Kam za sportem v sobotu 21. ledna 2017 třeba na hokej, basketbal, volejbal nebo do Brna na Festival GO KAMERA




První liga, 43. kolo

15:00 HC Slavia Praha - Kladno
17:00 Kadaň - Prostějov
17:00 Frýdek-Místek - Přerov
17:00 Ústí nad Labem - Litoměřice
17:30 HC Dukla Jihlava - Havířov
17:30 Most - Motor České Budějovice
17:30 Třebíč - Benátky nad Jizerou

Lyžování

OSTRAVA - Ostrava City Cross Sprint, exhibiční městský závod v běhu na lyžích

15:30 kvalifikace
17:50 finále
ČEZ City Cross Sprint 2017 v Dolní oblasti Vítkovice



Liga mužů, 20. kolo

17:00 Nymburk - Svitavy
17:30 USK Praha - Pardubice
18:00 Jindřichův Hradec - Ústí nad Labem
18:00 Děčín - Kolín
19:00 Brno - Ostrava


Extraliga mužů, 15. kolo

17:00  Ústí nad Labem - České Budějovice
17:00 Příbram - Benátky nad Jizerou
17:00  Ostrava - Brno
18:00 Karlovarsko - Zlín
18:00 Odolena Voda - ČZU Praha
18:00 Liberec - Kladno

Extraliga žen, 15. kolo

17:00  Frýdek-Místek - Šternberk
17:00  Ostrava - Olymp Praha
17:00  Olomouc - Fénix Brno
18:00 KP Brno - Přerov



Festival  GO KAMERA v rámci veletrhu GO 2017 v Brně     

Sobota 21.ledna 2017

10.00

DINA ŠTĚRBOVÁ, horolezkyně: AFGHÁNISTÁN A PÁKISTÁN

Do Karakorumu odjela s historicky první čs.výpravou již v roce 1970 a jako první cizinci projeli tehdy rozestavěnou KKH (Karakorum Highway) údolím Indu do Gilgitu a dál. Tehdy také vylezla na svůj první vysoký „kopec" v masivu Haramosh range, 6 750 m vysoký. Také se seznámila se šokující bídou tamějších horalů.  V dalších letech  se tam  vrátila ještě mnohokrát a zažila tam dobré i zlé. Její nejúspěšnější rok v Karakorumu byl rok  1988, kdy  s Livií Klembárovou uskutečnily 1.čs výstup na osmitisícovku Gaššerbrum II. Nejhorší  byl pro ni rok 1994, kdy byla vedoucí tragické výpravy na Broad Peak. Ostatky jednoho ze dvou zahynulých spolulezců se jí za cenu nesmírného úsilí podařilo transportovat do vlasti. V zimě 2000 prošla s kamarádem  na skialpech ledovec Biafo . Navštívila i  další méně známé,   divoké, ale drsně krásné končiny nespoutaného Karakorumu. Bída lidí ji oslovovala stále více, a proto  se od roku 2005  začala věnovat humanitární činnosti, jejímž hlavním zaměřením je malá nemocnice ve vesnici Arandu pod ledovcem Čhogo-Lungma,  kterou v roce 2006-2007  postavili a od té doby  provozují s kamarádem Viťou Dokoupilem.

KATEŘINA KREJČOVÁ, PETR PTÁČNÍK, cestovatelé: POZPÁTKU KOLEM ZEMĚKOULE

Co vás může potkat na cestě kolem světa, když se přesouváte pěšky nebo stopem, bydlíte u místních nebo ve stanu, část cesty s sebou máte dvě děti, chcete se potápět, vylézt na šestitisícovku, vidět, co jste ještě nikdy neviděli, a poznat svět na dřeň? Někdy to může trochu bolet, často to není ani trochu pohodlné, ale rozhodně to stojí za to! O cestě kolem světa z Ohňové země až na Aljašku, na tropické ostrovy Tichého oceánu, kolem dokola Novým Zélandem, prostředkem přes Austrálii, křížem krážem Jihovýchodní Asií a přes Čínu, Mongolsko a Rusko zase zpátky domů. Nakouknete s námi do fidžijské domácnosti, mongolské jurty, za novozélandský vodopád, na vrchol šestitisícovky, mezi medvědy grizzly, do chrámů mnoha světových náboženství, do dětské duše, do džungle, do velkoměsta, do divočiny i do našeho vztahu.

