Kam za sportem v neděli 22. ledna 2017 třeba na hokej, házenou či na festival GO KAMERA do Brna

KAM ZA SPORTEM:    


Neděle  22. ledna 2017


Extraliga, 41. kolo

15:00 HC Oceláři Třinec - HC Škoda Plzeň
15:00 HC Sparta Praha - HC Dynamo Pardubice
15:30 Piráti Chomutov - HC Vítkovice Ridera
16:00 Bílí Tygři Liberec - HC Energie Karlovy Vary
17:00 HC Olomouc - BK Mladá Boleslav
17:00 Mountfield Hradec Králové - HC Kometa Brno
17:20 PSG Zlín - HC Verva Litvínov



Liga žen, 18. kolo

13:00 Nymburk - Hradec Králové
17:00 Trutnov - Slavia Praha

Házená

Interliga žen  14. kolo

17:00 Slavia Praha - Partizánske



Festival  GO KAMERA v rámci veletrhu GO 2017 v Brně     

Neděle 22. ledna 2017

10.00

MAREK HÝŽA, publicista: ZAPOMENUTÉ VÝPRAVY

Prezentace příběhů československých cestovatelů dvacátého století, které byly ve své době známé, ale na které už vesměs sednul prach zapomnění. Připomeneme si výpravy slovutných cestovatelů jakými byli například Richard Konkolski, Víťa Dostál, Dr. Jiří Baum, Zdeněk Toma, Eduard Ingriš, Jiří Bobák a desítky dalších. Rovněž vzpomeneme na nezapomenutelné expedice našich horolezců, vodáků, etnografů či obchodníků, kteří ve své době dosáhli mimořádných sportovních i společenských výsledků, a vzorně reprezentovali svoji vlast. Šedesát těchto příběhů právě vyšlo v knize Zapomenuté výpravy.

GÜNTHER SCHERMANN, záhadolog: RAKOUSKO - KRUHY V OBILÍ

Rakouský záhadolog se narodil se 1958 ve Vídni, kde vystudoval technickou matematiku a informatiku. Od roku 1986 do března 2010 pracoval pro Vídeň v oboru ochrany životního prostředí. Věnuje se svému poslání, výzkumu kruhů v obilí. Již 20 let je fenoménem fascinován. Léta trávil v jižní Anglii, baště agrosymbolů. Důležitá je účast na mezinárodním sympoziu o kruzích v obilí v Glastonbury. 25 let zkoumání geometrických obrazců v obilí pomáhá lidstvu k probuzení.

OM DANCE ACADEMY

Zakladateli jsou indický tanečník Om Sasidharan, choreograf a lektor tance z indické Keraly a česká tanečnice i herečka Lucie Linhartová. Potkali se v tanečním představení Šivovo kolo života v divadle ABC. Skupina se formovala v Praze 2011. Exotický Om s temperamentní taneční partnerkou učili jedinečný styl bollywoodského tance, s nejlepšími studenty založili taneční skupinu Om Dance Academy. Je uznávaná indickou komunitou v ČR, vede kurzy indického tance v budově Indického velvyslanectví. Prostřednictvím tance nahlédnete do pestrého světa Bollywoodských filmů. Choreografie jsou energické, dynamické, zábavné a plné překvapení. Propojují tradiční indické tance s prvky západních stylů. Bollywoodský tanec vypráví příběh, vychází ze slov a nálady písně. Bollywood = indický filmový tanec a vyprávění příběhu. Je o fantazii a půvabu, nejsou limity pro kreativitu. Jde nejen o fantastický trénink, ale i radost. Dovoluje utéci z reality a být emocionální, energický až kýčovitý, bez omluvy. Může být tradiční, velmi odvážný, sexy i moderní. Posláním je šíření lásky a pozitivní energie. Om Dance Academy = legrace, radost, pozitivní energie a zážitek. Bollywoodská party se vším všudy!

