Poježděníčko na Velkém Dářku se konalo již po dvanácté. Že nevíte, o co jde? Čtěte dál ...

Začátek srpna 2019 patřil na největším rybníce Českomoravské vrchoviny Velkém Dářku již tradičně Poježděníčku, což je soutěž maket historických RC plachetnic. Po dvanácté se setkali příznivci těchto modelů v loděnici TJ Žďár nad Sázavou, která nabízí útočiště nejen účastníkům, ale především pěkné zázemí pro lodě.

Většina účastníků přijela již těsně před víkendem. Závodníci měli tak prostor projet se po hladině vodní plochy ještě před samotnými závody. Další dny se jely po třech jízdách a po zapsání časů všech šesti jízd se provedlo vyhodnocení a vyhlášení výsledků. Na konci víkendu pak  čekala na závodníky závěrečná regata, která se jela celou hodinu a zvítězit v ní mohl  opravdu jen ten nejrychlejší.

Celkem se zde představilo 18 modelů plachetnic. S rozhodčími a dalšími ochotnými pomocníky tu byla docela velká sešlost 25 lidí, která vždy najde zázemí a možnost posezení ve velkém stanu zvaném cirkus.

Po sestavení modelů si každý na vodě vyzkoušel, co pro něj Dářko připravilo. Mírný vítr je žádoucí a nezbytný, ale při velkém větru a nárazech, kde se po hladině začnou tvořit velké vlny, raději každý loď manévruje ke břehu, aby ji neutopil, což už se na „moři Vysočiny“ stalo. Z bójek je postavena trojúhelníková trať, kterou lodě projíždí za stanovených pravidel, obdobně jako u opravdových lodí. Rozdílem ale je, že na lodi není posádka, ale spojení s lodí zajišťuje vysílač v rukou modelářů a přijímač na lodi. Často padají dotazy, zda lodě mají motor a jak se ovládají. Zkušení závodníci vždy ochotně vysvětlí, že hnací silou je vítr a že záleží jen na zručnosti a zkušenosti toho, kdo loď řídí, jak nastavuje plachty a kormidlo, aby loď jela požadovaným směrem.

Po součtu po dny dny trvajících  jízd zvítězil v závodě maket historických RC plachetnic „H“ Michal Šenekel s lodí Mariquita. Druhé místo obsadil loňský vítěz Josef Mrákota s lodí Jolie Brise a třetí skončil Milan Kroupa s lodí Eleonora. Závěrečnou  regatu ovládl stejně jako vloni Michal Šenekel, stříbrnou příčku vybojoval Milan Kroupa a na bronzový stupínek si dojel Láďa Folkman s lodí Lulworth.

Celé setkání v Dářku nechápejme jen jako závody  modelů, ale především jako jedno z mnoha setkání nadšených modelářů, kde je  důležitá výměna zkušeností mezi dlouholetými přáteli.

(ir, Sdružení sportovních svazů České republiky, foto: Irena Rosenbergová)