Rekordní Birell Grand Prix Praha: nejlepší časy roku, ženy běžely také druhý a třetí výkon historie

Jaký byl 24. ročník Birell Grand Prix Praha 5&10 km, závod oceněný zlatou známkou IAAF? Byl rekordní a historický! Jednak závod vyhrál Keňan Geoffrey Koech v novém nejlepším čase letošního roku a čtvrtém nejlepším výkonu všech dob 27:02. Pak v ženské kategorii vládla Sheila Chepkirui perfektním výkonem 29:57 minut a dvěma ženám se poprvé v historii podařilo běžet pod 30 minut v jednom závodě. Nejlepším Čechem se stal Vít Pavlišta, který běžel také v osobním maximu 29:50. Ženskému domácímu startovnímu poli dominovala Hana Homolková.

Koech rozhodl závod na posledním kilometru, když v přetahované udolal krajana Bravina Kiptoo a do cíle dorazil osamocen. Elitní atleti rozběhli první polovinu závodu na světový rekord časem 13:24. Na sedmém kilometru společně běželi už jen Keňané Bravin Kiptoo a favorit závodu Geoffrey Koech.

Koech si výrazně vylepšil osobní rekord o 15 vteřin, mimo jiné běžel v nejrychlejším čase roku 2019 a překonal tak Uganďana Stephena Kissu. Navíc se nyní časem 27:02 dělí o čtvrtý nejlepší výkon historie s legendárním etiopským vytrvalcem Haile Gebrselassiem. Jako druhý v Praze do cíle doběhl Matthew Kimeli (0:27:09), člen RunCzech Racing Alumni, který v závěru předběhl Bravina Kiptoo (0:27:12), člena RunCzech Racing teamu. Všichni tři muži na pódiu se zároveň stali třemi nejrychlejšími závodníky roku.

„Je to skvělé. Čas 26:50 by byl ještě lepší a naprosto skvělý, ale přesto jsem velice spokojený s tím, jak jsem tady na této úžasné trati běžel,” podělil se o pocity po závodě vítězný atlet Geoffrey Koech.

Birell Grand Prix Praha drží nyní v ženské kategorii tři nejlepší časy historie. Postaraly se o to Dorcas Jepchumba Kimeli a Sheila Chepkirui, které doběhly ve shodném čase 29 minut a 57 vteřin, jen o kousek setiny však byla rychlejší Chepkirui. Historicky lepší čas už drží jen Joyciline Jepkosgei (světový rekord 0:29:43 z roku 2017), který také zaznamenala v Praze. Letošní výkon obou nejrychlejších dam přesto vstoupí do historie, protože jako první dvě ženy na jediné akci běžely pod 30 minut. Třetí místo letos obsadila Norah Jeruto (0:30:07), jejíž běh je nyní šestý nejlepší na světě.

„Nepřipadalo mi to tak rychlé, jak nakonec čas vypadá, ale druhá polovina závodu byla vážně o mnoho těžší. Já věřím, že jsem schopná zaběhnout ještě rychleji v budoucnu a věřím, že to může být už příští rok a zase v Praze,” řekla vítězka Sheila Chepkirui.

„Jsem šťastný, že jsem udělal osobní rekord. V rychlosti mám ještě rezervy, ale je to skvělý základ pro maraton. Trať mi seděla, je svižná a byly tu rychlé úseky. A navíc jsem se nechtěl nechat ženami porazit,” řekl Vít  Pavlišta, který doběhl  v osobním rekordu 29 minut 50 vteřin a zároveň tak splnil svůj cíl porazit nejlepší keňské běžkyně.

Za ním skončil druhý Tomáš Navrátil (0:31:22), třetí místo bral českobudějovický David Vaš (0:31:28).

Boj o post nejlepší Češky se zúžil na bitvu mezi Hanou Homolkovou a zkušenou Petrou Kamínkovou. Zvítězila ta mladší a dravější Homolková v solidním čase 0:35:59. Téměř o minutu za sebou nechala právě v tuzemsku legendární Kamínkovou (0:36:55). Třetí domácí závodnicí na pódiu pak byla chotěbořská Markéta Gajdorušová (0:37:26).

Kromě Birell Běhu na 10 km se v Praze uskutečnil také závod adidas Běh pro ženy 5 km. V něm zvítězila Češka Julia-Anna Lily Bell výkonem 17 minut a 18 vteřin. Na stupně vítězek jí doprovodily krajanky, druhá Petra Kotlíková (0:17:45) a třetí žena závodu Daniela Havránková (0:18:00). Nejrychlejší zahraniční závodnicí se stala v pořadí čtvrtá Španělka Laura Vilchez v čase 0:18:40.

Birell Grand Prix Praha 5&10 km byla osmým závodem RunCzech sezony 2019. Této ohromně populární a tradiční akce se zúčastnilo celkem 9 748 běžců. Hlavní závod Birell Běh na 10 km běželo 7 127 lidí, na trať adidas Běhu pro ženy na 5 km vyběhlo 2 621 žen.

Letošní soutěžní ročník pokračuje ještě dvěma závody RunCzech běžecké ligy Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem (21. září 2019) a Mattoni Liberec Nature Run (5. října 2019). V Ústí nad Labem navíc vyvrcholí série EuroHeroes Challenge vytvořená ve spolupráci RunCzech a Evropské atletiky.

Praha 7. září 2019

Grand Prix, mezinárodní závod v běhu na 10 kilometrů

Muži: 1. G. Koech 27:02, 2. M. Kimeli 27:07, 3. Kiptoo 27:12, 4. S. Koech 27:21, 5. B. Kimeli 27:29, 6. Kipkoech (všichni Keňa) 27:33, ...22. Pavlišta 29:50, 36. Navrátil 31:22, 37. Vaš (všichni ČR) 31:28.

Ženy: 1. Chepkiruiová, 2. Kimeliová obě 29:57, 3. Jerutová 30:07, 4. Chemutaiová 30:37, 5. Cheptaiová 31:27, 6. Kiteová (všechny Keňa) 31:51, ...13. Homolková 35:59, 15. Kamínková 36:55, 16. Gajdorusová (všechny ČR) 37:26.

(runczech.com, ps, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)