Třicátá Letní světová univerziáda startuje v italské Neapoli

[ title]
Rok 2019 je pro univerzitní sport rokem světových univerziád. Mezinárodní federace univerzitního sportu (FISU) svěřila pořádání 30. Letní světové univerziády (LSU), která se uskuteční od 3. do 14. července 2019, italské Neapoli.

Letní univerziáda se opět vrací do rodné Itálie, tentokrát do Neapole. Historicky první ročník letní světové univerziády se zde konal v roce 1959 v Turíně. Tehdy do programu bylo zařazeno 7 sportů – atletika, basketbal, plavání, šerm, tenis, volejbal a vodní polo. Akce se zúčastnilo celkem 985 sportovců ze 45 zemí světa. Výprava tehdejšího Československa se umístila na 8. místě s 12 medailemi. Itálie a její univerzitní organizace je velmi aktivním státem, který až dosud uspořádal 10 univerziád – 4 letní univerziády (1959 – Turín, 1970 – Turín, 1975 – Řím, 1997 – Sicílie) a 6 zimních (1966 – Sestriere, 1975 – Livigno, 1985 – Belluno, 2003 – Tarvisio, 2007 – Turín, 2013 – Trentino).

Základní údaje o LSU 2019- Největší letní multisportovní studentská akce na světě

- Očekává se 8.000 účastníků z více než 130 států světa, všech kontinentů

- Soutěžní program je rozvržen do 11 dní

- 18 sportů (5 kolektivních, 13 individuálních)

Česká asociace univerzitního sportu (ČAUS) vedená její předsedkyní, Ivanou Ertlovou, vysílá 166členný tým, který tvoří 124 sportovců, 34 členů doprovodu (trenéři, lékařský doprovod, fyzioterapeuti a maséři, technický doprovod). Dále jsou ve vedení výpravy členové výkonného výboru ČAUS, pracovníci jeho sekretariátu a media.

Studenti se zúčastní soutěží ve 12 sportovních odvětvích, z toho ve 3 kolektivních sportech – v basketbalu mužů i žen, vodním pólu žen a volejbalu mužů i žen. V individuálních sportech budou Češi startovat v atletice, judu, lukostřelbě, plavání, sportovní střelbě, stolním tenise, šermu, taekwondu a tenise.

Česká akademická reprezentace by ráda navázala na úspěšné vystoupení vysokoškoláků z letní světové univerziády v Gwangju 2015, v Jižní Koreji, odkud česká výprava přivezla celkem 9 medailí – 3 zlaté, 3 stříbrné a 3 bronzové. Současně bychom rádi vylepšili bilanci z poslední univerziády, která konala v Taipei v roce 2017, kde univerzitní tým získal 3 medaile – 1 zlatou a 2 bronzové.

Univerziády jsou nedílnou součástí sportovní reprezentace České republiky, která je významně finančně podporována MŠMT ČR. Jednotlivé sportovní týmy i individuální sportovci jsou vysíláni v úzké koordinaci s příslušnými sportovními svazy a rezortními sportovními středisky, VSC MŠMT ČR, MO ČR, Dukla Praha a MV ČR, Olymp Praha.

"Naším cílem je dobře reprezentovat český univerzitní sport a ČR. Dosáhnout co nejlepších sportovních výsledků s finálovými a medailovými pozicemi v duchu vysokého kreditu, který český univerzitní sport v zahraničí má," řekla před Univerziádou předsedkyně České asociace univerzitního sportu Ivana Ertlová.

(ie, Česká asociace univerzitního sportu, SportovníListy.cz, obrázek: logo univerziády)