Světový pohár v cyklokrosu se pojede 17. listopadu 2018 v Táboře po pěti letech

[ title]
Po dlouhých pěti letech se jeden ze závodů cyklokrosového Světového poháru vrací do Tábora. Půjde o devatenáctý závod slavného seriálu v Česku, z toho čtrnáctý právě ve druhém největším jihočeském městě. Na programu je v den státního svátku, který se dříve připomínal jako Mezinárodní den studenstva 17. listopadu 2018.

Organizátoři, trenér reprezentace a starosta Tábora s novinkami devět dnů  před SP  seznámili zástupce médií a i ty, kteří za ně vydávají.

SportovníListy.cz byly na místě děje...

"V tomto krásném prostředí se na zdejším okruhu již dlouho jezdí vrcholné světové závody, přivítali jsme zde třikrát mistrovství světa, dvakrát šampionát starého kontinentu a několikrát podnik Světového poháru,"  zdůraznil Petr Marek, prezident Českého svazu cyklistiky.

V loňském roce se na stejném místě jelo mistrovství Evropy. Nutno dodat, že  trať v areálu Komora se nijak nemění.

"Zůstává stejná, je tak vymazlená, že není potřeba ji měnit," řekl  Petr Balogh, šéf cyklokrosové komise ČSC.

A dívat se bude opět na co. Nejen závod žen s Kateřinou Nash, možná tím úplně největším bude bitva v mužské kategorii Elite – přijedou Mathieu van der Poel i Wout van Aert. Van Aert je trojnásobným mistrem světa, van der Poel ovládl mistrovství světa jednou, ale v dalších závodech se často zdá neporazitelný.

České fanoušky hlavně ale těší zpráva, že do Čech přijela z USA Kateřina Nash. Čtyřicetiletá cyklistka se představí už v sobotu 10. listopadu 2018 na Toi Toi Cupu v Kolíně, potom pojede v Táboře a před svým návratem do USA pojede ještě SP v Koksijde.  Loni se stala prezidentkou komise sportovců UCI, ale závodit nepřestala. Za sebou má letos již dva závody SP, ve Waterloo dojela třetí, v Iowě po pádu skončila sedmá. A v Táboře plánuje útočit na stupně vítězů.

"Netuším, kolikrát se ještě může objevit v Táboře, proto doufám, že se přijde podívat co nejvíc fanoušků. Závody žen jsou teď možná nejdramatičtější," láká do Tábora Balogh. Nash letos počet závodů nijak moc nesnížila, ale jezdí i jiné než vrcholné podniky. Start v Česku pro ni ale zůstává speciální.

"Tábor je pro mě vždycky ještě trochu speciálnější. Pocházím z Prachatic, a tak je to pro mě domácí závod s domácí podporou. Přála bych si bahno. A spokojená budu, když vyhraju," řekla pro svazový web držitelka dvou bronzů z mistrovství světa v St. Wendelu a Bielesu Kateřina Nash.

Českou jedničkou v kategorii elite je mistr republiky Michael Boro
š

"Přál bych si, aby se to zpomalilo. Všechny závody od startu sezony jsou strašně rychlé. Možná by stačilo, aby aspoň trochu napršelo. První desítku beru jako povinnost. Když to bude cokoliv lepšího, budu spokojený,“ řekl pro web svazu Boroš. SP pojedou i Jan Nesvadba, Tomáš Paprstka nebo Adam Ťoupalík, který letos v této kategorii jezdí prvním rokem.

V závodu mužů do 23 let budou Češi spoléhat na Josefa Jelínka a ještě na juniorského vicemistra světa Tomáše Kopeckého. Největší naděje na stupně vítězů pak mají domácí v juniorech. Bylo sděleno, že zde se po letech sešla nadprůměrná generace cyklokrosařů. Tou je čtveřice Jakub Ťoupalík, Tomáš Ježek, Jan Zatloukal a David Šulc, která má před sebou slibnou budoucnost.

"Všichni čtyři mohou jet o stupně vítězů. Tak silnou generaci jsme neměli třeba deset let. Zvládl závod skvěle. Tam jsme se pódiovým umístěním namlsali,“ upozornil na mladíky  Balogh. "Třeba Ježek na stupně vítězů dosáhl na Světovém poháru v Bernu, kde skončil třetí,“ byl konkrétní trenér  Dlask.
(ps, Český svaz cyklistiky, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)