12.15

LOITEN NAIMLING, tibetský hudebník: MAGIE INDIE

MILOSLAV STINGL, spisovatel + ADAM CHROUST: CESTOVATELSKÁ LEGENDA

Zažil blokádu Kuby, mluvil s Fidelem Castrem, objevil ruiny mayských měst, rodil eskymácké děti v Arktidě, přátelil se s králem Tongy, přežil námořní katastrofu, plaval v řece plné krokodýlů. Slavný český cestovatel, etnograf a spisovatel působil v letech 1962–1972 v Ústavu pro etnografii a folkloristiku ČSAV, byl místopředsedou latinskoamerické společnosti. Celý život se věnuje literární tvorbě a pokračuje v badatelské a popularizační činnosti spojené s četnými dlouhodobými cestami. Opakovaně pobýval v Americe, Austrálii a Oceánii. Vykonal 14 cest kolem světa. Na výpravách strávil 20 let, navštívil 152 zemí, domluví se 17 jazyky včetně řeči papuánského kmene Kumů.  Je členem mezinárodních etnologických společností při UNESCO v Paříži. Severoamerický indiánský kmen Kikapú ho zvolil za svého náčelníka. Spolu s dvojicí Hanzelka a Zikmund patří mezi naše nejslavnější autory cestopisné literatury. Vstoupil do rekordmanské síně slávy jako nejvydávanější český autor, dostalo se mu řady literárních ocenění. Napsal 43 knih, jež vyšly ve 240 vydáních v nákladu převyšujícím 17 milionů výtisků. Spolupracuje s televizí i rozhlasem, na jeho náměty vznikly desítky pořadů. S německou televizí ARD natočil třiatřicetidílný seriál Na cestách s Dr. Miloslavem Stinglem. V září 2014 obdržel prestižní mezinárodní cenu Egona Ervína Kische za celoživotní dílo, o týden později stříbrnou medaili Senátu PČR. V červenci 2015 byl nominován na státní vyznamenání, medaili za zásluhy. Nikdo před ním ani po něm nic podobného na cestovatelském a spisovatelském poli nedokázal. Po dekádách naléhání přátel a kolegů Miloslav Stingl souhlasil s vytvořením autorizované biografie. Příběh legendárního cestovatele odhaluje nepublikované zážitky z celého života, dotýká se i citlivých osobních témat. Kniha kombinuje psaný příběh, Stinglovy současné komentáře k daným událostem a nejzajímavější úryvky z jeho díla. Publikace obsahuje deset celostránkových map s trasou jeho cest, autentické fotografie a bonusové předměty. Unikátem je nástěnná malovaná mapa světa zachycující všechny Stinglovy cesty a DVD s archivními dokumentárními filmy. Kniha s předmluvou Miroslava Zikmunda je provázena ilustracemi Elišky Chytkové. Miloslav Stingl s autorem Adamem Chroustem odhalí, jak kniha vznikala, a jaké tajemství skrývalo 280 Stinglových kufrů.

RUDA ŠVAŘÍČEK, cestovatel:  MONGOLSKO, RUSKO, KAMČATKA, KOREA

Hora Bělucha, Symbol Sibiře má být branou do Šambaly a údajně i jiného světa. Kumuluje energii i zážitky, přitahuje legendy a mýty. Naše letos naplno prožitá Kamčatka evokuje medvědinec, vychutnáme si přes stovku medvědů. Sněhové sopky umocní všudypřítomné termály. Zažijeme velryby kosatky, lachtany, tuleně, delfíny, legrační mořské vydry, papuchalky…Sachalin je předěl světů, ochutnáme i místní Japonsko. Usurijskem zamíříme k Severní Koreji, V zemi leopardů obdivujeme strom, kde se vystřídali medvěd, tygr i levhart… Mořský výlet láme rekordy ruské pohostinnosti. Hrdinou mezi tygry je senzační Amur, co se skamarádil s kozlem Timurem. Nesežral ho, začali se družit… Ruská bajka je prožita naživo!

BOLLYWOOD DANCE

14.30

OM DANCE ACADEMY

ŠIMON PÁNEK, Člověk v tísni: ASIE I AFRIKA

Politický aktivista a manažer je zakladatel humanitární organizace Člověk v tísni. V současnosti je i její ředitel. Nejznámější studentský vůdce Sametové revoluce je i autor festivalu JEDEN SVĚT. Schopný lídr zvládl krizové situace mnoha obtížných destinací. V roce 1988 spoluorganizoval humanitární sbírku pro Arménii, kterou zasáhlo ničivé zemětřesení. O rok později spoluzaložil studentské hnutí STUHA, účastnil se všech protestních demonstrací od roku 1988 až do prosince 1989. Během prvních dní protestních studentských stávek v listopadu 1989 byl zvolen do předsednictva koordinačního studentského centra a stal se členem Občanského fóra a vyslancem zvláštního týmu Václava Havla, který jednal o vytvoření nové demokratické vlády. Za Občanské fórum byl v roce 1990 kooptován do Federálního shromáždění, nabídku však nepřijal. Vzdal se mandátu i poté, co byl řádně zvolen v červnu 1990, kdy ho vynesly preferenční hlasy ze 13. místa kandidátky. Říká, že měl v životě jiné plány a politice se věnovat v tu chvíli nechtěl. V roce 1992 spoluzakládal soukromou informační agenturu Epicentrum, která přinášela zpravodajství z krizových oblastí světa. Roku 2010 mu občanské sdružení Post Bellum udělilo Cenu Paměti národa. Motto: „Neutíkat před něčím, ale jít za něčím.“ Prezident Václav Havel jej v roce 2002 vyznamenal medailí Za zásluhy za angažovanost ve věcech veřejných, v roce 2003 získal prestižní cenu Evropan roku.

