Sportuj jako Zátopkovi! A co se stane v pondělí 19.září 2022 ve 100 atletických klubech?

V pondělí 19. září 2022 to bude přesně 100 let od narození jednoho z nejznámějších atletických párů historie a legend české atletiky Dany a Emila Zátopkových. Český atletický svaz při této příležitosti připravil projekt Sportuj jako Zátopkovi.

V rámci projektu by se měly v pondělí 19. září 2022 uskutečnit na sto stadionech napříč celou Českou republikou atletické závody na počest Dany a Emila Zátopkových. Zúčastnit by se mělo přes 10 000 atletů a atletek. Pro účastníky je připravena limitovaná edice startovních čísel.

Celá série závodů odstartuje už v dopoledních hodinách symbolicky na atletickém stadionu v Houšťce, kde Emil v roce 1951 překonal světový rekord v hodinovce a sportovní areál nese jeho jméno. Závodit bude přibližně 450 žáků prvního stupně ZŠ Stará Boleslav společně se závodníky z místního oddílu Atletika Stará Boleslav. Nebude chybět ani populární atletika pro děti, pro které bude v Houšťce a také Nehvizdech připravena limitovaná edice závodních kartiček.

V Nehvizdech pak proběhne od 17:15 hodin společný oštěpařský závod mužů a žen za účasti českých reprezentantů i zahraničích jmen. V sektoru by se měl představit například dvanáctý muž nedávného mistrovství Evropy v Mnichově Martin Konečný, finalistka světového šampionátu v Dauhá 2019 a ME v Berlíně 2018 Irena Gillarová nebo Martina Píšová.

Z Itálie přicestuje juniorská mistryně Evropy z roku 2019 Carolina Visca nebo finskou akvizicí je národní šampionka této země Sanne Erkkola, která svůj letošní triumf na finském mistrovství ozdobila hodem 60.18 metru. Prostor dostanou také naši mládežničtí reprezentanti.

Také ve Zlíně se uskuteční atletické závody dětí za účasti zajímavých hostů a pamětníků Dany a Emila Zátopkových.

Dana a Emil Zátopkovi

Dana a Emil Zátopkovi lze považovat za jeden z nejznámějších sportovních párů na světě. Emil je čtyřnásobným olympijským šampionem. Husarský kousek se mu povedl na olympiádě v Helsinkách 1952, kdy vyhrál závody na 5000 metrů, 10 000 metrů i v maratonu, který běžel vůbec poprvé v kariéře. To už se žádnému jinému běžci nepodařilo. O čtyři roky dříve v Londýně bral zlato na desítce a stříbro na pětce. Třikrát se stal mistrem Evropy. Zlatý běžecký double si připsal na kontinentálním šampionátu v Bruselu 1950. Na ME v Bernu 1954 poté vyhrál desítku a byl třetí na pětce. Vytvořil celkem 13 světových rekordů.

Dana vybojovala oštěpařské zlato na olympijských hrách v Helsinkách ve stejný den jako Emil. Oba dosáhli zlatých úspěchů velmi záhy po sobě. O osm let později pak v Římě navázala olympijským stříbrem. Je také dvojnásobnou evropskou šampionkou z Bernu 1954 a Stockholmu 1958. V sezóně 1958 také překonala hodem na 55.73 metru tehdejší světový rekord. Evropské historické maximum vylepšila dokonce třikrát.






Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz zde.





(Petr Skála podle zprávy uvedené na webu atletika.cz pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)