Pražský Petřín čeká květnový trail s možností běžet a rozhlížet se na Prahu

[ title]
Jako by se Karel Hynek Mácha, básník a pěší dálkoplaz, shovívavě ustrnul i nad běžci. Když už mu ten máj skoro končí… Nedělní Trail Praha na Petříně ve své páté edici nabízí mírnější cestu k vrcholu strahovského kopce. Ve skutečnosti se tak děje pouze vinou stavebních úprav parku, každopádně bude zdejší dvouokruhová desítka, anebo kratší pětka stát za to!

"V Kinského zahradě se nepůjde zprudka vzhůru jako obvykle, ale okolo jezírka a Petřínských skalek lehce cik cak, pak po chodníčku až nahoru k vysokoškolským kolejím v Šermířské ulici," vysvětlil Martin Dvořák, ředitel zážitkového seriálu Kilpi Trail Running Cupu.

Na jednom okruhu se i tak nastoupá 250 metrů, nejlepší běžci mohou znovu vytyčit traťový rekord. Dříve měřila celá trasa 11 km, loni už 10. Podobně jako úvod KTRC, městský trail v Ostravě. A od příště už se míří opravdu do hor, nejdříve ke Králickému Sněžníku 16. června 2018.

Ale zpět do metropole. Petřínský trail nabízí unikátní panoramatické běžecké výhledy. Především po seběhu pod rozhlednou směrem ke švédské ambasádě a Pramenu Panny Marie. Takový pohled na Pražský hrad, nebo respektive v takovém stavu těla a ducha, jinde/y nenajdete.

I zde v Lobkovické zahradě a pak dál nad Újezdem u Myslbekovy sochy Máchy čeká náročné stoupání v petřínském trailíku. Potom seběh skoro k „tanku“ a znovu vzhůru na 327 metrů vysoký vrch, český Silicon Hill. A pak ještě jednou, pokud si troufnete na celou desítku. Pokud ne, i pětka tu se počítá.

"Moc pěkný závod bez silnice, jako byste ani nebyli ve městě. Beru sem pravidelně i svoje svěřence, které trénuju," řekl  milovník hor a elitní český běžec Ondřej Fejfar z Krkonoš, účastník loňské světové série skyrunnerů, nyní naposledy nejlepší Čech na karlovarském půlmaratonu. A hlavně: obhájce prvenství může letos získat vítězný hattrick.

Cestu do Prahy tentokrát jako obvykle rád váží až z Ostravice další z elitních horských běžců Jan Zemaník. Chystají se i další přední runneři. Loni tu kromě výborné Kamily Gregorové běžely i účastnice české Miss. Přihlášky předem na www.sportt.cz, možno i na místě v epicentru závodu pod strahovskou menzou. Ale pozor, startuje se už v 10 hodin ráno, ale startovní kancelář bude otevřena i v sobotu večer od 18 do 21 hodin. Ve 12 proběhne vyhlášení nejlepších ze všech deseti věkových kategorií. Další podrobnosti najdete zde.(tn, SportovníListy.cz, foto: Tono agency)