MAREK HOLEČEK, horolezec: AFGHÁNISTÁN

Leze od svých čtyř let a podle svých slov se snaží vylézt vše, co vyrostlo od výše jednoho metru nad hladinou moře až po himálajské obry. Odmítá zažitou představu, že vrcholem veškerého horolezeckého snažení je dosažení co nejvyšší nadmořské výšky. Vášeň pro objevování, prvovýstupy, překonávání dosavadních hranic možností jsou také důvody, proč neuznává módní honbu za počtem vylezených osmitisícovek. Stejně důležitými se také staly obtížnost výstupu a styl, jakým se k vrcholu dostane. I přes rozdílné cíle, např. velké stěny, ledové a sněhové kopce nebo koktejl všeho dohromady – takzvané mixy, mají podle něj výpravy do hor společného jmenovatele: „Vyhledávat náročné lezecké terény v maximálním počtu dvou, nanejvýš tří lidí a nést s sebou akorát to, co naše záda unesou. A pokud štěstí dá své svolení, tak vznikne i nová cesta.“ Afgánistán - Hora, kterou pták nepřeletí… V roce 2008 měl tři expedice do asijských velehor a jedna z nich směřovala do pohádkového Afghánstánu. Cílem jeho a jeho parťáka, bylo vylézt novou cestou na krásný kopec Kohe Uparisina uprostřed divokého Hindúkuše. Tím chtěli navázat na odkaz Čechoslováků, kteří více jak před pětačtyřiceti lety, sem podnikli svoji vůbec první expedici k asijským obrům. Zároveň si vychutnat zemi, která nabízela při každém kroku, něco ze svých dráždivých krás. Povídání doprovodí obrázky a krátké filmy.

12.15

MICK CONEFREY, anglický horolezec: DUCHOVÉ K2

Podmanivý příběh nejvražednější světové hory. K2 je s 8611 metry téměř o dvě stě padesát metrů nižší než Mount Everest, ale co se obtížnosti výstupu týče, s přehledem svého slavnějšího soka předčí. Zabít se na ní můžete snadno jak při výstupu, tak při cestě dolů. Mike Conefrey přináší v této poutavé knize barvitý popis prvních pokusů o dosažení vrcholu i fascinující vhled do složitého dědictví jejího prvovýstupu. Začíná neúspěšnou snahou na drogách závislého okultisty Aleistera Crowleyho a mapuje historii, ve které hned několik velkých a úspěšných mužů propadlo kouzlu K2: od zámožného italského vévody Abruzzského přes revolučního průkopníka lezení ve Spojených státech Fritze Wiessnera, skvělého, ale osudem stíhaného expedičního vůdce Charlieho Houstona až po Achilla Compagnoniho a Lina Lacedelliho, dva Italy, kteří nakonec jako první stanuli na vrcholu. Pro všechny se K2 stala posedlostí, ale ani jednomu nepřinesla štěstí.

RUDA ŠVAŘÍČEK, cestovatel: BAREVNÁ INDIE S FESTIVALY

Indie je vyhlášená největšími, nejbarevnějšími i nejšílenějšími oslavami a svátky světa. Orgie barev, chutí, vůní a pachů, emocí, vášní a někdy i bizarnosti je nepředstavitelná. Zažijeme největší svátky světa – Kumba Mela. Nejbarevnější oslavy Holi. Nejkurioznější festival krásných Síkhů Hola mohala plný koní i tančících slonů. Smyslné slavení provoněného jihu Indie. Buddhistické Čhamové tance himálajského severu. Bonistické obřady i klíčové chvíle animismu. Nejvyšší medium orakulum se stavy transu – trhání posvátných khatagů, ohýbání mečů, lízání doruda rozžhavených nožů. Záhady a taje zvláštních míst. Šamanské obřady a podmanivé rituály. Svérázné zvyky a osobité tradice. Skutečné kuriózní zážitky, nad kterými zůstává rozum stát.

