O2 TV koupila práva na českou fotbalovou ligu a chce od pátku do pondělí vysílat skoro všechno

Společnost O2 TV odkoupila od Pragosportu vysílací práva na první fotbalovou ligu na příští čtyři sezony. Nyní je  vlastníkem televizních i online práv pro Česko i Slovensko. Společnost O2, jak oznámila  na setkání s médii, plánuje z každého každého kola odvysílat čtyři zápasy v televizním režimu a zbytek ve streamingové kvalitě.

SportovniListy.cz byly na místě děje ...
Připojení na  O2 TV, která  vysílá fotbalovou ligu od sezony 2015/16, je a bude za poplatek. Dosud však nabízela O2 TV  maximálně dva zápasy v kole a prioritní volbu nejzajímavějšího utkání. Další dva přenosy si vybírala Česká televize jako veřejnoprávní kanál. Kompletní práva však do této doby kromě krátkého divokého období, kdy tehdy ligový fotbal vysílala jen začínající predátorská televize Nova a dovnitř nemohly vstupovat ani reportážní štáby jiných televizí,  zatím žádná televize nevlastnila.

"Po dlouhých jednáních jsme dospěli k významné a historicky unikátní dohodě. Nejlepší zápasy české ligy budou vždy na O2 TV," oznámila  šéfka obsahu O2 TV Anna Lenerová.

Co to znamená pro televizního diváka a fotbalového fanouška?


O2 plánuje do svého vysílání na kanálech O2 TV Sport a O2 TV Fotbal zařadit všechny zápasy. Přesto nyní vyjednává s Českou televizí a dalšími kanály o možnosti přenechat ovšem jen jeden zápas do jejich vysílání. To Lenerová vysvětlila tak, že z kontraktu vyplývá povinnost nejméně jeden zápas pustit do volně šiřitelného prostoru.

"Máme smluvně zajištěno, že jeden zápas z kola bude na volně šířeném kanále," potvrdil předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda a s úsměvem dodal, že ani divák, který bude sledovat toto utkání nebude ošizený, neboť všechna ligová utkání jsou kvalitní.

"Fotbal na placených platformách je trend, který je ve fotbalových zemích naprosto běžný, a je to jediný způsob, jak do fotbalu dostat větší peníze," konstatoval dál Svoboda.

Česká televize tedy výrazně bude muset ostrouhat svoji ligovou fotbalovou nabídku pořadů kromě mezinárodní, protože ČT má do roku 2022 zajištěna práva na zápasy české fotbalové reprezentace včetně Ligy národů a do roku 2021 na zápasy Evropské ligy s právem první volby.

Fotbalová liga, která zahájí hned týden po skončení MS,  se bude  hrát dokonce ve čtyřech hracích dnech a zápasy by měly mít pevně stanovený začátek. V pátek se bude hrát od 18:30, dále v sobotu od 15:00, 17:00 a 19:00, v neděli pak od 15:00 a 18:00 a nakonec  v pondělí od 18:00 hodin. V zimním období pak dojde k posunu o jednu hodinu kupředu.

Při prezentaci novinek O2 TV bylo upozorněno na důležité technické vymoženosti, které budou provázet přenosy.. V každém hracím dnu totiž O2 TV odvysílá alespoň jeden zápas natočený na 13 kamer. Zbylé zápasy budou natáčeny na zmenšený počet kamer v menší kvalitě, ale i  tyto duely budou zařazeny do vysílání O2.

"Díky multidimenzi, která umožní sledování zápasů až na čtyřech zařízeních, nepřijdou nyní fanoušci o žádný zápas kteréhokoliv klubu," pochlubil se výkonný ředitel O2 TV Sport Marek Kindernay. V přenosech navíc  bude využíván systém Tracab, který umožní divákům sledovat  aktuální rychlosti hráčů, uběhnuté vzdálenosti či 3D vizualizace herních momentů.

O2 TV nadále plánuje podílet se na projektu videorozhodčích, když rozhodčím umožní prohlédnout se opakované záběry s více kamer.

Sportovní přenosy v O2 TV mohou sledovat všichni zákazníci nejen ve svých domácnostech, kde stačí mít internetové připojení od libovolného poskytovatele internetu, ale také ve více než 1200 restauracích po celé ČR, které už mají zakoupený  přístup do O2 TV Sport.

Nu a aby to televizním fotbalovým  příznivcům nebylo líto, že si v rámci svého 135 korunového poplatku, který každý vlastník televize platí na provoz  České televize, neuvidí patrně kromě jen jednoho přenosu žádný další, tak i k podobné situaci může dojít i v hokeji, kde i u tohoto sportu O2 TV částečně získala  práva na vysílání domácí soutěže.
(ps, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)