JAROMÍR STĚTINA, novinář: RUSKO

Zkušený válečný reportér je i skvělý dokumentarista a spisovatel. Uměl se dostat do klíčových chvil Ruska, Čečny, Afghánistánu, Gruzie. Beseda bude o geopolitické roli Ruské federace, o válce v Sýrii a na Ukrajině a osobních zkušenostech z těchto konfliktů.
Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. Na podzim roku 1968 nastoupil jako elév v tehdejším deníku Mladá Fronta. Začátkem roku 1969 nastupuje jako pomocný dělník v tehdejším národním podniku Geologický průzkum. V sedmdesátých letech vystudoval přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor geologie. Uspořádal přibližně dvacet pět přírodovědných a sportovních výprav na Sibiř a do asijských zemí, je zakladatelem českého raftingu a je autorem několika úspěšných cestopisů.
Po pádu komunistického režimu začal pracovat jako novinář v Lidových novinách. V roce 1993 se dokonce na rok stal jejich šéfredaktorem. Poté se stal válečným reportérem ve své soukromé novinářské agentuře Epicentrum. Jako válečný reportér se specializoval na válečné konflikty v Evropě, Asii a Africe. Za svou práci obdržel v roce 1997 Cenu Ferdinanda Peroutky. Od července 2014 je poslancem Evropského parlamentu.

Festival JEDEN SVĚT, Kateřina Petrášová

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech pořádá organizace Člověk v tísni od roku 1999. Festival přináší dokumenty z celého světa, které se dotýkají problémů současné společnosti. Je filmovou přehlídkou dokumentů z domácího prostředí, ze zemí blízkých, s nimiž jsme kulturně spjati, ale i vzdálených a exotických. Poukazuje na problematiku dodržování lidských práv a vnímání demokracie.
Jeden svět je dnes největším lidskoprávním filmovým festivalem na světě a jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v rámci celé České republiky. Každoročně přiláká více než 120 000 návštěvníků. V Brně to je přes 11 000 diváků a divaček školních a veřejných projekcí. Důležitou součástí Jednoho světa jsou debaty po projekcích s filmovými hosty, debatní večery s odborníky, projekce pro základní a střední školy a bohatý doprovodný program. Jeden svět v Brně zahrnuje více než 70 projekcí pro veřejnost, přes 50 projekcí pro základní a střední školy a přes 20 otevřených debat s odborníky, tvůrci a režiséry filmů.  V předchozích ročnících režisérky Olga Sommerová, Linda Jablonská a Helena Třeštíková, publicistka Petruška Šustrová, spoluzakladatel Člověka v tísni Šimon Pánek, novinářka Petra Procházková, dokumentaristé Filip Remunda, Vít Klusák, Ivo Bystřičan a Bohdan Bláhovec. Součástí doprovodného programu jsou divadelní představení koncerty či výstavy fotografií.

16.45

ANNA KUCHAŘOVÁ, slacklinerka: NORSKO, MAROKO - 24 hodin na lajně

Anče se ráda oddává chození ve výškách a různým speciálním zážitkům. A tak se můžete těšit na Norsko, kde chodila nad půl kilometrovou propastí. Norskou "zimu" v létě si vynahradila marockým "létem" v únoru. V Sahaře natáhla lajnu kotvenou za písek a v Českém ráji strávila 24 hodin zavěšená v prostoru. A mezitím stihla jednou blbě spadnout a dvakrát si nechat operovat koleno. Byl ten pád neštěstí, nebo štěstí? A kde je pro ni skryto to, co jí kouzlí úsměv na tváři.

