V Koreji startuje MS v pěti střeleckých disciplínách

[ title]

Už v sobotu 1. září 2018 bude v jihokorejském Changwonu zahájena největší sportovně-střelecká akce tohoto roku, kterou je již 52. Mistrovství světa ISSF (Mezinárodní střelecká federace) ve všech střeleckých disciplínách. Šampionátu se zúčastní sportovní střelci z 90 zemí světa a už v neděli 2. září budeme znát první mistry světa. Soutěže se uskuteční v nově vybudovaném střeleckém areálu v Changwonu, který byl letos v dubnu dějištěm závodů Světového poháru, puškové disciplíny střílené na vzdálenost 300 m pak bude hostit střelnice Jinhae Naval Shooting Range.

Více než 1800 sportovních střelců absolvuje na šampionátu 3457 startů v 5 střeleckých disciplínách – puška, pistole, brokovnice, střelba na pohyblivý terč a nově také i v target sprintu.  Na programu MS budou juniorské i seniorské kategorie a v Koreji samozřejmě nebudou chybět ani Češi.

Český střelecký svaz do Koreje vysílá více než 40 reprezentantů s 11 členným doprovodem.

„Dostat takové množství závodníků i s jejich kompletním závodním vybavením přes půlku světa není vůbec jednoduché. Vyžaduje to dlouhodobé logistické plánování, které bylo připraveno sportovním ředitelem Českého střeleckého svazu, Martinem Havlíkem, který je i vedoucím celého výjezdu,“ říká Ivana Ertlová, viceprezidentka Českého střeleckého svazu.  

„Neletíme všichni společně, ale závodníci i s doprovodem jsou rozděleni do šesti skupin, které postupně odletí do místa konání šampionátu, podle toho, kdy závodníci startují a aby měli dostatek času na aklimatizaci. Stejně tak je po skupinách naplánován i návrat domů,“ dodává.
"Na všechny naše reprezentanty čeká v Koreji velmi náročný program, v těžkých klimatických podmínkách, ale i přes to doufám a věřím, že se jim bude dařit a vybojují na světovém šampionátu cenná umístění. Soutěže MS rovněž odstartují proces získávání kvalifikačních míst pro Olympijské hry 2020, které se uskuteční v Tokiu. V korejském Changwon tak bude v 15 olympijských disciplínách rozdáno 60 kvalifikačních míst, tzv. quota places," říká Ivana Ertlová.

Letos poprvé je do programu mistrovství světa zařazena disciplína target sprint, neboli terčový – střelecký sprint. Jedná se o poměrně mladou sportovní disciplínu, která v sobě kombinuje běh na střední vzdálenost (3 x 400 m) a střelbu na terč (2 x pět zasažených terčů). Česká republika se dokonce může pochlubit titulem mistra světa v této disciplíně! Vybojovali ho na loňském šampionátu v německém Suhlu Tomáš Bystřický a Pavla Schorná Matyášová ve štafetě dvojic. Bohužel čeští reprezentanti na letošním mistrovství světa v Koreji v této disciplíně chybí.

"Target sprint, i když se jedná o velmi atraktivní a dynamickou sportovní disciplínu, která si mezi závodníky i diváky ve světě získává čím dál větší oblibu, nepatří mezi olympijské sporty, a proto na přípravu a vyslání státní reprezentace na mistrovství světa nejsou dostatečné finanční prostředky,"  vysvětlila Ivana Ertlová.

52. mistrovství světa ISSF ve všech střeleckých disciplínách bude v Changwonu v  Korejské republice probíhat od soboty 1. září 2018  až do soboty 15. září 2018. 


(dm, SportovníListy.cz,  foto: issf-sports.org)