Na mistrovství ČR v požárním sportu padly dva národní rekordy

Sportovci-hasiči měli v srpnu 2016 velmi nabitý program. Necelý týden po skončení mistrovství světa v požárním sportu, které hostila Ostrava, odstartoval v Brně domácí šampionát. Ten probíhal za velmi teplého počasí od pátku 26. do neděle 29. srpna 2016. Téměř 700 závodníků soupeřilo v jihomoravské metropoli ve čtyřech tradičních požárních disciplínách – ve výstupu na cvičnou věž, v běhu na 100 m s překážkami, štafetách na 4x100 m s překážkami a v požárním útoku.

Mistrovství ČR zahájila disciplína výstup na cvičnou věž, které předcházelo slavnostní zahájení celého šampionátu. Mistrovství ČR v požárním sportu se účastnili  jak sportovci-hasiči z řad dobrovolných hasičů, tak i z řad profesionálů. Vítězkou závodu žen ve výstupu na cvičnou věž se stala Martina Pekarová (7,74 s; SDH Alojzov), závod mužů mezi dobrovolnými hasiči ovládl Martin Lidmila (15,09 s; SDH Zbožnov). Absolutním mistrem ČR ve výstupu na cvičnou věž se pak stal Jakub Pěkný (13,47 s; HZS Ústeckého kraje).

V sobotu 27. srpna 2016 byly na programu hned dvě disciplíny. Závodníci se z náměstí Svobody, kde probíhal páteční program, přesunuli na atletický stadion VUT Pod Palackého vrchem, kde se odehrály všechny zbývající disciplíny. Na 100 m s překážkami se absolutní českou mistryní stala Markéta Marková (16,72 s; SDH Chválenice). Ovšem v rozbězích žen byl k vidění i skvělý výkon Šárky Jiroušové (SDH Poniklá), stříbrné závodnice z nedávného mistrovství světa, která zaběhla čas 15,97 s a vytvořila tak nový český rekord. Ve finále bohužel Šárka Jiroušová svůj pokus nedokončila a skončila třetí. Absolutním mistrem mezi muži se stal další zástupce sboru dobrovolných hasičů Martin Lidmila (15,55 s; SDH Zbožnov), který o pouhé dvě setiny uhájil ve finále první místo před druhým Danielem Klvaňou (15,57 s; SDH Juřinka).

V sobotu odpoledne byly na programu štafety. V novém národním rekordu 61,13 s se mistryněmi ČR staly reprezentantky SDH Chválenice B, které dosavadní rekord překonaly o jednu desetinu. Mistrovský titul mezi dobrovolnými hasiči si odváží z Brna muži SDH Zbožnov B (56,47 s). Mezi profesionálními hasiči zvítězila štafeta HZS Moravskoslezského kraje A s časem 53,94 s.

Poslední den šampionátu patřil požárním útokům. Soutěž žen ovládlo družstvo SDH Chválenice z Plzeňského kraje s časem25,99 s. Mužům mezi dobrovolnými hasiči vládnou Středočeši z SDH Dalovy (27,19 s), mezi profesionály bylo nejlepší družstvo HZS Zlínského kraje (22,46 s).

V celkovém pořadí se mezi ženami na prvním místě umístilo družstvo SDH Chválenice (celkový součet bodů 3) před SDH Michálkovice (9 bodů) a SDH Líchovy (12 bodů). Dobrovolným hasičům mužům vládnou muži SDH Zbožnov (4 body), druzí jsou muži SDH Žebnice (13 bodů), třetí místo patří družstvu SDH Juřinka (15 bodů). Mezi profesionály se na prvním místě usadilo družstvo HZS Moravskoslezského kraje (7 bodů), druzí byli muži HZS Zlínského kraje (11 bodů) a bronz berou muži HZS Ústeckého kraje (24 bodů).

45. mistrovství ČR v požárním sportu HZS ČR a 63 mistrovství SH ČMS v požárním sportu bylo zakončeno slavnostním ceremoniálem přímo na atletickém stadionu, na který zavítal i předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka. Štafetu v pořádání domácího šampionátu v požárním sportu od Jihomoravského kraje převzali zástupci HZS hl. m. Prahy, kde se šampionát uskuteční příští rok.