Hana Mašková


Děvče s osudem v očích. Taková prý byla krasobruslařka Hana Mašková. Usmívala se často a ráda, ale v každém z těch úsměvů zůstávala vráska ze smutku. Možná, že to bylo dědictví matčiny tragédie, děsivé a neskutečné, jako by vymyšlené pro krvavý román. Hanka sama sice z toho nic neprožila, ale cítila to z máminy ustarané péče, věčných zákazů i laskavé ochrany. Možná, že v tom smutku byla i předzvěst.

Závodní brusle si začala obouvat s pomocí Karla Glogara. To je skutečná krasobruslařská legenda.   Postoupila přes Vladimíra Koudelku k trenérce Mile Novákové. A nejspíš tito tři výborní trenéři mají zásluhu na historických úspěších československého ženského krasobruslení.

Hana Mašková debutovala na ME 1963. Zaujala nejenom pletenou čepicí s dlouhými černými copánky, které dováděly mezi obrovskými záplavami sněhu tehdy ještě otevřeného budapešťského stadiónu. Svým dvojitým lutzem a zejména dvojitým axelem přesvědčila  domácí nedůvěřivce, že start si vybojovala oprávněně, a mezinárodní konkurenci i rozhodčí upozornila, že se s ní musí počítat. Medaile začala  sklízet v roce 1967.  Na závodech poznamenaných soubojem dvou velkých nadějí, Hany Maškové, něžné a lyrické, a Gabriely Seyfertové z NDR, dravé a nebojácné. V konečném součtu vyšla Hanka z tohoto souboje s jednou zlatou z mistrovství Evropy 1968 ve Västeras,  dvěma stříbrnými ze stejné soutěže z let 1967 (Lublaň) a 1969  (Garmisch-Parten-Kirchen), dvěma bronzovými medailemi z MS 1967 (Vídeň) a 1968 (Ženeva) a také bronzem z olympijského Grenoblu 1968.Ne bez nadějí odjížděla i na mistrovství světa 1969 do Colorado Springs. Jenže víra v úspěch byla už jenom v těch okolo, ne v Hance. Byla moc zamilovaná, moc přetažená a nervózní. V prvních dvou povinných cvicích jela snad lépe než kdy před tím. Ve třetím vzdala. Třas v kolenou byl přílišný a nedůvěra sama v sebe ještě větší. Když se sportovec pevně rozhodne končit, nemá cenu ho nutit jet dál. Většinou se to nepodaří.

Další dva roky byly vybarvené životem v evropské skupině lední revue Holiday on Ice. Při přejezdu z jedné štace do druhé, z Paříže do Tour, Hana zahynula za volantem svého vozu při srážce s vlekem velkého kamiónu. Byl poslední březen roku 1972. Letos by bylo Haně Maškové kulatých sedmdesát.

(kp,sportovnilisty.cz,foto:arch.)