Salpeter vylepšila rekord Volkswagen Maraton o 2 minuty a Dazza urval soupeře ve finiši

Volkswagen Maraton Praha, třetí závod RunCzech sezony 2019 a oceněný zlatou známkou kvality IAAF, oslavil 25. výročí závodu stylově novým rekordem závodu v ženské kategorii. Izraelská šampionka Lonah Chemtai Salpeter zvítězila suverénně v čase 2:19:46. Dosavadní nejlepší čas pražského závodu Valary Aiyabei zlepšila rovnou o 2 minuty a 13 vteřin. Vítězi mužského závodu, Bahrajnci Almahjoubu Dazzaovi chybělo jen 19 vteřin k tomu, aby dal pražskému maratonu i druhý dárek v podobě nového super výkonu, nakonec si poradil se všemi soupeři a doběhl do cíle ve výborném čase 2:05:58.

Ženský závod patřil výhradně izraelské univerzálce Lonah Chemtai Salpeter, která nasadila strhující tempo a dokázala, že do Prahy měla výborně natrénováno. Na Sportisimo 1/2Maratonu Praha už ukázala stoupající formu, když si také vylepšila osobní výkon a v první květnovou neděli mistryně Evropy na 10 000 metrů svůj výkon ještě vygradovala. Do cíle letěla jako šíp sama od půlky závodu, předběhla i české elitní atlety Petra Pechka s Jiřím Homoláčem a vymazala dva roky starý čas.

Salpeter si udělala několikanásobnou radost, když úžasným výkonem 2:19:46 zároveň přepsala vlastní izraelský národní rekord 2:24:17 a její skvělý běh je třetím nejrychlejším výkonem evropské závodnice v historii a čtvrtým nejlepším výsledkem této sezony.

"Jsem strašně spokojená. Od 28. kilometru jsem si uvědomila, že mohu být v cíli pod 2 hodiny 20 minut, a tak jsem zaútočila. I když bylo počasí velice příjemné, mé časy byly nevyrovnané proto, že u některých pasáží byl nepříjemný vítr, který nadělal drobné problémy,” uvedla Lonah Chemtai Salpeter, která navíc získá prémii 75 tisíc euro za překonání rekordu, první místo a exkluzivní čas pod 2 hodiny a 21 minut.

Druhé místo obsadila Bahrajňanka Shitaye Eshete, jež pražská trať také svědčila a vylepšila si maratonský čas o více než 2 minuty na 2 hodiny 22 minut a 39 vteřin. Velmi úspěšný souboj s časomírou svedla i třetí Genet Yalew, která si do Etiopie přiveze výkon dokonce o tři minuty vylepšený na 2:24:34.

Hlavní favorit mužského závodu Almahjoub Dazza se dlouho držel v početné skupině elitních keňských a etiopských běžců. V té se od začátku běželo bleskurychlé tempo na rekord Volkswagen Maratonu Praha. Chladné počasí a ranní vlhké podmínky byly pro nové maximum jako stvořené a vodiči Tarbei, Kiplagat a Wanjiku odváděli do patnáctého kilometru skvělou práci.

Rychle vystupňované tempo i protivítr, v němž vytrvalci běželi osm kilometrů až do půlmaratonské distance, si vybraly daň a právě tam elitní pole definitivně ztratilo slibný náskok na rekord (1:02:51), který byl místy až 20 vteřin. Od té chvíle se dobytí mužského rekordu závodníkům vzdalovalo. Dazza však v závěru našel ve svém rezervoáru nejvíce sil z pětice nejsilnějších atletů, v níž byli ještě Keňané Kipruto, Yego a Etiopané Wolde s Bantiem, a drtivým finišem je všechny utrhl. Pražský triumf pro něj bude o to sladší a nezapomenutelný, že je vůbec premiérovým v jeho maratonské kariéře. Jeho jméno do historie vstoupí i druhým nejrychlejším výkonem Volkswagen Maratonu Praha všech dob.

"Jsem velmi šťastný. Mým cílem bylo vítězství a to se mi nakonec splnilo. Měl jsem vlastní plán - na 25. kilometru zrychlit a roztrhat skupinu. Ten druhý útok jsem směřoval na 40. kilometr. Oba se mi povedly, a proto je ten výsledný čas tak dobrý. Děkuji za to i mým kolegům a soupeřům. A pokud přijedu i příští rok, pokusím se čas ještě vylepšit a rekord překonat.  Byl jsem vážně hrozně šťastný, že vyhraji a na čas jsem v té chvíli vůbec nemyslel,” smál se v  cíli Almahjoub Dazza.

Hodnotu svých časů si vylepšili i stříbrný muž závodu Etiopan Dawit Wolde (2:06:18) a jeho krajan Aychew Bantie (2:06:23). Nejrychlejším Evropanem v jubilejním ročníku byl Španěl Hamid Ben Daoud, který si v rychlém závodě bohatém na překonávání osobních rekordů zaběhl také svůj nejlepší výkon (2:08:14) a jeho hodnota je teď o minutu a půl lepší. A vedle izraelského ženského rekordu se bude přepisovat i ten mužský díky Girmawu Amaremu, který do cíle přiběhl osmý v čase 2:09:54 a překonal v historických tabulkách své země Maru Teferiho.

Volkswagen Maraton Praha byl zároveň Mistrovstvím České republiky v maratonu. Na startu byl největším favoritem na vítězství dvojnásobný držitel titulu Jiří Homoláč. Přestože špičkový domácí závodník, trénující poslední měsíce v Keni, byl zdravotně indisponovaný a nachlazení mu vzalo hodně sil, držel se dlouho po boku Víta Pavlišty. Poloprofesionál Pavlišta ovšem domácí jedničku „odpáral”, stal se českým šampionem v osobáku 2:16:30 a měl by tak Česko hájit na zářijovém MS.

"Probereme s trenérem, zda zvládneme ještě jeden maraton na mistrovství světa v Doha. Je to můj druhý podařený maraton v životě. Hodně mi do půlmaratonu pomohl Jirka Homoláč. Pomohli i fantastičtí diváci, protože díky nim zapomenete na bolest a utrpení," řekl Vít  Pavlišta.

V ženské kategorii obhájila český titul i pozici nejrychlejší Češky pražského maratonu Petra Pastorová časem 2:42:23. Závod ovládla s obrovskou převahou pěti minut před druhou Terezou Ďurdiakovou (2:47:17). Pro bronzovou medaili si doběhla Barbora Jíšová (2:48:10).

"Musím se přidat k Vítkovi, atmosféra byla vážně úžasná. Běžela jsem i v Rotterdamu a Muscatu, ale tady na mě lidé volají i jménem a to je moc příjemné," potěšilo Petru Pastorovou.

V Praze vrcholil velkým finálovým závodem také Juniorský maraton, v němž středoškolské desetičlenné štafety startovaly přímo za elitními atlety. Gejzír radosti za cílovou čarou odpálili žáci Sportovního gymnázia Plzeň. Ti dokázali o minutu (2:31:20) porazit druhé Gymnázium a SOŠ Jilemnice (2:32:35). Polské gymnázium tak bere bronz díky zvládnutému napínavému finiši (2:35:47) o jedinou vteřinu na úkor Gymnázia Česká.