Vítěz Wimbledonu odehraje až 30 setů a vítězka jen 15 a mají stejné odměny

"Já si myslím, že tady nesedí nikdo, kdo by byl proti tomu, aby muž a žena za stejnou práci, za stejný rozsah, za stejnou kvalitu práce byli odměňováni jinak. Já u odměňování zůstanu a zabrousím trochu do světa sportu," diskutoval středočeský senátor Luděk Jeništa.

Na programu bylo  Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě a Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru Akční plán EU na období 2017-2019 Boj proti rozdílům v odměňování žen a mužů.

"Projednáváme tady akční plán EU v boji proti rozdílům v odměňování žen a mužů. Trošku jsme se od toho možná odchýlili. Já si myslím, že tady nesedí nikdo, kdo by byl proti tomu, aby muž a žena za stejnou práci, za stejný rozsah, za stejnou kvalitu práce byli odměňováni jinak. To samozřejmě tak není. Já u odměňování zůstanu a zabrousím trochu do světa sportu," zahájil svůj komentář k tématu senátor Luděk Jeništa, který přiznal, že  to  trochu bude vypadat, že se zastává kolegy Vystrčila.

"Ale řeknu to spíše pro takové naše zamyšlení. Představte si tenisový Wimbledon. Jeho vítěz dostane nějakou odměnu. A představte si cyklistický Tour de France, kde odjedou asi 23 etap, každá má více než 200 km a je to v horských lokalitách. Vítěz Wimbledonu dostane asi 10násobnou odměnu než vítěz Tour de France. A já si naopak myslím, že ten cyklista po fyzické stránce musí odvést daleko větší práci. Není to diskriminace?" zeptal se provokativně senátor Jeništa.

"No, samozřejmě je to oblast sportu, takže jsme na poli popularity sportu, jsme na poli ochoty sponzorů v závislosti na popularitě atd. Dobře, je to tak, bereme to. Ale teď se vrátím k tomu Wimbledonu. Byly doby, kdy muži měli vyšší odměnu než ženy. Před několika lety se to na nátlak zejména žen srovnalo. Takže vítěz Wimbledonu má úplně stejnou odměnu jako vítězka Wimbledonu, ačkoli muži hrají na tři vítězné sety a ten vítěz musí k tomu vítězství dospět po souboji třeba v 30 setech za turnaj, kdežto ta žena vyhraje setů třeba 12, 15. A mají stejnou odměnu. Já netvrdím, že to je špatně, v pořádku, ať to tak je, když to tak chtějí organizátoři, když to tak chtějí sponzoři," pokračoval senátor s odkazem na to, co už říkal Janištův kolega Vystrčil.

Senátor Jan Horník o fotbale: Tady lítá jedno přirození za druhým ...

"Stejné je to třeba v atletické Diamantové lize. Výškař skočí 235 cm a výškařka 200. Podají stejný výkon, nebo nikoli? A je to, že dostanou stejnou odměnu, je to správné? Pokládám to jako řečnickou otázku, nikoli jako názor, že bych byl proti. Jenom říkám, že i nad těmito věcmi je třeba se zamyslet. A potom možná dospějeme i k tomu, že jsou profese, kde pracují muži a ženy, ale jak tu bylo řečeno, někdy i ty fyzické předpoklady, které jsou rozhodující ve sportu, někdy i ty tam samozřejmě mohou hrát svou roli," ukončil své vystoupení senátor Luděk Jeništa.




(ps, Senát.cz, SportovníListy.cz & Prvnízprávy.cz, foto: Petr Skála)