Velký závod pro malá plemena O Brněnskou jitrničku 2019

V sobotu 18. května 2019 se ve Zbraslavicích u Brna konal již 6. ročník Velkého závodu pro malá plemena O Brněnskou jitrničku 2019. Jak už samotný název napovídá, zúčastnit se této akce mohli psovodi s malými plemeny (do 45 cm v kohoutku), kteří soutěžili v pěti kategoriích ZZO, ZMMP začátečníci, ZMMP pokročilí, ZMP1 a ZMP2. Všechny kategorie závodily beze stop a obran, v kategorii ZZO navíc bez speciálních cviků.

Závodu kategorie ZZO (zkouška základní ovladatelnosti) se zúčastnilo 8 psovodů se svými psy. Téměř bezchybný výkon předvedla vítězka tohoto závodu Tereza Mokrá a Homeward Hawkeye Black Bubble, když získala celkem 59 bodů ze 60 možných. Druhá příčka patřila páru Pavla Divjaková a Mia a třetí skončila Jaroslava Soukupová a Jessi.

Kategorie ZMMP (zkouška základního minima malých plemen) byla rozdělena na začátečníky, kteří ještě nemají tuto zkoušku složenou, a pokročilé, kteří už zkoušku mají. Dohromady zde závodilo sedm dvojic. Mezi začátečníky zvítězila Jana Hubáčková a Fenestratia Aeternum, ve skupině pokročilých pak Zuzana Rozová a Valda z Roznetu.

V kategorii ZMP1 (zkouška malých plemen prvního stupně) byli čtyři psovodi, kteří soutěžili v disciplínách poslušnost a speciální cviky, která obsahovala ztracený předmět, rozlišování, vyhledání v terénu a vyhledání osoby. Nejlépe se s těmito úkoly popasoval Luboš Nergl a Camaro pod Partizánem, kteří zvítězili se 182 body. Druhou příčku obsadila Hana Bílková a Cesmina Karolita a třetí skončila Helena Emmerová s Bertou z Adamovských lesů.

Poslední kategorií závodníků byla ZMP2 (zkouška malých plemen druhého stupně), v níž se střetli pouze dva závodníci. První místo bral František Vanžura ml. a Clever Canis Rabbit Run za zisk 171 bodů a druhá byla Petruše Průchová s Čokim.

Příjemné jarní počasí přilákalo celkem jednadvacet soutěžních dvojic, pro které byly odměnou nejen povedené výkony, ceny pro vítěze, ale samozřejmě i pořádná brněnská jitrnička.
Kompletní výsledky naleznete na stránkách akce Jitrnička 2019.

(lt, Sdružení sportovních svazů České republiky, SportovníListy.cz, foto: Michaela Dobešová)