Synot: Český sport přijde o dvě stě milionů. Vina padá na vládu

Skupina Synot odchází od příští sezóny z vrcholového českého sportu. Důvodem je nedávné schválení novely loterijního zákona. Ta nesystémově a skokově zdanila herní průmysl.

S celkovou roční podporou dvě stě milionů korun od Synotu se tak bude muset rozloučit fotbalová Sparta Praha, ale i fotbalisté v Jablonci, basketbalisté v Nymburku a o příspěvek přijde i Česká unie sportu.

Synot musí oželet kvůli navýšení daní stovky milionů korun. S těmito pěnězi bylo počítáno výhradně na podporu sportu. Za poslední čtyři roky je to již podruhé, co český sport přichází kvůli likvidačním legislativním zásahům o peníze. Loterie a podobné hry se na podpoře sportu vždy podílely a v nejvyspělejších státech je tomu tak stále.

Senátor Ivo Valenta (SsČR) soudí, že česká vláda nenabízí odpovídající alternativu. Tím méně se snaží vytvořit kvalitní systém sportu. „Stát tak nikomu v oblasti sportu negarantuje, že peníze, které nově získá státní pokladna, půjdou na sport. Spolupráce s nejvyšší ligou i jednotlivými kluby jsme si vždy velmi vážili. Přestože je naše skupina silná, není bohužel možné, aby její zahraniční společnosti dotovaly podnikání v České republice a doplácely tak na velmi krátkozraké a populistické kroky české vlády, která hází podnikatelům a živnostníkům klacky pod nohy. V rámci velmi omezených zdrojů, které nám zůstanou, proto budeme nadále realizovat pouze tradiční podporu sportu na Valašsku a Slovácku, které se věnujeme již více než 15 let,“ řekl PL senátor Ivo Valenta, který je rovněž šéfem společnosti WCV World Capital Ventures Cyprus Limited.


Valenta: Novela zákona o hazardu nepřináší peníze do sportu, ale do státní kasy (VIDEO)

Nedávné skokové a nesystémové zvýšení daní pro herní průmysl, který prosadila česká vláda a zejména její ministr financí Andrej Babiš, vyvolává podiv i v zahraničí. „Naše skupina působí přibližně ve dvaceti zemích světa, nicméně s takovým nesystémovým jednáním ze strany politické reprezentace jsem se nikde nesetkal. Jsem šokován takto neodborným a populistickým přístupem. Stát našim českým společnostem sebral takové množství peněz, že již sportovní aktivity v takové míře jako dosud jednoduše podporovat nemůžeme,“ řekl nám Neofytos Neofytou, ředitel společnosti SYNOT International Limited.

V zahraničí skupina Synot sport i nadále podporuje. Velkým sponzorem je kupříkladu na Slovensku či v Lotyšsku. Rozvoj podpory sportovních aktivit v zemích, kde Synot působí, se bude i nadále rozvíjet.


(rp,sportovnilisty.cz,pl,foto:Petr Skála)

Marek Prchal posiluje Slavii

5.2.2023 09:00:00

Deset let byl Marek Prchal spojován s volebními úspěchy Andreje Babiše, kterému k dominanci na české politické scéně výrazně dopomohla právě marketingová podpora manžela autorky populárních kuchař...