Netradiční hodiny tělesné výchovy na Základní škole Meteorologická v Praze

[ title]
Čtvrťáci ze ZŠ Meteorologická z Prahy 4 zažili během tří vyučovacích hodin na přelomu února a března netradiční tělocvik. Tato  škola se zapojila do projektu Sdružení sportovních svazů České republiky nesoucí název Nebojme se pádů, a tak si žáci 4. C vyzkoušeli v rámci tělesné výchovy různé techniky pádů.

Cílem projektu je naučit děti zábavnou formou čelit denním nástrahám běžného i aktivního života. Vštípit jim, jak je důležité předvídání v různých situacích a že i během zdánlivě nevinného hraní může dojít k vážným zraněním nebo úrazům. Snaží se také zdokonalit motorické dovednosti žáků, ukázat základy sebeobrany a vysvětlit, jak lze jednoduše čelit různým formám šikany.

Hodiny tělesné výchovy tak místo učitele vedli vedoucí katedry technických a úpolových sportů FTVS  Radim Pavelka, dále Zdeněk Ledvina, který je první trenér 1. třídy MMA na světě a ještě student specializace Judo na FTVS UK Petr Lácha. V prvních hodinách se žáci naučili základy pádů, například jak skrčit hlavu, kam schovat horní končetiny nebo jak se správně převalit. Poslední hodina byla věnovaná opakování a pilování pádové techniky. Žákům se tyto netradiční hodiny tělocviku moc líbily.


Ohlasy žáků 4. C na sociálních sítích"Tahle akce se mi líbila. Bylo to dobré, protože jsme se něco naučili formou zábavy. Padat jsem ještě moc neuměl, ale teď už mi to jde dobře. A taky byli ti pánové hodní."  (Maty)

"Mě nejvíce bavilo, když jsme poslední hodinu létali jako letadla. Také už se nebojím pádů. Zrovna včera jsem spadla a zkusila jsem si, co jsem se naučila."  (Fany)

"Naučili jsme se pořádně padat. Byli tam trenéři MMA, karate a juda. Nejdřív jsem si myslel, že s námi budou házet o zem a my budeme muset dobře dopadnout, ale nakonec jsme dělali kolébku a parakotoul. Také jsme hráli nějaké hry, a nakonec se mi to líbilo." (Ondra)

"Bylo to nejlepší. Připadal jsem si, jako kdybych se připravoval na zápas. Nejvíce se mi líbilo, když jsme hráli na letadla. Také mě bavily ty pády a jak jsme měli dopadnout." (Honza)

"Učili jsme se tam dobře padat, abychom se nezranili. Byli jsme tam s nimi tři hodiny a bylo to dobrý." (Dominik)

"Přišli  k nám trenéři MMA, aby nás naučili pády. Učili jsme se, abychom si lehli a vstali a nedotkli se hlavou o zem. Pak jsme dělali parakotoul a hráli jsme si na letadla." (Kuba)

"Bylo to úžasný. Naučili jsme se padat, aby se hlava nedotkla země. Naučili jsme se odplácnout, abychom zmírnili pády. Zahráli jsme si hry, třeba na letadla. Moc se mi ty pády líbily." (Steve)


(lg, Sdružení sportovních svazů České republiky, SportovniListy.cz foto: Sdružení sportovních svazů České republiky)