Světová šachová elita včetně Davida Navary je v Rize na seriálu turnajů Grand Prix

[ title]
Nejlepší český šachista David Navara vstoupil do prestižního seriálu turnajů Grand Prix, který svádí dohromady nejlepší šachisty světa. Dva nejlepší ze seriálu postoupí do Turnaje kandidátů, jehož vítěz získá právo vyzvat Magnuse Carlsena.

V lotyšské Rize se ve dnech 11. - 25. července 2019  koná druhý ze čtyř podniků šachové FIDE Grand Prix. První turnaj proběhl v květnu 2019 v Moskvě a ovládl jej domácí Jan Něpomňaščij před svým krajanem Alexandrem Griščukem. Navara v Rusku nestartoval, podle pravidel GP se hráč může zúčastnit tří ze čtyř podniků. Po Rize je na programu ještě turnaj v Hamburku (4. - 18. listopadu 2019) a v Tel Avivu (10. - 24. prosince 2019), kde už český velmistr chybět nebude.

Dlouhodobě nejlepší tuzemský šachista si je vědom kvality startovního pole a do Lotyšska odjel se skromnými cíli.

"Turnaj je velmi silný. Chci hrát hlavně dobré šachy,"  řekl  Navara, jenž v květnu v Ostravě získal svůj devátý titul mistra ČR.

Čtyřdílný seriál Grand Prix je jednou z možností, jak se kvalifikovat do osmičlenného Turnaje kandidátů, postoupí tam dva nejlepší šachisté z GP. Právě vítěz tohoto turnaje, který by se měl konat na jaře 2020, se na podzim téhož roku posadí na opačnou stranu šachovnice proti Magnusi Carlsenovi a pokusí se mu vzít titul mistra světa.

Na Davida Navaru čeká v Lotyšsku těžká konkurence. Nechybí finalista moskevského turnaje Griščuk či čtyřka světového žebříčku Aniš Giri z Nizozemska, poprvé se, stejně jako Navara, v seriálu představí i Francouz Maxime Vachier-Lagrave, který je v červencovém vydání žebříčku na pátém místě.


Jak říkám..."Rozdíl mezi nejsilnějšími a nejslabšími je dost malý, takže je těžké říci, kdo je favorit. Možná Maxime Vachier-Lagrave nebo Alexandr Griščuk, jelikož oba mají pevné nervy a hrají výborně při zrychlených tempech. Ale zvítězit může téměř kdokoliv," upozornil na soupeře David  Navara.

V ročníku Grand Prix je celkem 21 šachistů, každého turnaje se jich účastní 16. Podle nových pravidel seriálu se hraje vyřazovacím způsobem na dvě partie klasického šachu, v případě nerozhodného výsledku přijde na řadu tie-break ve zrychleném tempu hry.

Kromě neodmyslitelné prestiže, která je s postem vyzyvatele spojena, hrají šachisté i o štědré prize money. Každý ze čtyř podniků GP je dotován částkou 130 000 EUR (asi 3,3 miliónu Kč), přičemž vítěz si přijde na 24 000 EUR (přes 600 000 Kč).

Norský velmistr Magnus Carlsen drží titul mistra světa od roku 2013, naposledy vloni byl jeho vyzyvatelem Fabiano Caruana z USA. Na konci dvouletého cyklu mistrovství světa, jehož součástí je i Grand Prix, se dočká nového soupeře. Mohl by jím být i David Navara?

(rb, Šachový svaz ČR, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)