Předseda ČSC Štetina: Pan prezident má na kritiku právo, ale Český svaz cyklistiky nepochybil

Prezident České republiky Miloš Zeman se ve svém pozdravu olympionikům druhé červencové úterý na Pražském hradě nezapomněl vyjádřit k případu Martiny Sáblíkové, která si na podzim 2015 zdánlivě vybojovala účast na LOH v Riu. Jak je známo, na jaře 2016 v mezinárodní cyklistickou federací zveřejněném seznamu účastnic olympijské časovky žen jméno Martiny Sáblíkové chybělo. 

Prezident Miloš Zeman se, krom jiných, i v této kauze angažoval a napsal osobní dopis přímo předsedovi MOV Thomasovi Bachovi, aby zvážil udělení divoké karty pro Martinu Sáblíkovou.

Prezident Miloš Zeman oroduje za Martinu Sáblíkovou u předsedy MOV Thomase Bacha

Skutečnost, že v nominaci výpravy českých olympijských reprezentantů na hry v Rio de Janeiro 2016 není jméno Martiny Sálbíkové proto, že žádné účastnické místo Český svaz cyklistiky pro OH 2016 (dosud) neobdržel, komentovala hlava státu kriticky směrem právě k Českému svazu cyklistiky.

"Pan prezident má na kritiku právo, ale Český svaz cyklistiky nepochybil. Udělali jsme vše, aby Martina na olympiádě startovala, a nadále činíme další kroky," reagoval tak na jadrný výrok prezidenta ČR  Miloše Zemana, učiněný v souvislosti se sdělením, že Zeman napsal osobní dopis prezidentu MOV Bachovi s žádostí o pomoc startu závodnice Sáblíkové na OH 2016, předseda Českého svazu cyklistiky Marián Štetina.

"Jsme připraveni za Martinu bojovat, dokud to půjde, a pokud bude promile možnosti, tak to chceme využít," řekl po schválení olympijské nominace do Ria, ve které jméno Sáblíkové nemohlo figurovat, předseda ČOV Jiří Kejval pro ČT Sport. 

"Komunikace probíhá stále na úrovni Českého svazu cyklistiky a mezinárodní cyklistické federace. Ukázalo se, že volné místo na časovku je, nicméně mezinárodní cyklistická federace zároveň řekla, že nepočítá s tím, že ho přidělí České republice,“ poznamenal předseda Českého olympijského výboru Jiří  Kejval.

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček, v zastoupení Českého svazu cyklistiky, navrhl Mezinárodní cyklistické unii (UCI), aby v případě kvótního místa pro českou cyklistku na OH 2016 proběhlo tzv. zkrácené řízení, pro které bude ustanoven nezávislý arbitr.

"Každým dnem očekáváme informace ze strany UCI. Pokud nedojde k dohodě, zkusíme požádat o divokou kartu Mezinárodní olympijský výbor," dodal ještě Jiří Kejval.

Jako poslední možnost by mohlo být slyšení ve zkráceném řízení u Mezinárodní sportovní arbitráže. To by se konalo přímo v Riu.

"Což by bylo nesmírně psychicky náročné a emotivní pro Martinu a záleží, jestli tuhle velmi nejistou anabázi bude ochotna podstoupit,“ poznamenal předseda ČOV.

Technicky by to znamenalo, že Sáblíková by ke slyšení musela přiletět do Ria doslova jako turistka, byť s připraveným kolem… Neboť nemůže být oficiálně ubytovaná s ostatními olympioniky v olympijské vesnici. Včetně zajištění jejích už brazilských tréninků by to tak bylo vše složitější, ale technicky jistě možné; závodnice, vychovávaná trenérem Petrem Novákem podle jeho pozoruhodných metod v NowiS TEAMU, je zvyklá bojovat o cíl - od startu až do posledního metru.

"V současné době to řešíme, a pokud projeví zájem bojovat, dáme jí maximální podporu,“ uzavřel svůj komentář pro ČT Sport Jiří Kejval.

(ps s využitím reportáže ČT Sport, SportovníListy.cz,  foto: Petr Skála)