Třetí triumf v řadě Švýcara Nina Schurtera na SP ve Vysočině aréně. Kulhavý dojel devátý

Svoji vítěznou sérii v Novém Městě na Moravě v závodech Světového poháru v cross country protáhl olympijský vítěz Nino Schurter ze Švýcarska již na tři závody. Český jezdec  Jaroslav Kulhavý dojel až na devátém místě.

Jasný nejlepší biker posledních let uhájil své prvenství  až vítězstvím v dramatickém spurtu a o jeho triumfu před Novozélanďanem Antonem Cooperem rozhodla až cílová fotografie. Třetí skončil s odstupem osmi vteřin Maxime Marotte z Francie.

Jaroslav Kulhavý se musel probíjet mezi nejlepší ze třetí startovní řady, přesto po zaváděcím kole byl již čtrnáctý. V závěrečném kole se dostal dokonce na šestou pozici a zdálo se, že by mohl útočit i na dvojici jezdců před ním, ale  spadl mu řetěz a  v závěrečném spurtu se před něj dostal ještě Lotyš Petersons.

Naopak spokojený musel být Ondřej Cink, který skončil osmnáctý, přestože do závodu startoval až z deváté řady. V loňském roce silničář odjel výborný závod a ukázal, že by se mohl rychle vrátit do světové špičky.

Závod podle svazové webu  poznamenala smůla i dalších závodníků. Již v prvním kole vzaly za své naděje vítěze pátečního short tracku i prvního závodu SP cross country v sezoně ve Stellenboschi Novozélanďana Samuela Gazeho, který měl defekt a po pádu i bolestivě naražený loket přispěl k jeho odstoupení, po pádu byl mimo hru i Švýcar Mathias Flückiger. Pád přes řídítka po kontaktu s kůlem vyznačující trať připravila o úspěch i všestranného Nizozemce Mathieua van der Poela. Ten polovinu závodu udával tempo na čele se Schurterem, ale otřesený poté vzdal.

"Nebylo to ideální, desítka se počítá, ale já chtěl skončit výše. Hlavně kvůli minulým ročníkům, kdy jsem tady vyhrál. Nejsem spokojený, protože výkonnost a nohy nebyly stoprocentní," řekl Jaroslav  Kulhavý po projetí cílem.

"Legrační je, že jako jezdec Mitasu píchnu v pasáži zvané Mitas Choice. Je to škoda, protože jsem se cítil opravdu dobře. Celý závod jsem měl dobře rozjetý a problém přišel ve chvíli, kdy jsem si chtěl dojet skupinku přede mnou, která jela o osmé místo. A navíc depo bylo v tu chvíli hodně daleko," nejásal Jan Škarnitzl, který měl našlápnuto na výborný výsledek a útočil na elitní desítky, jenže jej potkala  smůla a v předposledním okruhu měl defekt a dojel dvaatřicátý.

Nové Město na Moravě 27. května 2018

Závod SP v cross country horských kol

Muži:  1. Schurter (Švýc.) 1:21:31, 2. Cooper (N. Zél.) stejný čas, 3. Marotte (Fr.) +8, 4. Forster (Švýc.) +44, 5. Fumic (Něm.) +49, 6. Avancini (Braz.) +56, 7. Vogel (Švýc.) +1:02, 8. Petersons (Lot.), 9. Kulhavý (ČR) oba +1:04, 10. Coloma (Šp.) +1:27, ...18. Cink +2:17, 32. Škarnitzl +3:26, 62. Rauchfuss +6:24, 86. Vobecký +9:43, 96. Paprstka +11:01, 105. Stošek +1 kolo, Vastl (všichni ČR) nedokončil.

Průběžné pořadí SP (po 3 ze 7 závodů)

1. Schurter 780, 2. Marotte 573, 3. M. Van der Poel (Niz.) 535, 4. Gaze (N. Zél.) 475, 5. Cooper 459, 6. Forster 438, ...28. Kulhavý 176, 30. Škarnitzl 154, 40. Cink 98, 72. Vastl 25.

SportovníListy.cz rovněž napsaly:

Vítězství slavila v Novém Městě na Moravě Langvadová, Štěpánová dojela sedmadvacátá

(ps, ceskysvazcyklistiky.cz, SportovníListy.cz, foto: Ivana Roháčková, ASC Dukla Praha)