Sdruženář Ondřej Pažout se stal juniorským mistrem světa!

Skvělý vstup do juniorského mistrovství světa v klasickém lyžování měli mladí čeští sdruženáři. Ve švýcarském středisku Kandersteg získal hned v premiérovém individuálním závodě titul mistra světa Ondřej Pažout. Devatenáctiletý závodník Dukly Liberec ovládl už skokanskou část a v běhu na 10 km dokázal svůj náskok udržet až do cíle. Další z českých zástupců Jan Vytrval obsadil celkově páté místo.

Na věž můstku HS106 se v úvodním dějství „kombiňáků“ postavilo 56 účastníků, ale po skončení skokanské série to v průběžném pořadí vypadalo jako na juniorském mistrovství České republiky. V čele byl výkonem 103 m Ondřej Pažout a hned za ním se usadil Jan Vytrval, jenž dopadl na značku 101 m a ztrácel pouhých jedenáct vteřin.

"Musím však říci, že krátce předtím ve zkušebním kole mi Ondra dost zabrnkal na nervy, když skočil jen 93,5 m – naštěstí podobný výpadek nezopakoval. Honza Vytrval má skokanskou formu, v Kanderstegu se mu podařilo vyhrát čtyři tréninky,“ komentoval výkony svých svěřenců trenér Marek Šablatura.

Další favorité však příliš neztráceli. Třetí byl Rakušan Johannes Lamparter se 100 m (+27 s), sedmý Američan Ben Loomis s 99,5 (+38 s) a desátý Nor Einar Oftebro s 98 m (+40 s). Naopak zbývající čeští závodníci krok se špičkou neudrželi – Jakub Čejchan byl s 86 m na 36. pozici (+2:27 min.) a David Zemek s 84,5 m na 39. místě (+2:37 min.)

V běhu naplno hned od startu

Do běžecké části Ondřej Pažout doslova vletěl. Ačkoliv na první příčce kroužil sám, dokázal v první polovině trati své vedení navýšit před Jan Vytrvalem a dalšími pronásledovateli na 35 vteřin. Ti sice postupně zvyšovali tempo a ukrajovali z náskoku českého lídra, ale dostihnout se jim ho už nepodařilo. Titul juniorského světového šampiona už si Pažout vzít nenechal.

Jan Vytrval se statečně pral se zahraničními soupeři, ale v závěru už svou medailovou pozici neudržel. Přesto skončil na výborné páté příčce. David Zemek si své postavení v běhu vylepšil, naopak Jakub Čejchan klesl do šesté desítky.

"Loni jsem byl na juniorském šampionátu dvakrát šestý, a tak jsem tajně doufal, že by to letos mohlo vyjít na medaili. Dopadlo to však nejlépe, jak mohlo. Je dobře, že jsem si všechnu smůlu vybral na začátku sezony… Skok mi parádně vyšel, pokus jsem trefil tak, jak to má být. V běhu jsem zvolil tempo podle sebe. Dvě třetiny trati to bylo v pohodě, pak mi přece jen docházely síly. O trenéra a servismanů jsem však dostával informace, jak jsou na tom soupeři za mnou. I když můj náskok snižovali, věřil jsem, že to zvládnu – určitě bych ze sebe ještě něco vyždímal. Moc bych chtěl poděkovat Petrovi Lampovi a Vláďovi Sedláčkovi, jak výborně mi připravili lyže. Oslava? Na tu bude čas až po mistrovství světa. Vlastně to – to mě ještě čeká olympiáda v Pchjongčchangu!" svěřil se šťastný vítěz a čerstvý juniorský šampion Ondřej Pažout.

Trenér věřil ve zlato

"Přiznám se, že jsem v takový úspěch Ondry Pažouta před startem věřil. Po smolném začátku sezony se ho totiž podařilo dát psychicky i fyzicky dohromady. Na začátku při prvním startu ve Světovém poháru ho jury diskvalifikovala kvůli kombinéze, ve druhém závodě se mu zase rozpadla bota, a to ho rozhodilo. A ke všemu pak ještě před Vánoci onemocněl. V posledních dnech a týdnech před šampionátem jsme však hodně trénovali a forma šla nahoru. Skok zvládl na šampionátu bravurně, a to byl základ úspěchu. Věděli jsme, že v běhu to bude těžké, ale Ondra netaktizoval a nasadil vysoké tempo. Vydal se přitom ze všech sil. Smekám před ním, že vydržel jezdit na špici sám celou trať. Pažout a Vytrval jsou naše ´sdruženářské dětičky´ s obrovským talentem, které si vychováváme a vypipláváme. Určitě neřekli své poslední slovo," prohlásil trenér Marek Šablatura.

Kandersteg 30. ledna  2018I
Individuální závod Gundersen HS106/10 km: 1. Pažout (Česko) 22:58,3 min., 2. Oftebro (Nor.) +2,3 s, 3. Loomis (USA) +8,3, 4. Lamparter (Rak.) +14,2, 5. Vytrval +21,6, 6. Vermeulen (Rak.) +40,6 … 33. Zemek +3:15,6, 48. Čejchan (všichni Česko) +5:21,7.

(ps, SportovníListy.cz, foto: severska-kombinace.cz)