Cyklistický etapový závod Czech Tour startuje v Ostravě

[ title]
Nejprestižnější závod na českých a moravských silnicích Czech Tour odstartuje svůj již jedenáctý ročník ve čtvrtek 15. srpna 2019 v Ostravě. Na jeho startu bude dvacet sedmičlenných týmů, to znamená porci 140 cyklistů. Mezi nimi jsou dvě stáje UCI World Tour - Mitchelton-Scott a Bora-hansgrohe - ale i česká stáj Elkov Author.


Jak říkám..."Letos došlo ke zkrácení názvu na Czech Tour a myslím, že je to podstatná změna. Letos v Trojhalí v Ostravě začínáme a projedeme celou Ostravou. Hodně mě také těší, že jsme dokázali spojit oboje moravské hory Jeseníky a Beskyd.  Bez podpory dvou moravských krajů by Czech Tour nebyl tam kde je," vyzdvihl podporu Moravskoslezského a Olomouckého kraje ředitel závodu Jaroslav Vašíček.

Jak říkám..."Jsem rád, že Czech Tour se dostala do Ostravy. A spojit cyklistiku s horami, to nejedno cyklistické srdce musí zaplesat," zdůraznil Jan Krkoška, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.

"Těší mě, že tak významnou akci mohu přivítat v našem kraji a stejně tak skutečnost, že propojujeme náš kraj s Moravskoslezským," řekl Petr Vrána, náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

"Týmová časovka se pojede v unikátním prostředí Národní technické památky, v dolní části Vítkovic. Je složité zavřít značnou část města a věřím, že se to vydaří. Je to poprvé a snad ne naposledy a věřím, že je začátek tradice," řekl ředitel krajského úřadu Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza.

Bojovat se bud o pět trikotů: žlutý - nejlepší jezdec celkového pořadí (Moravskoslezský a Olomoucký kraj), zelený - bodovací soutěž (Satum), puntíkatý - nejlepší vrchař (Emco), bílý - nejlepší mladý závodník do 23 let (Best of British Cars) a červený - nejlepší český závodník (Prim).

Ozdobou závodu je bezpochyby start Jihoafričana Daryla Impeye z týmu Mitchelton-Scott, vítěze deváté etapy letošní Tour de France.

"Čas od Tour byl dostatečný, pár týdnů na odpočinek stačilo. Tým je zde favoritem a já jako jeho lídr mám ty nejvyšší ambice, chci zde zvítězit. Vítězná etapa na Tour je vždy zvláštní věc, splněný sen, o němž sní všichni. Sezona asi nebyla ideální, ale Tour se zdařila a zde máme velké ambice. To je jistě to nejvíc a žlutý trikot je svatý grál pro každého cyklistu. Byl to zlom v mé kariéře a vnímám to jako zatím svůj největší úspěch," řekl Impey, který v roce 2013 na Tour jel dokonce ve žlutém trikotu.

Sportovní ředitel stáje Mitchelton Scott Matthew White před dvaceti lety jezdit v barvách stáje Husqvarna-ZVVZ.

Jak říkám..."Z té doby si toho moc nepamatuji, před dvěma lety jsem byl v Praze, když k nám šel Roman Kreuziger, ale jen pár hodin. Czech Tour jsme si vybrali proto, že má ideální polohu, jsme silní a chceme jej vyhrát. Bude to i kvalitní příprava na další podniky, které přijdou v další části sezony," řek White.

Etapy / Stages Czech Tour 201915.8.2019  Ostrava TTT   start 17:00   16,2 km
16.8.2019  Olomouc - Frýdek-Místek  start 11:30  finish cca 16:06-16:34   186,6 km
17.8.2019  Olomouc - Uničov   start 11:00  finish cca 15:20-15:32  173,0 km
18.8.2019  Mohelnice - Šternberk  start 10:30  finish cca 15:07-15:21   178,0 km


(fb, CzechCyclingTour, SportovníListy.cz, foto: Jan Brychta)