ZDENĚK HÁK, horský vůdce: NOŠAK - AFGHÁNISTÁN

Pětice horolezců - skialpinistů z Krkonoš mezi 21. zářím a 15. říjnem 2016 podnikla výpad do oblasti Váchánu v severovýchodním Afghánistánu. Krkonošská expedice Ski Nošak 2016 byla úspěšná. Zdeněk Hák z Rokytnice nad Jizerou 5. října dosáhl vrcholu nejvyšší hory Afghánistánu, druhého nejvyššího bodu Hindúkuše, štítu Nošak (7 492 m.), který jako první Čech a člen prozatím druhé úspěšné lyžařské expedice sjel na lyžích. Tento majstrštyk se naposledy povedl Tyrolákům z expedice Tiroler Hindu Kusch-Ski-Expedition 1970 25. července 1970. Rokytničák Zdeněk Jirouš dosáhl výšky 7 100 m., vrchlabák Libor Dušek s parťákem Michalem Podzimkem přespali ve čtvrtém a posledním výškovém táboře (6 700 m.) a Marian Kučera z Pasecké Havírny navzdory zdravotním problémům přespal v prvním výškovém táboře (5 500 m.).
19.00

RICHARD KONKOLSKI, světový mořeplavec: KOLEM SVĚTA

Legendární mořeplavec třikrát obeplul zeměkouli na plachetnici NIKÉ. V dětství se v něm zrodila touha po vodě, chtěl být admirálem. Začal se vydávat na malé výpravy na vorech a pramicích, profesionalizoval se v 16 letech. Plavby v kajaku začaly být malé, snil o moři. Pustil se do stavby lodě, velký sen pečlivě plánoval. Proto se mu povedlo jako prvnímu Čechoslovákovi obeplout svět. V roce 1972 startoval v prvním sólo závodě přes Atlantik, pokračoval v první sólo plavbě kolem světa, následoval druhý závod přes Atlantik. Postavil další loď Nike II a po úspěšných menších závodech se pustil do třetího úspěšného startu v sólo závodu přes Atlantik. V sedmdesátých letech sváděl dlouholetou bitvu s totalitními úřady o povolení k plavbám, v roce 1980 bylo rozhodnuto, že již další povolení k soukromé ani závodní plavbě neobdrží. Následující dva roky tvrdě svépomoci připravoval loď na první sólo závod kolem světa - BOC Challenge 1982. Po marné snaze získat povolení ke startu se v červnu 1982 rozhodl vystartovat bez povolení. Svého úsilí a roků příprav se nechtěl vzdát! Odjel s rodinou do polského Štětína, nasedli na loď Niké II a přistáli v pořádku až v americkém Newportu. Přes všechny zdravotní a technické obtíže, zničenou loď… nakonec v závodě BOC Challange 1982 změnil pět světových rekordů a získal třetí místo. To vše na konto československé vlajky. Nikdo o to však nestál. Je autorem několika knih, filmů a televizních dokumentů. Vlastní multimediální studio, kde se věnuje výrobě filmů a propagačních materiálů. V USA žil až do loňského roku, kdy přesídlil zpět do Beskyd. Umí i na souši?

JIŘÍ KOLBABA, fotograf: SEDM DIVŮ ISLANDU

Přes 20 let tráví každoročně většinu měsíců cestováním po světě, doma se přesto cítí v Brně. Původním povoláním grafický designér ve světě reklamy je nyní jeden z nejznámějších cestovatelů a fotografů. Fotografuje, píše, pořádá výstavy, besedy a diashow, kde v narvaných sálech vypráví dychtivým posluchačům zážitky z cest. Zajímavou formou zaznamenává detaily přírodních struktur a exotické tváře domorodců. S jeho fotografiemi se můžete setkat také v časopisech, knihách, kalendářích i v učebnicích. Mnohaletý pořad na Rádiu Impuls má obrovskou odezvu fanoušků. Na Go kamera ukáže oblíbený Island.
Sedm divů Islandu. Osamělá pevnina je druhý největší ostrov Evropy. Dynamická geologie z něj dělá ojedinělé, mimořádně fotogenické místo. Objevíme termální prameny, gejzíry, bouřlivé vodopády, třpytivé ledovce, vulkanickou barevnou půdu i svěže zelené nekonečné plochy. Sugestivní krajina, ve které potkáme spíše zbloudilé koně nebo ovce, připomíná peklo i ráj. Jirka byl na oblíbeném Islandu již čtrnáctkrát.

SLAVNOSTNÍ VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ

LOSOVÁNÍ O ZÁJEZD DO INDIE

(ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)