"Takové fandění jsem ještě nikdy nezažila," těšilo Barboru Valíkovou v cíli finále K1 na ME

Mistrovství Evropy ve vodním slalomu přineslo české reprezentaci celkem devět cenných kovů, ale v jedné dříve tak úspěšné  kategorii v nehlídkové  ženské K1, kde se očekával i v roce 2018 na trojském kanálu úspěch, to tentokrát bohužel necinklo.

Desítka kajakářek vyrazila na trať hodně opatrně. Zejména první polovina startovního pole si podle webových stránek šampionátu  jízdu hodně hlídala. Oproti semifinále, kde se hodně chybovalo včetně Veroniky Vojtové, která se do finále neprobojovala, nyní závodnice méně riskovaly a jely hlavně na jistotu, i proto časy byly pomalejší.
Jako první nastavila čas 104.20 vteřin Klaudia Zwolinská z Polska, která se na dlouho usadila i v čele.  Své první velké finále se světovou špičkou si užila kajakářka Dukly Barbora Valíková, která se však nevyvarovala dvou doteků branek.

Průlom zařídila Francouzka Maialen Chourrautová, která i přes jeden šťouch se posunula do průběžného čela. Excelentní rychlojízdu pak předvedla Fiona Pennieová z Velké Británie, ale ani ona  se  na první příčce moc dlouho neohřála, protože Ricarda Funková z Německa zejména spodní část trati jela fantasticky a získala téměř dvousekundový náskok.

Českou medailovou nadějí byla jednoznačně Kateřina Kudějová, která byla druhá nejrychlejší v semifinále. Ovšem i  když se vyvarovala penalizací a zajela čistě,  trať však neprosvištěla nejrychleji  a tak výsledným časem těm nejlepším konkurovat nemohla. Jako poslední vyrazila na trať Corinna Kunhleová z Rakouska. Obhájkyně titulu z Tacenu   zajela čistou jízdu, ale na Funkovou nestačila a rozdílem 1,36 vteřin  skončila druhá. Bronz patří  Fionně Pennieové z Velké Británie.

"Nejsem zklamaná, jela jsem relativně dobře. Ale vytuhly mi ruce, takže jsem se hodně zdržovala. Hlavně začátek jsem zkazila. Ale myslím, že máme velkou šanci alespoň v hlídkách," řekla celkově sedmá  Kateřina Kudějová.

"Bylo skvělé  slyšet diváky u trati, to jsem ještě nikdy nezažila. Bohužel ty moje 2 šťouchy byly velkým handicapem v celkovém pořadí," komentovala svoji plavbu kanálem celkově desátá Barbora Valíková.

Praha 3. června 2018

Mistrovství Evropy ve vodním slalomu

Ženy: K1: 1. Funková (Německo) 100,96 (0), 2. Kuhnleová (Rakousko) -1,36 (0), 3. Pennieová (Velká Britanie) -1,95 (0), ...7. Kateřina Kudějová -5,20 (0), 10. Barbora Valíková -8,73 (4), v semifinále 19. Veronika Vojtová (všechny Česko).