Na autorské výstavě fotografa Jovana Dezorta v Muzeu hl.m. Prahy najdete i snímky sportovců

Objektivem fotografa Jovana Dezorta ... takový je název nové výstavy, která byla instalována v Muzeu hlavního města Prahy.


Objektivem fotografa Jovana Dezorta
Místo:  Hlavní budova Muzea
hlavního města Prahy
Termín:  30. října  2019 – 26. dubna 2020


Autorská výstava Jovana Dezorta, která  představuje významného československého a českého fotografa-reportéra,  byla nachystána k jeho pětaosmdesátým narozeninám. Výběr vystavených fotografií byl sice přednostně zaměřen na Prahu a její život, který Jovan  Dezort sledoval  od padesátých  let 20. století, ale kromě toho na fotografiích uvidíte i  osobnosti kultury, dále  společenského dění i sportu a také další autorova oblíbená témata.

Jak říkám ...
"Sportovní fotoreportérem jsem sice nebyl, ale často  jsem fotografoval některé sportovce při společenských událostech nebo dokonce v jejich životních důležitých událostech. Tak se stalo, že jsem byl u toho, když například Věra Čáslavská v roce 1969 opouštěla porodnici s novorozenou dcerkou Radunkou," vzpomenul si při prohlídce své autorské výstavy Jovan Dezort  na unikátní  fotografie, které  coby fotograf ČTK pořídil na místě děje a z fotografů tam byl jen on.


Jovan Dezort byl často vysílaný i do zahraničí a tak fotografoval pro ČTK nejenom  ve Vietnamu v době války s Američany, ale i  v Číně v době tamější kulturní revoluce a v dalších zemích.

Jak říkám ..."Tehdy jsme vůbec netušili,  co nás tam může čekat. V současné době, když   novináře, fotografy nebo  kameramany čeká cesta do krizových oblastí, mohou absolvovat přípravu na tyto cesty  u vojáků ve Vyškově, kde je na nebezpečí  upozorní, vycvičí je  a hlavně poradí, jak se tam mají chovat," konstatoval fotograf Dezort, jehož práce mohli čtenáři najít kromě novin i v časopisech Svět v obrazech a Vlasta a také v publikacích, které napsala jeho manželka Venda.

Jovan Dezort už měl v posledních letech několik samostatných autorských výstav a také získal za své fotografie nebo soubory fotografií i mnoho ocenění. V poslední době se věnuje digitalizaci a uspořádání svého archívu a přitom  jsou mu nápomocni jeho dvojčata  Roman a Monika, které na výstavě také na mnoha snímcích naleznete. 


(ps, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)