Travní lyžař Martin Barták zahájil SP dvěma vítězstvími, Adéla Kettnerová zvítězila v SG

V rakouském Rettenbachu odstartoval Světový pohár v travním lyžováním a čeští travní lyžaři zažili snový start letošní mistrovské sezony. Martin Barták dokázal zvítězit v úvodním obřím slalomu i následný  SG. Na závěr pak přidal stříbro v kombinaci. Adéla Kettnerová nenašla přemožitelku v superobřím slalomu. Šárka Abrahamová a Alena Veselá vybojovaly shodně mezi ženami druhé místo. Abrahamová v obřím slalomu a Veselá v kombinaci.

"Lepší start sezony jsme si snad ani nemohli přát. Všichni zúročili přípravné období na sto procent.  Hodně nás potěšily už sobotní výsledky, kdy jsme brali zlato a stříbro, ale to že dokážeme o den později zvítězit v obou SG a ještě přidat tři umístění na bedně v kombinaci? To asi nikdo z nečekal,“ shrnuje úspěšný víkend Mačát. Máme letos opravdu silný tým a myslím, že bychom se opět mohli vrátit do čela národního poháru. Musíme jen naši formu potvrdit v dalších závodech," těšil se z úspěchu reprezentační trenér Daniel Mačát.

Zlatý Martin Barták v obřím slalomu. Šárka Abrahamová druhá

První dvě „medaile” si český tým připsal už v sobotu 15. června 2019  obřím slalomu díky Martinu Bartákovi a Šárce Abrahamové.

Barták i Abrahamová figurovali po prvním kole shodně na druhém místě. Martin Barták využil chyby vedoucího Itala Lorenza Grittiho a posunul se do čela závodu. Druhé místo za Bartákem nakonec obsadil Stefan Portmann ze Švýcarska. Třetí skončil Ital Edoardo Frau.

Šárka Abrahamová nestačila pouze na domácí Jacqueline Gerlachovou a odstartovala svoji teprve druhou sezonu v seniorské reprezentaci premiérovým umístěním na stupních vítězů ve Světovém poháru. Třetí příčku získala těsně před další českou reprezentantkou Adélou Kettnerovou Italka Antonella Manzoniová. Kettnerové tak utekl bronz pouze o 7 setin.

Medailové zně v super G a kombinaci

V neděli 16. června 2019 se rozdávaly body do Světového poháru hned ve dvou disciplínách. Dopoledne bylo na program SG, odpoledne pak kombinace.

Martin Barták potvrdil svoji formu, když o 10 setin překonal vítěze loňského Světového poháru Edoarda Fraua a vyhrál i v nejrychlejší disciplíně. Třetí skončil domácí Philipp Gschwandtner.

Českou nadvládu v SG dokonala Adéla Kettnerová, která dokonale napodobila Bartáka a také přesně o 10 setin zvítězila nad sobotní vítězkou Jacqueline Gerlachovou. Třetí místo získala Italka Margherita Mazzonciniová. Kettnerové v SG skvěle sekundovaly i Veselá s Abrahamovou, jež obsadily páté a sedmé místo.

Medailové žně pro české barvy tím ale nekončily. V kombinaci sice Barták s Kettnerovou už nezopakovali svoje triumfy, ale české vlajky se na stupních vítězů objevily hned tři. Martin Barták tentokrát nestačil na Fraua a bral druhé místo. I tak se ale po prvním víkendu Světového poháru ujal průběžného vedení seriálu.

Mezi ženami se především díky skvělému slalomu dostala na druhé místo Alena Veselá. Adéla Kettnerová přidala na závěr bronz. Druhé vítězství v sezoně vybojovala Rakušanka Jacqueline Gerlachová.

Světový pohár pokračuje poslední víkend v červnu 2019 v Předklášteří u Tišnova a vzhledem k výsledům tohoto víkendu se mají domácí fanoušci na co těšit. Domácí díl Světového poháru odstartuje v pátek 28. června  2019 slavnostním zahájením. V sobotu 29. června 2019 je na programu obří slalom a v neděli 30. června 2019  slalom.

(th, Svaz lyžařů ČR, SportovníListy.cz, foto: Svaz lyžařů ČR)