LOTEN NAIMLING, tibetský hudebník: TIBETSKÉ VARIACE

14.30

KAREL WOLF: MONGOLSKO - RUSKÝ ALTAJ

Vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK a po první cestě do Mexika, kam se dostal na mezinárodní setkání starších skautů a následně procestoval Yucatán a Guatemalu. Cestování ho nadchlo a  kouzlu dálek podlehl.  Následovalo poznání Asie, Jižní Ameriky, Austrálie a Nového Zélandu, splněný sen cesty kolem světa. Dnes se věnuje přednáškové činnosti, je otcem festivalu Kolem světa. Na festivalu Go kamera představí poslední cestu MONGOLSKO – RUSKÝ ALTAJ. Altaj je nádherný horský masiv v centrální Asii, na hranici Ruska, Kazachstánu, Číny a Mongolska. Výprava se nesla v duchu nejvyšších čtyřtisícových vrcholků Mongolska a Ruska. Mongolské části dominovaly holé bezlesé kopce, bílé tradiční jurty, kyrgyzské čapky a kumys (kobylí mléko). Naopak ruskému Altaji vévodily ostré hřebeny hor, hluboké nekonečné lesy, ledovcové řeky a tyrkysová jezera. Oblast je symbolem divoké a neporušené přírody!

VÁCLAV KOUBEK, hudebník: INDIE

Vyhlášený hudebník je i režisér, herec, produkční a spisovatel. Vyrůstal s písničkářskou vlnou osmdesátých let. Vymykal se jí od počátku, fyzicky i hudebně. Živočišná harmonika si rozumí s citlivostí textů. Písně voní hospodou, zkušenostmi věčného tuláka a rozevlátého šansoniéra. Kariéru začínal v osmdesátých letech na legendárních Divadelních poutích na pražském Střeleckém ostrově. Odehrál bezpočet koncertů, složil stovku písniček, o něco méně povídek a nasbíral spoustu příznivců. Je autor knih Teď je to čistý, Vesnické povídky, Hospodské povídky a Karí povídky. Pracuje pro televizi, jako herec se objevil i ve filmu. V poslední době se prosazuje i jako nápaditý organizátor. V jihočeských Chotěmicích vytvořil Vesnický klub, který je oázou nezávislé kultury. Sjíždějí se sem umělci a diváci z celé republiky. Rušno je zde zvláště v létě. Návštěvníci Chotěmic mohou o víkendu chodit na koncerty a různá divadelní představení. Buduje síť tzv. Hudebních sklepů, v nichž organizuje nezávislým hudebníkům a skupinám koncerty. Zpočátku zpíval vkleče, mačkal „držky“, sténal, křičel, plakal a lidi s ním. Jeho desky byly snímané při koncertu nasyrovo i piplané ve studiu. Tváří se jako posmutnělý kejklíř, šibal nebo snílek. Jako by nepatřil do tohoto světa, pouze jím jen tak prochází... Pořád ho to táhne zpátky do Indie. Nechat tady vše a jít. Konzum je agresívní, přichází a koroduje duše. V Indii nic z toho nepotřebujete...

BOLLYWOOD DANCE

16.45

OM DANCE ACADEMY
Zakladateli jsou indický tanečník Om Sasidharan, choreograf a lektor tance z indické Keraly a česká tanečnice i herečka Lucie Linhartová. Potkali se v tanečním představení Šivovo kolo života v divadle ABC. Skupina se formovala v Praze 2011. Exotický Om s temperamentní taneční partnerkou učili jedinečný styl bollywoodského tance, s nejlepšími studenty založili taneční skupinu Om Dance Academy. Je uznávaná indickou komunitou v ČR, vede kurzy indického tance v budově Indického velvyslanectví. Prostřednictvím tance nahlédnete do pestrého světa Bollywoodských filmů. Choreografie jsou energické, dynamické, zábavné a plné překvapení. Propojují tradiční indické tance s prvky západních stylů. Bollywoodský tanec vypráví příběh, vychází ze slov a nálady písně. Bollywood = indický filmový tanec a vyprávění příběhu. Je o fantazii a půvabu, nejsou limity pro kreativitu. Jde nejen o fantastický trénink, ale i radost. Dovoluje utéci z reality a být emocionální, energický až kýčovitý, bez omluvy. Může být tradiční, velmi odvážný, sexy i moderní. Posláním je šíření lásky a pozitivní energie. Om Dance Academy = legrace, radost, pozitivní energie a zážitek. Bollywoodská party se vším všudy!


