Finále Bitters Czech Bowl XXV v americkém fotbale se hraje mimořádně v Ostravě

[ title]
V sobotu 14. července 2018 od 19 hodin se na Městském stadionu v Ostravě Vítkovicích střetnou o titul mistra České republiky v americkém fotbale dva nejlepší týmy letošní sezóny Prague Black Panthers a domácí Ostrava Steelers. Ostravští hráči se pokusí získat titul po 21 letech.

Zápas na Městském stadionu Ostrava je reprízou loňského finále a divákům nabídne špičkový americký fotbal. Prague Black Panthers budou útočit na osmý titul v řadě. Pro Ostravu to bude návrat do domácího finále po 21 letech, kdy se jim podařilo Czech Bowl vyhrát. Titul ostravští hráči vybojovali v roce 1997 a jsou zatím jediným mimopražským týmem, kterému se to za uplynulých čtyřiadvacet let podařilo. V jubilejní 25. sezóně mají šanci si tento kousek zopakovat.

Bude to souboj Davida s Goliášem. Pražský tým je extrémně silný, ale Steelers věří, že je domácí kulisa požene k bezchybnému výkonu. Ten budou potřebovat. Jinak mohou skončit podobně jako brněnští Sígrs v semifinále, kteří podlehli Black Panthers děsivým rozdílem 0:63. Poslední vzájemný zápas Steelers s Black Panthers ze základní části s výsledkem 20:16 ukazuje, že by zápas mohl být vyrovnaný.

Cesta Steelers do vyřazovacích bojů byla trnitá. Hned ve druhém zápase se zranil finský quarterback Henri Väänänen. Steelers se rozhodli situaci vyřešit radikálně. Do týmu přivedli amerického quarterbacka Stevena Wilkena. Jelikož Steelers už na soupisce dva Američany měli, museli se rozloučit s hrajícím trenérem Lukem Wildungem, který byl jedním ze základních kamenů loňského senzačního postupu do finále. Tento razantní krok se nakonec ukázal být správný. Steelers vybojovali druhé místo v základní části a v domácím semifinále porazili Prague Lions.

Ostravští organizátoři si pro diváky připravili bohatý doprovodný program. Chybět nebude vystoupení cheerleaders. Pokud bude příznivé počasí, tak se diváci před výkopem dočkají i parašutistů, kteří seskočí přímo na hřiště. Ve fanzóně si návštěvníci vyzkoušejí základní prvky amerického fotbalu nebo se budou moci nechat vyfotografovat jako američtí fotbalisté ve výstroji. Pro diváky, kteří neznají pravidla tohoto sportu, budou připravena tleskadla. Na těch budou základní principy a pravidla vysvětlena v přehledné infografice.


(ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)