Ve vládě ČR se sportovalo. Ministryně Valachová vládu informovala o financování sportu

[ title]

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová informovala třetí květnové pondělí vládu o aktuální situaci ve financování sportu. MŠMT dosud nevyplatilo sportovním svazům žádné peníze z dotačního programu. Ministryně také nařídila kontrolu sekce sportu a ustavení zvláštní kontrol.

"Od okamžiku, kdy policie zasahovala na MŠMT, tak činím všechny kroky proto, abych zajistila plynulost financování českého sportu, protože sportovci, děti, mládež, trenéři, malé sportovní kluby nic neudělali. To byl můj hlavní cíl, všechny kroky, které činím v minulém týdnu i nyní, se týkají této jedné věci, tohoto jednoho přání. Já jsem ubezpečila dnes vládu, že jsme schopní administrovat financování českého sportu," uvedla pro ministerský web ministryně Valachová.

"Pevně věřím, že podle tohoto plánu, který dnes představila paní ministryně Valachová, budou finanční prostředky co nejdříve uvolněny, a přijde mi naprosto v pořádku, aby u těch dotačních programů, kde byly jakékoliv pochybnosti, tak prostě došlo k tomu, že budou znovu přesoutěženy tyto finanční zdroje, aby se jakékoliv možné pochybnosti odstranily," sdělil premiér Bohuslav Sobotka."Tento týden (15.5. - 21.5.2017 poznámka redakce)  začne MŠMT uvolňovat peníze z programu na podporu sportování dětí a mládeže v místních klubech včetně financování jejich trenérů a soutěží. Na tento program je vyčleněna 1 miliarda korun. V následujících týdnech začnou být vypláceny peníze z programu na sportování zdravotně postižených (celkem 75 milionů korun) a z programu pro sportování veřejnosti (celkem 80 milionů) Ministerstvo v tomto případě provádí z procesní opatrnosti úřední kontrolu, stejně jako v programu na údržbu a provoz sportovních zařízení," píše se ve zprávě uvedeneé na webu MŠMT.

Ohrožena není ani příprava sportovní reprezentace, na tyto účely byla v tomto roce vyplaceno rekordních 540 milionů. Rekordní částka 90 milionů také odešla na účty žadatelů z programu na školní a univerzitní sport. Zbývá pouze úhrada mimořádné přípravy olympioniků pro nadcházející zimní a letní olympijské hry.


Ministryně dále zrušila investiční program a programy na sportovní svazy a sportovní organizace. Tyto programy budou znovu vyhlášeny. Sportovní svazy a organizace ale co nejrychleji dostanou 50% dotace minulého roku, aby byla zajištěna kontinuita jejich provozu.

MŠMT také dokončuje audit programu významných sportovních akcí. Ještě v tomto týdnu pošle přednostně peníze na zajištění mistrovství Evropy a světa konaných v České republice. V současné výjimečné situaci lze také využít mimořádných dotací.

(ps. MŠMT, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)