Ještěd Sky (half) marathon má trať i pro hobby běžce, ale ne s převýšením 1 350 metrů

Letošní ročník největšího tuzemského seriálu běhů v terénu Kilpi Trail Running Cup se pomalu, ale jistě blíží k svému závěru. Aktuálně na běžce čeká tzv. Ještěd Sky (half) marathon. Letos má závod celkové převýšení 1 350 metrů a protahuje se na půlmaraton. Tento vrchol je symbolem a dominantou Libereckého kraje a to svojí polohou i výškou 1012 m. Včetně stavby, která za svou jedinečnou architekturu získala Perretovu cenu a stala se národní kulturní památkou a stavbou století. Formu si zde prověří  už v neděli 18. září 2016 i hobby běžci.

Změny jsou kořením běžeckého života

"Přitvrdili jsme, protože to lidé chtějí. A my chceme mezi skyrunningové závody (součást Bohemia Industry Skyrunner Czech series). Taky opouštíme i zbytky asfaltu a jdeme jen do terénu," potvrzuje ředitel závodů Martin Dvořák.

Bilance letošního závodu

* 1350 metrů převýšení na 21km dlouhé trati závodu

* čtyřikrát nahoru, čtyřikrát dolů

* dvě občerstvovací stanice s vodou a s ionotovými nápoji

* předpokládaný čas na tuhle porci km je asi čtyři hodiny

Kudy povede trasa

Trasa křižuje ještědský hřeben z jedné strany na druhou a nabízí krásné výhledy. Start závodu je v Horním Hanychově a začíná se pěkně zostra, sjezdovkou nahoru. Ti, kdo mají za sebou Krkonošský závod, to ale nepřekvapí. Těsně před vrcholem se kousek klesne a potom už konečně vystoupáte až na vrchol. Trasa padá na druhou stranu hřebenu, která je ještě malebnější. Z Plání pod Ještědem přichází konečně kousek hřebenovky, i když ne na dlouho. Ale to už budete dávno za půlkou, a to pokaždé vlije do žil trochu nové naděje a sil nohám. Do cíle se padá stejným svahem, kterým se začínalo.

Nejen sportem je běžec živ

Proto ty, co si chtějí dopřát architektonickou vložku, pořadatelé doporučují  prohlédnout si unikátní architekturu hotelu, který si vysloužil místo v seznamu UNESCO. Před stavbou zdobí vrchol Ještěd velký kříž. Kříže na Ještědu mají dlouhou historii.

Pořadatelé myslí i na hobby běžce

Kratší „hobby“ verze měří 9 km, má 600 metrů převýšení na (prvních) dvou velkých kopcích.

Na start se postaví šampioni

Na startu budou jak loňský vítěz Jan Zemaník nebo Tomáš Maceček, oba dva borci z Beskyd, ale i další zvučná jména. A hlavně spousta nadšených sportovců a milovníků přírody. Přehlídka barevných bot a ještě barevnějších podkolenek a návleků, běhacích sukýnek, kompresních úborů, čelenek. Energie připravených svalů, nadšených obličejů a doširoka otevřených očí. A především sportovních duší, které se s očekáváním těší na zážitek. Zažijte s námi Ještědský skyrunning půlmaraton.


Zazvonil zvonec a KRTC závodům bude zanedlouho konec

Letošní seriál KTRC už zná také termín vyhlášení celkových výsledků. Nejlepší budou oceněni opět v rámci outdoorového festivalu Obzory 12. listopadu 2016 v Praze na Filozofické fakultě. Tím ale sezona nekončí! Po loňském úspěchu pokračuje Běh do oblak až na zdejší unikátní vyhlídkovou stezku po sjezdovce na Dolní Moravě. Koná se 10. prosince 2016  a účastníci zde získají startovné na jeden ze závodů KTRC 2017 zdarma.

(ps, www.ktr.cz, SportovníListy.cz, foto: www.ktr.cz)