Na Letní Grand Prix míří čeští sdruženáři z plné přípravy – nominaci ovlivnila série zranění

[ title]
České reprezentanty v severské kombinaci česká v nové sezoně první soutěžní prověrka. V sobotu 18. srpna 2018 startuje v Oberwiesenthalu letošní ročník Letní Grand Prix, na který zamíří také čtyřlístek Miroslav Dvořák, Tomáš Portyk, Jan Vytrval a David Zemek. V premiérovém závodu dvojic by měl dokonce pár Portyk, Dvořák obhajovat loňské senzační vítězství.

Trenér Marek Šablatura však tentokrát krotí přílišný optimismus. Série nejrůznějších zdravotních problémů v jarních měsících i v současnosti zkomplikovala nejen přípravu většiny jeho svěřenců, ale postarala se také o vynucené změny ve složení výpravy. Celý sedmidílný seriál Grand Prix vynechá juniorský mistr světa Ondřej Pažout, který po pádu z kola a operaci ramena zatím může trénovat na kolečkových lyžích pouze s jednou hůlkou. V úvodních dvou startech v Oberwiesenthalu bude absentovat i Lukáš Daněk, jenž si při posledním soustředění v Oberhofu poranil po dopadu šlachu na noze a předčasně z něj odcestoval. Navíc u Miroslava Dvořáka se vyskytly potíže s dýcháním a čeká ho lékařské vyšetření. V pohodě není ani junior David Zemek, jemuž se v posledních dnech při vyšším zatížení zablokují záda.

"Už si připadám jako organizační pracovník lékařského zařízení. Také v minulosti mívali sdruženáři různá zranění, ale letos se toho jaksi sešlo víc. Přičítám to však spíše nešťastné náhodě. Pravdou je, že jsme v přípravě zvýšili objem, přitvrdili a kluci teď víc makají, ale hodně času současně věnujeme rehabilitaci a regeneraci. Družstvo na všech akcích provázejí fyzioterapeuti, což je velice přínosné," říká reprezentační trenér Marek Šablatura.

Tomáš Portyk: Maximální spokojenost

Ve čtvrtek 16. srpna 2018 se do Oberwiesenthalu vydala čtveřice Dvořák, Portyk, Vytrval a Zemek. O den později už je na můstku s umělou hmotou HS106 čeká provizorní kolo a v sobotu 18. srpna 2018 pak první start v soutěži dvojic. O jejich složení však reprezentační kouč dosud nemá jasno.

"Zatím vůbec nevím, jak jednotlivé dvojice složím. Jasnou jedničkou je Tomáš Portyk, který od svého květnového zranění motorovou pilou na noze, jede v přípravě naplno a dělá výkonnostní pokroky. Osobně se moc těším na jeho individuální vystoupení. Pokud se Mirek Dvořák nebude cítit v pohodě, tak důvěru v prvním družstvu dostane Honza Vytrval. Ten také od jara velice tvrdě trénuje, ale potřebuje ještě doladit skokanskou formu," vysvětluje Marek Šablatura. Mimochodem – i jeho asistent Vladimír Šmíd dorazí na Letní Grand Prix až v jejím průběhu, neboť dostal volno poté, co se stal otcem dcery.

"Cítím se výborně, jsem stoprocentně fit a s přípravou jsem hodně spokojený. Po dávkách, které jsme před pár dny v Oberhofu absolvovali, se ještě cítím trochu unavený, ale zároveň už se těším na závody. V premiéře v Oberwiesenthalu mi nebude tolik vadit, pokud nenastoupíme v nejsilnější sestavě. Důležité je, že si vyzkouším můstek i trať, což se bude hodit pro individuální starty. Chci samozřejmě podávat co nejlepší výkony, ale Letní Grand Prix není mým hlavním cílem – tím bude až Světový pohár, který začíná koncem listopadu," komentuje své ambice Tomáš Portyk.

Srpnová část Letní Grand Prix se po dvou startech v německém Oberwiesenthalu přesune do rakouského Villachu, aby se poté znovu vrátila ke dvěma závodům do Oberstdorfu v Německu. Její zářijová část vyvrcholí dvěma akcemi ve slovinské Planici.

"Letní Grand Prix bereme jako doplněk celého tréninkového bloku před hlavní sezonou. Formu jsme nijak speciálně neladili – naopak na start jdeme z plné přípravy. Zúčastníme se letos všech závodů Letní Grand Prix včetně obou zářijových v Planici," dodal  Marek Šablatura.

Termínový kalendář Letní Grand Prix 201818. srpna 2018 Oberwiesenthal dvojice HS106/10 km

19. srpna 2018 Oberwiesenthal HS 106/10 km

22. srpna 2018 Villach HS98/10 km

24. srpna 2018 Oberstdorf HS137/10 km

25. srpna 2018 Oberstdorf HS137/10 km

22. září 2018 Planica HS140/10 km

23. září 2018  Planica HS140/10 km(vz, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)


Zdeněk Ertl: Zábava, nebo zdraví?

Zdeněk Ertl: Zábava, nebo zdraví?

30.3.2020 17:09:42

V sobotu mi zavolal kamarád, vrstevník, s kterým se dobře známe, ale poměrně dlouho jsme se neviděli. Dlouho se jako schopný trenér a manažer pohybuje ve sportovním prostředí. Samozřejmě jsme m...