Sportovní spolky organizované ve Sdružení sportovních svazů ČR pomáhají v době koronavirové

„Celosvětová pandemie koronaviru se bohužel nevyhnula ani českému sportovnímu prostředí. Čelíme situaci, na kterou nebyl nikdo připraven, přesto se ovšem ukazuje, jak český národ dokáže být v krizových situacích soudržný a umí si pomoci. Každý se snaží pomoci, jak jen může, a dělá, co je v jeho silách. Šijeme roušky, pomáháme seniorům, darujeme peníze, jídlo a pochutiny potřebným, každý večer potleskem vyjadřujeme obrovské díky všem, kteří stojí v první linii. Děkujeme Vám všem, kteří svým odhodláním pomáháte zvládnout tuto nesnadnou dobu nejen sobě, ale především svému okolí," píše se ve zprávě vydané koncem března 2020 Sdružením sportovních svazů.

„Také naše členské svazy a jejich kluby se snaží přispět svou troškou do mlýna. Významně se podílí náš největší členský svaz – Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Dobrovolní hasiči pomáhají s rozvozem zdravotnického materiálu a stravy, šitím roušek, vydáváním dezinfekce, stavbou odběrových míst atd., ale tím rozhodně výčet pomocných prací nekončí. Snaží se myslet i na mladé hasičky a hasiče, kteří v době nouzového stavu ještě nemohou pomáhat tak jako jejich starší kolegové a jsou již třetí týden doma. Ústřední odborná rada mládeže přišla s projektem SPOLEČNÍK, jenž přináší každý den námět na drobnou aktivitu či hru zaměřenou na mladé hasiče, od těch nejmenších až po dorostence. Tipy, jak zabavit děti, najdete každý den na webových stránkách www.dh.cz," je uvedeno dále v tiskové zprávě.

„Zásadní pomoc od minulého týdne poskytuje call centrum ÚAMK, které běžně odpovídá na dotazy motoristů. Jeho zkušení operátoři zodpovídají volajícím nepřetržitě 24 hodin denně nově také na dotazy spojené s koronavirem a mimořádnou situací na čísle 1234. Toto snadno zapamatovatelné číslo poskytl ÚAMK ve spolupráci s TV Prima. Jejich společnou snahou je pomoci všem, kdo si v dané mimořádné situaci nevědí rady, potřebují pomoc, informace nebo jen prosté lidské pochopení. Podrobnější informace naleznete zde. " upozorňuje zpráva na důležitá spojení s operátory.

Nakonec i lidé na samotném  sekretariátu Sdružení sportovních svazů se zapojili do pomoci, spojili  se se spolkem Dobrý skutek a ten se snaží zabezpečit dostatek roušek pro nemocnice a kromě spolupráce s módním návrhářem Lukášem Lindnerem vyzývá i veřejnost k pomoci prostřednictvím veřejné sbírky.

Více informací k akci naleznete zde. Vzhledem k tomu, že na ústředí Sdružení  šicí stroje nemají, tak alespoň pomohli s přípravou látek pro šití roušek. Tak se stalo, že zasedací místnost v sídle se tak změnila v krejčovskou dílnu, kde stříhalo, řezalo se, co to šlo. S dobrým pocitem pak byly připravené látky předány švadlenkám k dalšímu zpracování.

„Věřme, že se ze stavu nouze co nejdříve vymaníme a brzy se potkáme u příležitosti naplánovaných sportovních akcí našich členských svazů. Přejeme všem především pevné zdraví! " píše se v závěru zprávy vydané Sdružením sportovních svazů.


(SportovníListy.cz, Sdružení sportovních svazů České republiky, foto: facebook SH ČMS)