V Dříteči v Golf Resortu Kunětická Hora se poběží 23. listopadu 2019 o krosové mistrovské tituly

V sobotu 23. listopadu 2019 proběhne v Golf Resortu Kunětická Hora mistrovství České republiky v přespolním běhu mužů, žen, juniorů a juniorek. Na start se postaví řada našich úspěšných reprezentantů, kteří nebudou usilovat pouze o mistrovské medaile, ale také o nominaci na prosincový evropský krosový šampionát, který bude hostit portugalský Lisabon.

Startovní listina mužského závodu je vskutku nabitá. Nechybí v ní obhájce mistrovského titulu Jiří Homoláč. Ten v posledních šesti letech chyběl na stupních vítězů pouze jednou, a to ještě z důvodu, že na mistrovství nestartoval. Z prvenství se kromě loňského roku radoval také v sezóně 2016. K tomu má ještě stříbro z roku 2017 a bronzy z let 2013 a 2014. Mezi největší kandidáty na zlato patří i letos, jelikož se nachází ve skvělé formě. Na nedávném berlínském maratonu si výrazně vylepšil osobní maximum na této distanci až na 2:14:35. „Rád bych obhájil titul z loňského roku a nominoval se na mistrovství Evropy v krosu, ale ostatní kluci v čele s Kubou Zemaníkem a Viktorem Šináglem budou jistě velmi dobře připraveni, takže to bude boj. Příprava nešla úplně ideálně, ale postupně to šlo nahoru a v posledních týdnech se už zase cítím v dobré formě, která každým dnem stoupá. Zároveň jsem také zvědavý, co předvede v kategorii juniorů můj svěřenec Martin Zajíc, který se mnou teď absolvoval první měsíční soustředění ve vysoké nadmořské výšce v keňském Itenu,“ dodává závodník a trenér v jedné osobě.

V posledních letech je mu v rámci krosového šampionátu největším soupeřem Jakub Zemaník. V roce 2016 se musel ještě před Homoláčem sklonit a pověsil si na krk stříbro. V nadcházející sezóně ho však dokázal porazit a připsal si premiérový krosový titul mezi muži. Také on si v této sezóně posunul hodnotu kariérního maxima, a to na trati 5000 metrů, když se stal s časem 13:50.61 nejrychlejším českým závodníkem na této trati od roku 1998.

Jak říkám...„Cítím se dobře a příprava jde podle plánu, takže do závodu půjdu s tím, že chci podat co nejlepší výkon,“ vzkázal Jakub Zemaník.

Zapomínat nesmíme ani na Marka Chrascinu, který se v posledních týdnech nachází v parádní formě. Nejprve zvítězil na Velké Kunratické a o uplynulém víkendu vybojoval na mistrovství světa v běhu do vrchu bronzovou medaili a byl členem vítězného družstva mužů. Loňské stříbro obhajuje Jan Janů, jenž byl na nedávném vrchařském MS těsně čtvrtý a krosové závody mu sedí. V roce 2017 bral na MČR bronz. Stejný cenný kov získal v loňském roce Vojtěch Král a svůj úspěch by rád zopakoval i letos. Počítat musíme také s bronzovým medailistou z roku 2017 Dominikem Sádlem nebo šestinásobným medailistou z domácích krosových šampionátů a olympionikem z Her v Londýně Janem Kreisingerem. Černým koněm by mohl být Viktor Šinágl, juniorský mistr z roku 2016.

Mezi ženami bude hlavní favoritkou Moira Stewartová. Svěřenkyně Václava Janouška je vynikající krosovou závodnicí. V sezónách 2015 a 2017 si doběhla na MČR pro stříbro a loni se dočkala svého premiérového titulu. Třiadvacetiletá závodnice má za sebou již šest účastí na krosových evropských šampionátech a v letošní sezóně byla jedinou českou zástupkyní na mistrovství světa v přespolním běhu v dánském Aarhusu.


Jak říkám...„Letos se trochu netradičně věnuji finální přípravě v teple v Portugalsku, které jsem si vybrala kvůli skvělému krosovému prostředí. Z tréninku mám dobrý pocit, protože se momentálně cítím skvěle. Nicméně počítám s nabitým startovním polem,“ nechce nic podcenit obhájkyně zlata z minulého roku Moira Stewartová.

Hlavní kandidátku na titul by mohla potrápit loni stříbrná Kristýna Dvořáková, která je osmnáctou ženou posledního krosového evropského šampionátu v kategorii do 22 let. Bronz bude obhajovat Aneta Chlebiková. Medailové ambice mohou mít také desátá z nedávného vrchařského MS a dvanáctá z půlmaratonu na univerziádě v Neapoli Tereza Hrochová nebo Lucie Maršánová, která brala čtrnácté místo na mistrovství Evropy v běhu do vrchu a patnáctou příčku na světovém šampionátu v horském maratonu. S delší distanci, než bývá zvyklá, se pokusí poprat finalistka letošního mistrovství Evropy do 22 let na trati 800 metrů Vendula Hluchá.

Závod juniorů nabídne souboj finalisty letošního MEJ na patnácte Daniela Kotyzy se zlatým medailistou z EYOFu na osmistovce a dvojnásobným dorosteneckým českým rekordmanem Jakubem Davidíkem. Nechybí ani všichni tři loňští medailisté René Sasyn, Matyáš Jánský a Roman Pazdera.

Mezi juniorkami letošní výkony favorizují Adélu Koláčkovou, která si na mistrovství Evropy juniorů v Boras doběhla pro desáté místo a bude obhajovat mistrovský titul z loňského roku. Cestu za vítězstvím jí bude chtít znepříjemnit čtvrtá z nedávného vrchařského světového šampionátu a členka bronzového týmu ze stejné soutěže Alena Matějáková. Další výbornou běžkyní na startu je brněnská Pavla Štoudková.

Program mistrovství České republiky v přespolním běhu mužů, žen, juniorů a juniorek odstartuje v areálu Golf Resortu Kunětická Hora v sobotu 23. listopadu 2019 v 12:30 závodem mílařů a vyvrcholí v 15:40 slavnostním vyhlášením.

(pj, Český atletický svaz, SportovníListy.cz, foto: plakát k přespolnímu běhu)