Finále Sportovní ligy základních škol o Pohár ministra bude se slavnými patrony v televizi

[ title]
V roce 2018 čeká Sportovní ligu základních škol o Pohár ministra školství pořádně nabité jaro. Čtvrtý ročník nejvýznamnější soutěže školní mládeže v České republice už 19. března 2018 zahájí sérii republikových finále v šesti sportovních odvětvích. O cennou trofej budou až do 12. června 2018 v kategorii staršího žactva bojovat nejlepší dívčí a chlapecká družstva v atletice, basketbalu, florbalu, házené, minifotbalu a volejbalu. V září 2018 k nim ještě přibude jako sedmá disciplína plavání. Scénář, termínový kalendář i novinky nadcházejících vrcholů této soutěže představili pořadatelé ve čtvrtek 15. března 2018 na Základní škole Campanus v Praze 4.

SportovníListy.cz byly na místě děje...

Dominika Kubišová, Svatava Ságnerová, Milan Hnilička, Miroslav Jansta a Jiří Ponikelský na prezentaci Sportovni ligy základních škol
Regionální politikové Petr Jirava a Jakub Lepš byli nadšeni, že se na území Prahy 11 hraje finále ve florbale
Na autogramiádě rozdávala podpisy plavkyně Simona Baumrtová a florbalista Tom Ondrušek


Sportovní liga základních škol je projektem Asociace školních sportovních klubů ČR, jeho partnery jsou Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Česká unie sportu. Propojením a vzájemnou spoluprací těchto subjektů se podařilo vytvořit v průběhu čtyř uplynulých let mimořádný produkt, který se stal jedním ze základních pilířů nejen školního, ale také českého sportu.

"Finále Sportovní ligy základních škol jsem měl možnost osobně navštívit již před třemi roky. Překvapila mě vynikající sportovní i organizační úroveň a propojení dětí připravujících se v klubech se svými spolužáky v týmech. Bojovat za školu je jedinečné a nezapomenutelné. Považujeme to za dobrý směr a ligu chceme po pěti letech rozšířit na střední školy, kde soutěž tohoto významu dosud chybí," míní o soutěži Robert Plaga, ministr školství, mládeže a tělovýchovy.

KLÍČ K BUDOUCNOSTI ČESKÉHO SPORTU

O tom, jak populární je Sportovní liga základních škol mezi žáky, napovídají výstižně následující statistické údaje – jen v minulém školním roce dokázala tato akce rozpohybovat po celé České republice 154 077 starších žákyň a žáků ze 7 715 škol. Podobné počty však hlásí organizátoři i v právě vrcholícím ročníku.

"Sportovní liga základních škol je akcí, která se vyznačuje špičkovou sportovní i organizační kvalitou. Její význam násobí přímé televizní přenosy z jednotlivých republikových finále, což je v této věkové kategorii naprostý unikát. To je však pouhý vrchol ledovce, neboť tato soutěž vytváří především obrovskou sportovní základnu ve školách, které se zapojují do místních, okresních a krajských kol či dokonce až do závěrečných bojů. Věřím, že za vzrůstající popularitou projektu stojí také velmi vydařený výběr sportů, které nepochybně patří do základních škol. Výbornou volbou v uplynulém ročníku bylo zařazení plavání, čímž jsme zapojili také děti na I. vzdělávacím stupni. Osobně letos očekávám rekordní účast žáků, krásné a dramatické souboje i pokračování skvělé kvality v duchu fair play – i to je totiž jedno z hlavních poslání Sportovní ligy základních škol," řekla Svatava Ságnerová, viceprezidentka Asociace školních sportovních klubů ČR.


Také pro Českou unii sportu je podpora Sportovní ligy základních škol zcela prioritní záležitostí. Právě ve školách se totiž nachází nejbohatší mládežnická základna a odtud čerpají své členy tělovýchovné jednoty a sportovní kluby.

"Velice mě těší, že společně s AŠSK a Ministerstvem školství se podařilo restartovat a rozvinout tento úspěšný projekt, který stále drží vysoko nasazenou laťku kvalitní organizace a propagace. Školní sport
je jednoznačně klíčem k budoucnosti českého sportu. Sportovní liga základních škol motivuje žáky k pravidelným pohybovým aktivitám, umožňuje společné prožitky a emoce z reprezentace třídy či školy a současně je bohatou zásobárnou talentů, budoucích reprezentantů," má jasno  Miroslav Jansta, předseda České unie sportu.

VRCHOLY V PŘÍMÝCH PŘENOSECH


Jako první ze sportů letos absolvují svůj závěrečný turnaj florbalisté, kteří změří síly ve dnech 19. – 20. března 2018  v Praze. Program dalších republikových finále je následující: házená – Frýdek-Místek (19. – 20. dubna 2018), basketbal – Děčín (25. – 26. dubna 2018), minifotbal – Uherské Hradiště (24. – 25. května 2018), volejbal – Karlovy Vary (31. května – 1. června 2018), atletika – Olomouc (12. června 2018), plavání – Plzeň (13. září 2018).

Účastníci i fanoušci Sportovní ligy základních škol se také v tomto roce mohou těšit na prezentaci všech republikových finále na televizních obrazovkách. Česká televize, která je generálním mediálním partnerem soutěže, bude opět prostřednictvím přímých přenosů na kanálu ČT sport vysílat v jednotlivých odvětvích rozhodující zápasy a závody. Vysílání bude mít stejnou kvalitu, jakou disponují vrcholné seniorské akce. Diváky tak provedou finálovými koly profesionální komentátoři, hodnocení nabídnou experti v daných sportech a fanoušci se dočkají také tradičního televizního studia.

Už od prvního ročníku Sportovní ligy základních škol se velice osvědčilo aktivní zapojení současných i bývalých úspěšných českých reprezentantů. Každé odvětví i tentokrát získalo svého slavného patrona, jenž děti inspiruje příkladem i radami a také se účastní závěrečných akcí.

Tentokrát se však obvyklá sedma předních sportovců výrazně rozrostla, neboť své vlastní patrony letos mají chlapci a dívky v basketbalu, florbalu a házené. Desítku sportovních garantů tak tvoří tito – atletika: Michaela Hrubá (USK Praha), basketbal: Robert Landa (BK Děčín) a Tereza Vorlová (mistryně světa v 3x3 basketbalu, trenérka Sokola Pražského), florbal: Tom Ondrušek (Florbal Chodov) a Dominika Kubišová (Ivanti Tigers Jižní Město), házená: Vojtěch Petrovský (SKP Frýdek-Místek) a Lenka Roháčková (TJ Sokol Poruba), plavání: Simona Baumrtová (TJ Slávie Chomutov), minifotbal: Michal Sadílek (PSV Eindhoven), volejbal: Ondřej Hudeček (VK ČEZ Karlovarsko).

Více informací o projektu naleznete zde ...


(kž, ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)