucSportovní program startuje ve středu 19. června 2019 od 9.00 hodin soutěží Elite Tour, nejvyšší soutěží dne bude pak dvoufázové skákání na překážkách 135 a 140 centimetrů v rámci série U25 EY Cup, ta je naplánována na 18. hodinu.

Ve čtvrtek 20. června 2019 bude vrcholem zhruba od 15:15 hodin první kolo Diamond Tour s výškou překážek do 150 centimetrů, ve stejný čas by měla startovat v pátek 21. června 2019 stopětačtyřicítka Gold Tour.

Sobota 22. června 2019 láká už od dvanácti hodin na U25 EY Cup Grand Prix of Czech Equestrian Teamu, jež je zároveň kvalifikací na letošní mistrovství Evropy juniorů v Zuidwolde.

V neděli 23. června 2019  juniorská Grand Prix naplánována od 15:10 hodin. Ještě před tím proběhne nejdůležitější soutěž celého mítinku – J&T BANKA Grand Prix Olomouc zařazená do Světového poháru. Odstartuje v pravé poledne a jezdci v ní budou moci bojovat o splnění kvalifikačních limitů pro olympijské hry v Tokiu v roce 2020 či letošní mistrovství Evropy seniorů v Rotterdamu.

Průběh všech pěti závodních dní mohou příznivci parkurového skákání sledovat živě na internetu prostřednictvím stránek www.csiolomouc.cz. Česká televize bude navíc pro své diváky vysílat z Olomouce každodenní sestřih událostí a nedělní J&T BANKA Grand Prix Olomouc nabídne v přímém přenosu.   

(jm, equinet.cz, SportovníListy.cz, foto: archív pořadatele)

Zdeněk Ertl: Zábava, nebo zdraví?

Zdeněk Ertl: Zábava, nebo zdraví?

30.3.2020 17:09:42

V sobotu mi zavolal kamarád, vrstevník, s kterým se dobře známe, ale poměrně dlouho jsme se neviděli. Dlouho se jako schopný trenér a manažer pohybuje ve sportovním prostředí. Samozřejmě jsme m...