O výhře českých basketbalistek se rozhodlo 0,7 sekundy před koncem Česko - Rumunsko 60:59

České basketbalistky ve sváteční den 17. listopadu 2019 nastoupily poprvé v rámci kvalifikace o ME 2021 před domácím publikem. Do bojů o další EuroBasket vstoupily ve čtvrtek 14. listopadu 2019 velmi cennou výhrou na palubovce Itálie. Před zaplněnou Královkou chtěly povedený start kvalifikace potvrdit v zápase s Rumunskem, které také svůj první zápas vyhrálo.

SportovníListy.cz byly na místě děje...V dějišti utkání  v Praze na Královce slušná návštěva příznivců basketbalu podle svazového  webu hnala Lvice do útoku. Češky se snažily  a po první čtvrtině vedly 24:17 a vedení byť už menší 35:31 si udržely i do přestávky.

České ofenzivní trápení pokračovalo i po návratu ze šaten. Lvice selhávaly i v těch nejvyloženějších situacích a ani trestné hody jim nepomohly. Češky  najednou byly pod tlakem, před domácím publikem ztrácely před čtvrtou čtvrtinou dva body.

Ještě na začátku posledního dějství vedly Rumunky a Češky je jen dotahovaly.  Kateřina Elhotová v jednu chvíli trojkou vyrovnala, pak dokonce po dalším bodování Lvice vedly o pět bodů. Jenže ani tento nadějný stav nedokázaly udržet.  Jak se to stalo?

Pak ale přišly dva útočné fauly a netaktický faul vteřinu před koncem rumunského útoku daleko od koše. To všechno byly nabídnuté šance soupeřkám. Jedenáct sekund před koncem nakumulované české chyby potrestala Rumunka Marginean a dostala soupeřky do jednobodového vedení. Trenér Svitek si za nepříznivé situace vzal oddechový čas. Rumunky měly jen dva týmové fauly. Ty zbývající dva takticky použily, aby přerušily české akce. Do konce zbývaly dvě sekundy. Aut zpoza základní čáry rozehrála Vyoralová na Elhotovou a ta 0,7 sekundy před koncem proměnila! Závěrečný pokus Rumunek přes celé hřiště už byl beznadějný.

Jak říkám...„Říkala jsem si, že když to nedám, tak to pěkně podělám. To není ta správná mentalita. (smích) Jsem ráda za to, že to tam spadlo. Myslím, že tyhle jumpy rovnoběžně s košem mi sedí. Koncovky nám moc nevyhovují. V takhle vypjatém utkání jako bychom se nechali strhnout na druhou stranu. Musíme se z těchto zápasů poučit, abychom chodily pořád stejně dopředu a nevynechávaly v obraně. Pak totiž stačí chvilka a jdou přes nás," řekla pro basketbalový svazový web nejvíce bodující Kateřina Elhotová.

„Byly to nervy. Vyhrál šťastnější, ne lepší. Začátek zápasu byl v naší režii. Nedokázali jsme ale pod kontrolu dostat jejich rozehrávačku. Ona je tam dost táhla v některých fázích. Kdybychom ji lépe kontrolovaly, byl by i ten náš náskok větší. Když to bylo 29:20, tak jsme si asi mysleli, že je zápas vyhraný a přestali jsme hrát tak, jak jsme měli. Nekoncentrovali jsme se, v obraně jsme chybovali… Ztráceli jsme hrozně moc míčů. Soupeř měl 14 útočných doskoků, což je velmi moc, i když neměl výškovou převahu. To bylo jedním z důvodů, proč se soupeř tak držel. V posledním útoku zahrály holky jeden z našich autů, jak ho zahrát měly. Byla tu výborná atmosféra. Těším se už na další domácí zápasy,“ řekl po utkání kouč reprezentace žen Štefan Svitek.Praha   17. listopadu 2019  


Kvalifikace ME žen - Skupina D

Česko – Rumunsko 60:59 (24:17; 35:31; 42:44)
Body: Elhotová 23, Hejdová 12, Reisingerová 9, Vaughn 8, Vyoralová, Štěpánová, Bartáková a Voráčková po 2, Březinová a Záplatová 0 – Godri-Parau 21, Walker 17, Marginean 11 *  Trestné hody:  9/6 – 19/9 * Trojky: 6 – 6 * Doskoky: 34 – 37 * Fauly: 19 - 16.

(ps, Česká basketbalová federace, SportovníListy.cz, foto: Jiří Růžička)