Ragbyové soutěže po složitých rošádách dosáhly tříligové podoby

[ title]
Na to, jak složitý byl nový systém českých ragbyových soutěží, podal sportovní úsek unie při jejich další reorganizaci podivuhodný výkon. Šlo o to, jak dát v soutěžích šanci na úspěch týmům tří výkonnostních skupin ve dvou soutěžích, a to se, jak se zdá, povedlo. V Praze druhou lednovou sobotu sportovní úsek nový model pro rok 2019 představil.

Je skutečně obtížné vytvořit soutěžní hierarchii při pouhých šestnácti týmech ragby XV v republice, to je ku příkladu stejný počet, jaký má fotbalová první liga. Ukazuje se totiž, že pro mnoho klubů bylo prvotní nadšení, se kterým se do soutěží přihlásily, doslova smrtící. Tak se třeba rozpadl tým v Plzni a vloni další v Karlových Varech, do soutěží 2019 se nepřihlásily ani Kralupy, ani Rakovník.

Podle slov sportovního ředitele ČSRU Dana Beneše, který nový systém představil, je cílem změny dosáhnout stabilizace a lepší návaznosti soutěží na jedné straně a zajistit dostatek času na přípravu na straně druhé.

Sezóna bude relativně dlouhá, jarní část začíná 30. března 2019 a skončí 29. června 2019. Podzimní začíná už 3. srpna 2019 a skončí 9. listopadu 2019. Návrh sportovního kalendáře samozřejmě obsahuje termíny pro utkání národního týmu, soutěž XV a dvě soutěže 7ʾs – 7 turnajů českého poháru a 3 turnaje mistrovství ČR. Diskuse se vedla k terminům pro mistrovství ČR 7ʾs kvůli nedostatku času na přípravu na patnáctkové soutěže, ale nakonec se dospělo k rozhodnutí, že se turnaje M ČR 7ʾs budou hrát v prvních třech víkendech srpna. Unikátní je, že závěr soutěží koncem října a počátkem listopadu 2019 zase koliduje se závěrečnou fází mistrovství světa a termíny finálových fází českých  soutěží se mohou mírně upravovat.

Co ragbisty čeká?


"Po snad 20 letech se mění název nejvyšší soutěže, lépe řečeno vrací se k původnímu názvu 1. liga, iniciátoři změny zřejmě usoudili, že naše extraliga není nic extra, bude 2. a 3. liga,", usoudil účastník jednání Karel Gaman na webu RC Havířova.  Ale nejprve se bude hrát 1. a 2. liga a po její jarní první části začne už 18. května 2019 podzimní část, kdy přibude i 3. liga.

Pro podzimní část soutěží se týmy rozdělí podle umístění na 1. ligu TOP 6, ze které vzejde mistr republiky a jak název napovídá, vytvoří ji prvních 6 týmů 1. ligy po základní jarní části. Podzimní část týmy TOP 6 nezačnou od nuly, ale obdrží bonifikační body: 1. tým 10 bodů, 2. 8 bodů, 3. 6 bodů, 4. 4. body, 5. 2 body a poslední šestý bude mít 0 bodů.

Ve 2. lize budou hrát 7. a 8. tým 1. ligy a první čtyři týmy 2. ligy po základní jarní části. Zbývající 4 týmy 2. ligy pokud nějaké zbydou po základní části, pak vytvoří podzimní 3. ligu.

Vítěz 1. ligy TOP 6 tedy bude mistrem ČR pro rok 2019, první 2 týmy 2. ligy budou mít nárok na postup do 1. ligy 2020 a týmy 3. ligy se na jaře 2020 zase vrátí do 2. ligy.

Jaký by měl být efekt tohoto trošku složitého a nepřehledného opatření? 

Tak se zeptal  v článku Karel Gaman, aby si hned odpověděl. Všechny týmy budou mít určitou šanci na úspěch, a to i ten poslední podle republikového rankingu, pokud se probojuje do finále 2. ligy, může hrát v roce 2020 1. ligu.

A jak to bude vypadat graficky?


ZÁKLADNÍ ČÁST pořadí týmů podle rankingu
NADSTAVBOVÁ ČÁST aneb Týmy podle umístění v základní části se spolu dál utkají nebo se přesunou jinam.
(kg, ps, Českéragby.cz, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)