PETER HÁMOR, slovenský horolezec: OSMITISÍCOVKY

Slovenský výškový horolezec má na kontě mnoho náročných expedic a horolezeckých výstupů. Jeho první osmitisícovkou byl Everest. Dosud stál čtrnáctkrát na vrcholech třinácti osmitisícovek. Na nejnebezpečnější Annapurnu se mu podařilo vystoupit jako prvnímu horolezci v historii z obou stran. Poprvé v roce 2006, kdy sólovým výstupem na hlavní vrchol Annapurny dlouhým východním hřebenem úspěšně završil prvovýstup jižní stěnou Roc Noir (Khangsar Kang), který absolvoval s polskými přáteli Piotrem Pustelnikem a Piotrem Morawskim. Ve stejném roce vystoupil na dvě další osmitisícovky, Čo Oju a Broad Peak. Následovaly výstupy Diamírskou stěnou na Nanga Parbat v roce 2007, traverz Gasherbrumu I z jihu na sever alpským stylem v kombinaci s Gasherbrum II v roce 2008, druhý výstup na Annapurnu v roce 2010, ze severu, a francouzská cesta na Makalu v roce 2011. V roce 2012 dva náročné výstupy. Na jaře sám vystoupil britskou cestou na třetí nejvyšší horu světa, Kančendžongu, a úspěšný rok završil výstupem na K2. V roce 2013 vystoupil na čtvrtou nejvyšší horu světa Lhotse, v roce 2014 na nejnižší z osmitisícovek Šišapangmu a v roce 2016 na vrchol osmé nejvyšší hory světa, Manaslu. Je zatím jediný Slovák, který kromě himálajských a karakoramských osmitisícovek vystoupil i na nejvyšší vrcholy všech kontinentů. Je autorem knihy KORUNA ZEMĚ.


JAN TRÁVNÍČEK, horolezec + MIRI JIRKOVÁ: TIBET - CHO OYU

Plzeňský cestovatel a horolezec, atlet, cyklista, běžec na lyžích... Původním povoláním geodet působí jako pedagog a organizátor sportovních a kulturních akcí (př. Škoda Bike Marathon). Bývalý manažer skupiny Znouzectnost. Jeden z nejúspěšnějších českých himálajských lezců – vrcholy čtyř osmitisícovek ve čtyřech pokusech. Aktivní člen hnutí Čistý sport – organizování sportovních a výživových kempů. S Radkem Jarošem roku 2014 podnikl expedici na K2, stali se teprve čtvrtým a pátým Čechem na K2, navíc bez kyslíkových přístrojů. Na Go kamera představí TIBET a Cho Oyu. Jedná se o netradiční pojetí expedice, jejímž cílem bylo pokusit se vystoupat na vrchol společně s výborným, ale nevidomým lezcem Honzou Říhou. Lidé, jako je Honza, mohou ostatní posouvat dál a stát se inspirací nejen pro nevidomé. Členové týmu chtěli ukázat, že expedice se mohou dělat i s jinými úmysly, než ke jménu prostě přidat vrchol. Cílem byla společná cesta! Přednášku popsal: Kterak se slepý Honza do 7600m dostal (výlet s nevidomým horolezcem Honzou Říhou). Kterak „dovolenou“ pro 12 osobností českého himalájského „výkvětu“ (Libor Uher, Petr „Miska“ Mašek, Marek Novotný, David Knill …) a jednu reportérku (Lucka Výborná z Radiožurnálu v týmu) ukočírovat. O bloudění na vrcholu osmitisícovky…

19.00

RADEK JAROŠ, horolezec: KORUNA PLANETY

Dnes nejúspěšnější český himálajský horolezec je nadšený propagátor horolezectví. Špičkový s obrovskou vůlí je i člověk, neztrácející smysl pro humor s citem pro fair play a pokorou v duši. Výstupem na K2 si splnil sen, za kterým šel 12 let. Vystoupil jako první Čech a jako patnáctý člověk na světě na všech 14 osmitisícových vrcholů bez kyslíkových přístrojů, dosáhl Koruny Himálaje. Poslední byla rychlá K2, považovaná za jednu z nejtěžších hor. Na kontě má skalní i ledovcové vrcholy čtyř kontinentů. Absolvoval 20 expedic do Himálaje a Karákóramu, mockrát se pohyboval nad 7,5 km v „zóně smrti“. Expedice DENALI 2016 se uskutečnila na rozhraní polárního jara a léta, kdy pomalu končí lezecká sezona na tuto nejvyšší horu Severní Ameriky. Zároveň je zde tzv. polární den, kdy slunce téměř nezapadá. Cílem expedice nebyl jen samotný vrchol, ale i poznání Aljašky jako takové. Jelikož Denali patří z vrcholů Koruny Světa k těm nejobtížnějším, vybral si Radek jako spolulezce svého nejlepšího a nejspolehlivějšího parťáka z himálajských osmitisícovek – Petra „Misku“ Maška. Společně stáli na vrcholech všech tří jeho vylezených osmitisícovek. Aby byli na náročný výstup dobře připraveni, vyrazili již před odletem na aklimatizační výstup na nejvyšší horu Alp – Mont Blanc. I když se jim na Denali nepodařil kvůli klimatickým podmínkám výstup Cassinovým pilířem, jak původně zamýšleli, a i přes tragickou událost v průběhu expedice, nakonec dne 31. května 2016 stanuli na jeho vrcholu.

