Úsměvy oštěpařky Barbory Špotákové před novou atletickou sezónou

Slavná oštěpařka, světová rekordmanka a trojnásobná olympijská medailistka Barbora Špotáková se sešla se zástupci médií, kde zhodnotila svůj návrat po mateřské pauze a nastínila své atletické  plány pro další měsíce.

SportovníListy.cz byly na místě děje...

Světová rekordmanka zvolila pro svůj návrat po mateřské pauze malý mítink v Kolíně, kde poslala hned v prvním pokusu své náčiní do vzdálenosti 63.85, čímž si v podstatě zajistila start na mistrovství světa v katarském Dauhá.

Jak říkám..."Návrat byl kupodivu stejně hladký jako při prvním dítěti. Určité pochyby tam samozřejmě panovaly, jelikož se dvěma dětmi přibyly další starosti, které jsem dosud neznala. Navíc už také nejsem nejmladší, ale mohu se opřít o skvělé rodinné zázemí a mám teď hodně šikovného fyzioterapeuta, což je nesmírně důležité,“ řekla maminka dvou dětí.

"Rozhodně je dobré, že jsem začala na malém závodě. To mi naprosto vyhovovalo. Nemám ještě úplně vyběhaný celý rozběh, jelikož mě pobolívala achilovka. Hodně mě uklidnilo, že hned prvním hodem to letělo tak daleko a že to jde, ale neusínám na vavřínech," konstatovala.

Na Diamantové lize v Římě, kde se utkáte s nabitou mezinárodní konkurencí?


"Do Říma se moc těším. Mám to tam ráda a jsem zvědavá, jak to dopadne. Jsem zdravá a cítím se dobře. Trošku mě mrzí, že házíme už v pět odpoledne, jelikož to bude podle startovky takové malé mistrovství světa. Na druhou stranu je možné, že bych byla před více diváky přemotivovaná, což by mohlo být na škodu."


Jak vnímáte, že v české atletice vyrostla zdatná konkurentka v osobě loňské vicemistryně Evropy Nikoly Ogrodníkové?

"Beru to jedině kladně a jsem za to ráda. Samozřejmě je to pro mě motivace. Určitě bude zajímavé porovnání našich sil ať už na Diamantové lize nebo na mistrovství republiky v Brně. Myslím, že je také fajn, že budeme v Římě dvě české závodnice. Nikole přeju, aby zažila alespoň z části podobně úspěšnou kariéru jako já."

Čeští fanoušci mají na vás stále vysoká očekávání?

"Situace se změnila. Momentálně nejsem českou jedničkou, což mi vyhovuje v tom, že všechna ta tíha očekávání nebude na té osmatřicetileté paní s dvěma dětmi.“

Přemýšlíte, co budete dělat po ukončení aktivní atletické kariéry?

"Během své kariéry jsem posbírala od Honzy Železného a Rudy Černého spoustu zkušeností. V minulosti jsem dělala víceboj a poznala, jaké je atletické prostředí ve Spojených státech. Věřím, že mám co předat mladým atletům. Raději bych ale trénovala děti než dospělé. Trenéři, kteří se věnují vrcholovým sportovcům, nemají kolikrát skoro žádný rodinný život, a to je něco, čeho já se rozhodně nehodlám vzdát."

Barbora Špotáková je ambasadorkou projektu Evropské unie s názvem Balance life.

Slavná oštěpařka je ukázkovým příkladem, jak maminka dvou dětí dokáže starost o rodinu kombinovat s vrcholovým sportem.K tomu byl natočený  nový spot partnera Českého atletického svazu automobilky Seat, jehož téma je tematicky spjato právě s projektem Balance life.

"Myslím, že ten spot je skutečně povedený. Přesně do poslední tečky vystihuje můj současný životní styl. Jsem konzervativní člověk. Dlouhá leta mám stejného trenéra, manažera a spolupracuji se Seatem a jsem příznivkyní skupiny Tři sestry. Nevyhledávám změny za každou cenu a tato partnerství jsou známkou určité věrnosti, která se dle mého názoru v současnosti trochu vytrácí," řekla Barbora Špotáková, která pak mimo jiné řekla před dalšími atletickými závody ještě jednu větu, kterou jsme si zapsali:

"V poslední době se  věci jen vyhazují, nic se nespravuje!"


(ps, Český atletický svaz, SportovníListy,cz, foto: Petr Skála)