Natanael Macháček v Tyršově domě ukázal, první naší zlatou olympijskou disciplínu

Víte, v jaké disciplíně získali čeští sportovci první zlatou olympijskou medaili? Bylo to ve šplhu v roce 1924.

Na olympijské hry, kde se šplhalo po laně už na prvních novodobých Olympijských hrách v Athénách roku 1896,  se šplh vrátil v Paříži v roce 1924 jako jedna z disciplin gymnastického víceboje. Ze všech olympijských her, na kterých byl zařazen, měl šplh na olympiádě v Paříži nejkvalitnější obsazení. Kvalita byla jak v nejvyšším počtu zastoupených zemí, tak v početním obsazení. Délka lana zde byla 8 metrů. Vítězem se stal československý reprezentant Bedřich Šupčík s časem 7,2 vteřiny. Druhý skončil domácí závodník F. Sequin s časem 7,4 vteřiny, třetí místo obsadil další český závodník Ladislav Vácha s časem 7,8 vteřiny.

Proto právě ukázka šplhu nechyběla ani na prezentaci odstartované ankety Největší momenty 100 let českého sportu.

Do sálu v Tyršově domě bylo z balkonu spuštěno lano a k němu přišel  Natanael Macháček, který všem předvedl, jak se nyní závodí v disciplíně, ve které Československo získalo první zlato z olympiády.