Čtyřdenní galashow světového parkuru v pražské 02 areně se blíží

[ title]
Historická událost se blíží. Už ve čtvrtek 13. prosince 2018 začne v pražské O2 areně velkolepý a jedinečný podnik s názvem Global Champions Prague PlayOffs. Poprvé se v Česku představí největší světové hvězdy parkurového skákání, po jejich boku však dostanou unikátní šanci předvést své umění i talentovaní čeští jezdci.

V Praze bude mít premiéru nový formát soutěže. V rámci prestižní ligy Global Champions League se do pražského finále Super Cup kvalifikovalo nejlepších 16 týmů, které budou o postup do nedělního superfinále pro 4 nejlepší bojovat způsobem play off. Týmy budou soutěžit o celkovou dotaci 10 milionu eur.

V Global Champions Tour Grand Prix se představí 16 vítězů jednotlivých kol z celoroční série Global Champions Tour, a tak se mohou fanoušci jezdectví těšit na zvučná jména jako Scott Brash, Harrie Smolders, Edwina Tops-Alexander nebo Ben Maher.

Mezi 16 týmy, které změří své síly v týmové soutěži, nebude chybět ani český tým Prague Lions.

V jeho barvách se domácímu publiku představí i Aleš Opatrný a Anna Kellnerová.

"Je to největší soutěž, jaká se kdy uskutečnila. A pro mě splněný sen," nemůže se dočkat Kellnerová. Zatímco v individuálním závodu se pojede dvoukolová soutěž, týmy čeká atraktivní vyřazovací formát play off.

Čeští jezdci se však ukážou v O2 areně i v rámci dalších soutěží kategorie CSI2*. Díky podpoře Czech Equestrian Teamu, který celou akci organizuje, nastoupí na start také několik mladých talentovaných jezdců.

Dvacetiletý Václav Nágr zvítězil v seriálu závodů, jehož hlavní odměnou bylo právo startu v jakémkoliv podniku Global Champions Tour po celém světě včetně Mexika, Šanghaje či Dauhá.

"Kvůli náročnému cestování jsem se rozhodoval mezi evropskými městy. Nakonec jsem zvolil Prahu, ovšem nejen proto, že je blízko, ale hlavně kvůli domácímu publiku," vysvětluje Nágr, proč dal české metropoli přednost před exotičtějšími destinacemi.

O rok mladší Kateřina Kučerová se představí jako úřadující mistryně republiky v kategorii mladých jezdců.

"Jsem z toho nadšená. Vůbec jsem to nečekala a je skvělé, že organizátor nechal v CSI2* při Global Champions volná místa také pro mladé mistry republiky. Je to jeden z mých jezdeckých snů a ani jsem nedoufala, že se mi splní tak rychle," libuje si Kučerová.

Triumf na mistrovství republiky, tentokrát mezi staršími juniory, otevřel bránu do O2 areny také Sáře Finsterle. „Mám strašnou radost. Vidět se na opracovišti a kolbišti s takovými jezdci, kteří tam budou, to bude neskutečný zážitek,“ líčí nadšeně.

Mezi seniorskými jezdci se diváci mohou těšit například na další členy reprezentačního týmu Kamila Papouška, Ondřeje Zváru, Marka Kluse, vítěze Českého skokového poháru Ondřeje Pospíšila, mezi juniorskými jezdci to bude také Sára Vingrálková a Sofie Najmanové a mnoho dalších.

Start talentovaných mladých domácích jezdců vítá také prezidentka České jezdecké federace Olga Plachá.

"Je to pro ně skvělá příležitost. Navíc naberou neocenitelné zkušenosti, které budou moci využít v budoucí kariéře. A zároveň to bude motivace i pro další naše nadějné jezdce," říká Plachá.

Prezidentka ČJF je také ráda, že se při špičkově sledované události budou moci prezentovat široké veřejnosti i další jezdecké disciplíny. Divákům v O2 areně předvedou své umění vozatajové v ukázkové soutěži čtyřspřeží, kterou předvede Jiří Nesvačil junior, atraktivní vystoupení ukážou voltižisté z Jezdeckého klubu Albertovec i česká juniorská jednička v drezuře Eva Vaříková. Připraveni budou také jezdci z českého pony teamu apod.

Ze zahraničních hostů doprovodného programu bude velmi atraktivní vystoupení francouzské skupiny Horseman Team. Skokani bez koní při svých show překonávají různé překážky. Jsou schopní přeskočit kolmý skok s výškou, jež absolvují koně při nejtěžších parkurech. Zajímavé bude i vystoupení hvězdy koňských show Jeana Francois Pignona, který předvádí jedinečné představení s koňmi ve volnosti.Galashow světového parkuru bude režírovat uznávaný režisér, scénárista a choreograf Michal Caban, takže diváci se mají opravdu na co těšit.

(ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)