A je to tu! Mistrovství světa v požárním sportu kousek za hranicemi na Slovensku

[ title]
České reprezentační týmy se ve dnech 12. - 15. září 2018 zúčastní XIV. Mistrovství světa mužů v požárním sportu a V. Mistrovství světa žen v požárním sportu v Bánské Bystrici.

O cenné kovy zde bude soutěžit 15 mužských a 10 ženských týmů celkem z 18 zemí, konkrétně z Ázerbajdžánu, Běloruska, Bulharska, Česka, Estonska, Chorvatska, Itálie, Kazachstánu, Lotyšska, Mongolska, Německa, Polska, Rakouska, Ruska, Senegalu, Slovenska, Ukrajiny a Uzbekistánu.

Na Stadiónu SNP absolvují sportovci celkem čtyři disciplíny. O zahájení se postará středeční výstup na cvičnou věž, kdy muži stoupají do 4. podlaží cvičné věže. Ti nejrychlejší hasiči schopni vystoupat do 4. podlaží cvičné věže za méně jak 15 vteřin a přitom startují s žebříkem o hmotnosti 8, 5 kg, který si na cvičné věži postupně zavěšují. Ženy po zavěšeném žebříku stoupají do 2. podlaží.

Ve čtvrtek 13. září 2018 přijde na řadu individuální běh na 100 metrů s překážkami. Doufejme, že naši sportovci navážou na loňské úspěchy, kdy se držitelé českých národních rekordů Šárka Jiroušová a Daniel Klvaňa stali mistry světa.

V pátek 14. září 2018  pak přijde na řadu dokonalá přesnost ve štafetě na 4 x 100 m s překážkami, kdy v závěru štafety soutěžící hasiči či hasičky zvládnout uhasit hořící kapalinu v nádrži a celá štafeta dosáhne času kolem jedné minuty? Zvláště mužský tým doufá ve skvělý výsledek, protože v tréninzích se dařily časy na úrovni světového rekordu.

Poslední den v sobotu 15. září 2018 jsou na řadě požární útoky. Sedm soutěžících v naprosto sehraném „představení“ dokáže v čase kolem 25 vteřin propojit zdroj vody, motorovou stříkačku, hadice, rozdělovač a proudnice a doběhnou k dvěma terčům do 90 metrů vzdálených a naplní je proudem vody, a to celkem dvaceti litry.(jč,SH ČMS,  firesportslovakia2018.sk, SportovníListy.cz, foto: SH ČMS)