Na SP v Novém Městě na Moravě dojela nejlépe ze všech reprezentantů Adéla Šafářová

Švýcarský cyklista Nino Schurter dál vyhrává závody v Novém Městě na Moravě. Třetí květnopvou neděli to potvrdil v úvodím dílu Světového poháru, při kterém nedal svým soupeřům šanci a navázal na loňské zlato ze světového šampionátu ve Vysočina aréně. Diváci se hlavně těšili na jeho souboj s Jaroslavem Kulhavým, tomu však závod naopak nevyšel ani trochu a skončil hluboko v poli poražených na pětapadesátém  místě.

Nejlepším českým závodníkem byl sedmadvacátý Jan Škarnitzl. Přes čtyři kola jezdili na čele společně Schurter a překvapení  závodu osmadvacetiletý Španěl David Valero Serrano. V závěru Španěl se sice Schurtera neudržel a se ztrátou 26 vteřin dojel druhý, přesto poprvé v kariéře vystoupil na stupně vítězů, třetí místo nakonec vybojoval Julien Absalon z Francie.

Dvaatřicetiletému Jaroslavovi Kulhavému se nepovedl start a po kratším zaváděcím okruhu byl až na konci třetí desítky. Přestože v průběhu závodu se pohyboval i okolo patnácté příčky,  evidentně to nebyl jeho optimálním závodní závod. Navíc v předposledním z celkem šesti celých kol měl defekt, ale s prázdnou pneumatikou jel dál, ale   v cíli ztratil na svého velkého rivala Schurtera sedm a půl minuty.

Závod žen  do 23 let, který dopadl pro česká želízka v ohni lépe,  suverénně ovládla Američanka Kate Courtneyová. Vítězka potvrdila roli favoritky a své soupeřky porazila rozdílem třídy. Druhá Britka Evie Richardsová zaostala o 1:50, třetí skončila Švýcarka Sina Freiová s mankem více než tří minut. Nejlepší Češkou byla sedmnáctá Adéla Šafářová. Američanka jela v podstatě od začátku svůj sólo závod. Soupeřkám se vzdálila ve druhém z pěti okruhů a náskok zvětšovala až do cíle.

"Jelo se mi skvěle. Na to, že jsem v téhle kategorii prvním rokem, je 17. místo super,“ říkala v cíli spokojená Šafářová. "Odstartovala jsem až moc dobře, to jsem ani nečekala. Celý závod se mi jelo výborně a diváci mě hrozně hnali. Byla to skvělá zkušenost. Je dobré vědět, že na to mám a budu se snažit být v dalších závodech ještě lepší,“ řekla pro web mtbs.cz Šafářová. "Je to výsledek nad očekávání," chválil svou svěřenkyni z týmu Nutrend Specialized a členku Dukly Praha trenér Viktor Zapletal.

Naopak zklamaná byla Barbora Průdková, která dojela šestadvacátá. "Chtěla jsem být do desítky, takže jsem zklamaná. Dneska to bylo hodně těžké. Dala jsem do toho všechno a jela jsem, na co mám,“ přiznala v cíli  úřadující mistryně republiky.

Nové Město na Moravě 21. května 2017
Muži:  1. Schurter (Švýcarsko) 1:27:35, 2. Valero Serrano (Španělsko) +26, 3. Absalon +1:46, 4. Marotte +1:51, 5. Sarrou +1:59, 6. Tempier (všichni Francie) +2:09, ...27. Škarnitzl (Sram Mitas Trek) +5:36, 49. Nesvadba (Expres CZ Scott Kolín) +7:17, 55. Kulhavý (Specialized Racing) +7:38, 57. Rauchfuss (Kellys Bike Ranch) +8:03, 63. Paprstka (Expres CZ Scott Kolín) +9:09, 76. Stošek (Symbioo+ BMC) +12:31.

Ženy U23:  1. Courtneyová (USA) 1:12:45, 2. Richardsová (Velká Britanie) +1:50, 3. Freiová (Švýcarsko) +3:26, 4. Worstová (Nizozemsko) +4:11, 5. Geraultová (Francie) +4:22, 6. Bertaová (Itálie) +4:40, ...17. Šafářová (Nutrend Specialized) +7:21, 26. Průdková (Superior MTB) +9:41.

(ps, SportovníListy.cz, foto: Ivana Roháčková, Dukla Praha)