Výstup na cvičnou věž odstartoval na Slovensku Mistrovství světa v požárním sportu

[ title]
První disciplína - výstup na cvičnou věž odstartovala XIV. Mistrovství světa mužů v požárním sportu a V. Mistrovství světa žen v požárním sportu v Bánské Bystrici.

V dopoledních hodinách se na Stadionu SNP na start postavila nejprve družstva žen. Ty stoupaly po zavěšeném žebříku do 2 podlaží cvičné věže. Českým  závodnicím se první pokusy podařily a zapsaly vynikající časy, které jim v součtu stačily na výborné třetí místo v hodnocení družstev v disciplíně. Českými nejrychlejšími závodnicemi byly Markéta Marková časem (7,71), Veronika Krpcová (7,79) a Petra Chovancová (7,80).

Před polednem zahájily svoji soutěž také muži. Ti nejrychlejší stoupali do 4. podlaží cvičné věže v časech kolem 14 sekund, přičemž startovali s žebříkem o hmotnosti 8, 5 kg, který si na cvičné věži postupně zavěšovali. Z Čechů  si nejlépe vedl Jakub Pěkný (13,46), Ladislav Filip (13,96) a Milan Netrval (13,98). V celkovém součtu časů obsadili Češi čtvrté místo.

V podvečer se za účasti ministryně vnitra vlády SR Denisy Sakové uskutečnil zahajovací ceremoniál, jehož součástí byly také semifinálové a finálové rozběhy, v nichž se představilo osm nejlepších sportovců z každé kategorie.

V ženské kategorii zvítězila a titul mistryně světa získala Ekaterina Chendakova z Ruska v novém světovém rekordu 6,86 s. Na druhém místě skončila Viktoria Osipova z Běloruska (7,17) a bronz si vybojovala Ekaterina Guseva z Ruska časem 7,58.

V kategorii mužů zvítězil a titul mistra světa získal Vladimir Sidorenko z Ruska časem 12,78. Druhé místo vybojoval Nikita Ukolov (13,01) a třetí byl Evgenij Rabsevitch (13,26), oba z Běloruska.(jč, SportovníListy.cz, foto: SH ČMS)