Podívejte se, jak se Praha ponořila do dnu bez aut

Jedenáct českých měst se připojilo k mezinárodnímu Dni bez aut, který se slaví každoročně 22. září. Akce má poukázat na šetrnější způsoby dopravy, podpořit omezování městského automobilismu a zároveň snížit nadměrné užívání aut. Lidé, kteří se chtějí k akci připojit, by ten den  měli nechat auto doma a vyzkoušet jiné způsoby dopravy.

SportovníListy.cz byly na místě děje...


V Evropě je podle webových stránek Evropské komise do akce zapojeno několik stovek měst, v Česku, kde se připojilo asi třicet měst, mezi ně patřila například Praha, Hradec Králové či Jihlava.

Den bez aut je podporou všech ekonomických a ekologických způsobů dopravy, které ve městech fungují. Jsou to třeba jízda na kole, vlakem, MHD, ale třeba i na skateboardu.

V Praze se například konalo Pražské cyklozvonění, které již 12 let pořádaly městské části a obce v okolí Prahy. Z jednotlivých městských částí byly vypraveny organizované společné jízdy na kolech, za doprovodu zkušených průvodců a známých osobností.


Den bez aut má smysl, neboť v Česku se  podle údajů Českého statistického úřadu přepravilo v roce 2017 po železnici a MHD celkem 2,3 miliardy lidí. Největší podíl na tom mají autobusy s 800 miliony cestujících, pak tramvaje se 704 miliony, metro se 635 miliony a trolejbusy se 178 miliony. Vlakem v roce 2016 putovalo 183 milionů lidí. Ve stejném roce se v Česku dovezlo jízdních kol za 1,7 miliardy korun a vyrobilo denně 3874 osobních aut. Podle statistik ministerstva dopravy bylo v Česku registrováno v roce 2017 celkem 5,538 milionu osobních automobilů, z nichž tři pětiny tvoří auta starší deseti let.(ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)