Tak co? Budou se od 24. července do 9. srpna 2020 konat Olympijské hry v Tokiu?


Ptáte-li se, zda se  v Tokiu  od 24. července do 9. srpna 2020 uskuteční olympijské hry, ptáte se sice dobře, ale v tyto dny vám na tuto otázku ještě nikdo jednoznačně neodpoví. 

Přibývá však stále více názorů, že by měly být olympijské hry v Tokiu odloženy nejméně o několik měsíců. V tomto směru na Mezinárodní olympijský výbor OV se stále více útočí jednak  jednotlivé národní olympijské výbory nebo dokonce  federace. K tomu se ozvalo i několik sportovců zejména  atletů, kteří nemají takovou možnost v současné době trénovat.

S ohledem na celosvětovou krizi zapříčiněnou šířením koronaviru je však stále více pravděpodobnější, že se budou muset olympijské hry časově  odložit, což už poprvé připustilo také vedení MOV, které doposud prezentovalo, že se olympiáda bude konat ve stanoveném termínu.


Jak říkám...„Nárůst případů a propuknutí nemoci COVID-19 je v mnoha zemích dramatický, což vede radu MOV k závěru, že musí udělat další krok k plánování různých scénářů. MOV zahájí detailní diskuze, aby si udělal kompletní obraz o vývoji celosvětové zdravotní situace a jejím dopadu na olympijské hry. Ve hře bude také možnost odložení her,“ prohlásil  předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach.

„Vím, že v této bezpečnostní situaci zůstává mnoho nezodpovězených otázek. Také je mi jasné, že se racionální přístup MOV nemusel slučovat s emocemi, kterými mnozí z vás procházíte. I kdybychom však o odložení her rozhodli dnes, nemohli bychom stanovit nový termín, kvůli nejistému vývoji situace,“ dodal  předseda s tím, že definitivní rozhodnutí, zda se hry odloží nebo ne, by mělo padnout do čtyř týdnů. O úplném zrušení se dle jeho slov neuvažuje.

K odložení olympijských her v Tokiu vyzvali  olympionici Kanady, Austrálie nebo  vedení atletiky Spojených států amerických.

Kanadský olympijský výbor dokonce rozhodl o tom, že pokud by se hry konaly v původním termínu, kanadští sportovci se olympiády nezúčastní.

Australský olympijský výbor pro změnu vyzval své atlety, aby se začali připravovat na možný scénář, že se hry uskuteční až v roce 2020 a k tomuto také směřovali svůj trénink.

O odložení her požádal předsedu MOV také Norský olympijský výbor, který se na Bacha obrátil po jednání s národními sportovními svazy.

Jak říkám...„Pokud se budou olympijské hry konat v červenci, byly by v rozporu s olympijským principem rovných podmínek. Na odložení o rok nevidím nic špatného,“ nechal se slyšet předseda slovinského olympijského výboru Bogdan Gabrovec.

„Diskuze MOV o posunutí olympiády v Tokiu vítáme. Jsme připraveni Mezinárodnímu olympijskému výboru a celému sportu pomoci při hledání náhradního termínu,“ uvedlo vedení World Athletics.

Z pohledu Světové atletiky se jedná o pochopitelný krok. Postupně jsou rušeny nebo odkládány všechny atletické podniky, což významně zasahuje do kvalifikačního systému na olympijské hry. Atleti jsou hromadně stahování ze zahraničních tréninkových kempů a musí se připravovat v provizorních domácích podmínkách. Sportoviště a posilovny jsou zavřené a je třeba tak hledat jiné alternativy tréninku.Jak říkám...„Opravdu bych byl rád, aby se olympijské hry odložily. Nemám nezbytné zdravotnické informace, ale myslím, že pandemie ještě zdaleka nedosáhla svého vrcholu. Neumím si představit, že hry začnou v řádném termínu od 24. července. Trénuji, jak nejlépe dokážu, i když před sebou nemám žádný závod a budu rád, když nějaký přijde, ale nechci si dělat falešné naděje směrem k olympiádě,“ se vyjádřil pro odložení her také francouzský světový rekordman v desetiboji Kevin Mayer, který nutně potřebuje úspěšně absolvovat ještě jeden desetiboj, aby se na tento atletický svátek vůbec mohl kvalifikovat.

„Na olympijských hrách by atleti měli předvádět nejlepší výkony, což by v původním termínu nebylo možné. Pokud by se olympiáda odložila například na listopad nebo prosinec, bylo by to pro sportovce mnohem lepší, protože se budou moci mnohem lépe připravit,“ řekla  polská diskařská legenda Piotr Malachowski.


(jp, ps, SportovníListy.cz, Český atletický svaz, foto: Petr Skála)