OLGA RŮŽIČKOVÁ, cyklistka: ELBRUS NA KOLE

Na podzim 2016 proběhla expedice ELBRUS 2016. Cílem byl opět nejenom vrchol, ale především cesta. Proto sobotní start proběhl ve Vysočina Areně a první kilometry s námi absolvovaly desítky cyklistů včetně dětí. Až na Kavkaz jsme totiž mířili přes dvanáct zemí na kolech. Po dvou dnech jízdy už dál pokračoval jen tým v sestavě Olga Růžičková, Pavel Hendrych, Pavel Prokop a Radek Jaroš. 1 900 kilometrů ke břehům Černého moře podél řeky Dunaj, které jsme na silničních kolech ujeli bez dne odpočinku během čtrnácti dnů, nás doprovázel vůz Opel Movano s řidičem Tomášem Pojezným. Ten nás následně přesunul do ukrajinské Oděsy. Odtud jsme se více než tisíc kilometrů plavili trajektem do jediné asijské země na naší trase, Gruzie. Kvůli bouřím a počasí jsme ztratili čtyři dny, které nám právě v této nádherné zemi chyběly. Tím pádem jsme střídali horská kola a naše nové doprovodné vozidlo. Pod horu Elbrus jsme se dostali 2. října a už 4. října jsme stáli na jeho hlavním vrcholu. Radek sám neodolal a vystoupil i na jeho východní vrchol.

TOMÁŠ BERÁNEK, Namasté Nepál: HIMÁLAJ JINAK

Kartograf RNDr. T. Beránek, CSc. jezdí do země krásných hor, ale chudých lidí. Nepál se mu stal domovem. Neutěšené osudy tamních dětí ho vedly k založení neziskové organizace NAMASTÉ NEPÁL, která již deset let pomáhá snižovat vysokou míru analfabetismu stavbou nových škol a podporou školní docházky nejchudších žáků. Podílí se na stavbě 22 základních škol na venkově (projekt VZDĚLÁNÍ) a formou adopce na dálku (projekt ÚSMĚV Z NEPÁLU) podporuje 260 dětí. Na jaře 2015 zasáhla Nepál pohroma. POMOCI MŮŽETE I VY: Přispěním na sbírku a zakoupením buddhistických obrazů i originálních výrobků z Nepálu v NEPÁLSKÉM OBCHŮDKU. Tibetské thangky - buddhistický náboženský svitkový obraz, který pomáhá pochopit principy náboženství. Představují buddhistické vnímání vesmíru prostřednictvím mandal, personifikují postavy buddhistického panteonu, které ve svém vlídném či hněvivém zobrazení vnášejí do duší klid. Pomáhají překonávat překážky působené zlem. První thangku prý nakreslil Buddha. Původně sloužily poutníkům jako ochrana před nehodami a potulným učitelům jako názorná pomůcka při výkladu buddhismu. Později se rozmisťovaly do chrámů a staly se součástí domácích oltářů. V buddhismu hrají důležitou roli. Po staletí bylo centrum tvorby v Tibetu, po čínské okupaci se přesunulo do Nepálu. Zde pokračují v tradici kresby Tamangové, kteří přišli v 16. století z Tibetu. Maluje se na bavlněné plátno, barvy se získávají na přírodní bázi a mají vysokou stálost. Pravidla malby určují posvátné knihy, postavy božstev mají mít předepsaný počet rukou či barvu tváře, dány jsou pózy, gesta i výrazy a symbolické předměty, které drží. Ztvárnění záleží na přístupu umělce, což činí každou thangku originálem. Prodejní výstava nabízí díla vysoké kvality vyrobené nejlepšími nepálskými umělci. Zakoupením lze přispět na pomoc Nepálu.

21.00

KONCERT V LIVINGSTONE ETHNO PUB

LOTEN NAMLING, tibetský hudebník: INDICKÉ VARIACE

VÁCLAV KOUBEK

OM DANCE ACADEMY

(ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)