Ovlivní odložení OH termín evropského šampionátu basketbalistů v Praze?

Přesunutí olympijských her kvůli epidemii koronaviru značně zkomplikovalo sportovní situaci na celém světě včetně České republiky. Velké potíže řeší i basketbalisté, kteří měli šanci poprvé v samostatné historii proniknout na turnaj pod pěti kruhy přes kvalifikaci, navíc v příštím roce uspořádají základní skupinu evropského šampionátu,  který by začínal necelý měsíc po skončení olympiády.

Generální sekretář České basketbalové federace Michal Konečný očekává, že po stanovení nového termínu olympijských her začne světová federace FIBA jednat s Mezinárodním olympijským výborem o náhradním termínu kvalifikace. Otazník visí nad mistrovstvím Evropy mužů, které má Česká republika příští rok v září spolupořádat.

Původně měla česká reprezentace bojovat o místo na hrách na konci června v Kanadě. Olympiáda však byla kvůli pandemii koronaviru přesunuta na příští léto, což výrazně zamíchá se sportovní termínovou listinou příštího roku.


Jak říkám ...„Stav kolem olympijské kvalifikace a EuroBasketu je zatím neměnný. FIBA musí společně s MOV najít nový termín pro kvalifikaci. Od toho se následně bude odvíjet dál i termín EuroBasketu. Osobně se domnívám, že bude ještě tak měsíc trvat, než se vyjasní všechny budoucí termíny,“ řekl generální sekretář České basketbalové federace Michal Konečný , podle něhož  zatím nic nebrání tomu, aby se mistrovství Evropy uskutečnilo podle původního plánu.

„Měl jsem konferenční hovor s FIBA, jak světovou tak evropskou kanceláří, a ptali se nás na aktuální situaci u organizátorů. To znamená, že obdobnou konferenci absolvovali i zástupci Gruzie, Itálie a Německa. My jsme zatím řekli, že nemáme problém s tím, abychom uspořádali šampionát příští rok. Otázkou zůstává, jak se k tomu postaví FIBA,“ dodal Konečný.

(ps, SportovniListy.cz, Národní sportovní agentura, foto: Petr Skála)